GenelGündemSiyaset

“Bizim meclis üyelerimiz mi yoksa belediye başkanı mı istifa etmelidir?” diyen Pekcan, Başkan Helvacıoğlu’na sorular sordu

Cumhuriyet Halk Partisi Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, son açıklamaları üzerinden Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na yüklendi. Başkan Helvacıoğlu’nun iddialarına cevap veren Pekcan, “Yaptıklarımızı da çalıştıramıyorsun. Bir tane dikili ağacın var mı?” derken, yanıtlanması için sorular sordu.

Konuşmasına “Konuşmamız gereken bir çok konu varken, sayın AKP’li Mustafa Helvacıoğlu‘nun önlenemez canlı yayınlarından sonra her seferinde konuya bir kez daha cevap vermemiz gerekiyor” diyerek başlayan Recep Pekcan, Keşan özelinde konuşacağı konuları ülke gündemi üzerinde de değerlendirip karşılaştırabileceğine vurgu yaparken, “Söylediği ve uydurduğu bazı şeylerin gerçeklerini size anlatmamız gerekiyor. Keşan için anlattığım şeyleri dinlerken ülkeyi de düşünün, burada yaşanan tek adam rejiminin ülkenin küçük bir ölçeği olduğunu ve ülkede yaşanan çok daha büyük şeylerin, ihalelerin ve satışları da düşünün.” diyerek devam etti.

“Arkadaşlar burada, beyaz kağıt önlerinde”

Konuşmasını Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun geçtiğimiz hafta yapmış olduğu basın açıklamaları ve bir önceki mecliste başlayan huzur evi için arsa satışı tartışmaları üzerine değerlendirmelerle sürdüren Pekcan, Helvacıoğlu’nun “Grup kararına uymak zorundayım diye Cumhuriyet Halk Partili meclis üyeleri bana telefon ediyorlar. Öyle muhalefet olmaz. Ben bu yatırımları geciktiren Millet İttifakını, Keşan’ın gelişmesini engelledikleri için istifaya davet ediyorum” sözlerine şu sözlerle karşılık verdi: “Geçtiğimiz hafta Helvacıoğlu bir sürü şey söyledi. Meclis üyelerimizden istifa isteği var. Arkadaşlar burada, beyaz kağıt önlerinde. Toplantı sonunda kimin istifa etmesine karar verirsek onlar gereğini yaparlar. Komisyonlar öncesinde grup toplantısı yapıyoruz, eğer belediye başkanı da CHP’li olsaydı bu toplantılara katılırdı ve toplantıyı da ilçe başkanı yönetecekti. Bu toplantıların her birinde hiçbir dayatma olmadan meclis üyesi arkadaşlar fikirlerini söyleyebilir. Sonra da konuyla ilgili kararlar verilir. Başka fikirler olabilir, gerekirse oylama yapılır; ama bu güne kadar böyle bir şey yaşanmadı. Huzur evi konusunda konuştuk, belediye başkanı burada yalan söylüyor. Kendisini arayan ve huzur evini isteyen meclis üyeleri varmış, ama grup kararı olduğu için ‘hayır’ demek zorundalarmış. Bizim toplantımızda hiçbir farklı fikir konuşulmadı.”

“Verilecek şahıs belli”

Açıklamalarında huzurevine karşılık bir yatırımcıya belediye arsası satışı konusuna da yer veren Pekcan, şu sözleri kayıtlara geçti: “Huzurevi konusunda verilecek şahıs belli. Belediyenin bir arsasını 5 milyona satacağız ve adam bir ticarethane kuracak. Bir otel kurmakla benzer bir şey ve biz belediye arsası ile peşkeş çekeceğiz. Keşan’da huzur evi kurulacaksa her arsa dolu, alsın; ama burada farklı bir zihniyet var. Şahıs ve yer belli biz de satıyoruz. Bizim huzurevi anlayışımız böyle değil, bu tarz doğru değil. Başkan bunu daha önce de yaptı. Şahıs belli, iş belli biz de bu şahsa yap-işlet-devret ile vereceğiz. Bir proje yapılmasını istedik, ne kadar yatırılacağını sorduk; iş bir anda gündemden çıktı. Verilme zihniyeti de AKP zihniyeti. Huzurevi kesinlikle yapılmalı, bu huzurevi yalnızca parasını verip bakılacak insanlar için olmamalı. Belediye işletmeli. Kimsesi olmayan ve sokakta gezen insanlar var, bizim onlara da bakmamız lazım. Sosyal belediyecilik de bunu gerektirir. Bu tür belediye çalışması olsa en başta biz gideriz; ama ismi huzurevi, yapılmak istenen çok başka bir şey.”

“Bir tane dikili ağacın var mı?”

Başkan Helvacıoğlu’nun söylediği “30 ayda bir tane arsa satmadık. Belediye geçmiş dönemde 94 arsa satmış, en büyük emlakçılığı yapmış” sözlerine de cevap veren Pekcan, “Belediye Başkanı ’30 ayda hiç arsa satmadık, siz 94 tane sattınız’ diyor. Ben neden satıldığını biliyorum, her biri bir başka yatırımı finanse etmek için, ödemesi tam yapılamadığı için satıldı ve yatırıma döndü. ‘Çarçur edilmiş’ gibi her zamanki yalanlarını sıralıyorlar. Biz geçmişimizle yüzleşmeye hazırız. En ufak bir suiistimal varsa savcılık orada. Defalarca sayıştaydan müfettişler geldi, onların gözünden kaçtıysa ve siz biliyorsanız gereğini yapın ve konuşalım. İnanıyorum ve biliyorum ki böyle bir şey yok, o zaman da iftira atmayacaksınız.” derken, Helvacıoğlu’na şu sözlerle yüklendi: “Bu 94 yer satıldı ama 700’ün üzerinde Keşan Belediyesi’ne kazandırılmış mülk var. Atakent-1 ve 2 ile Belkoop’ta olmak üzere toplan 988 tane konut teslim edildi. Peki bunları kim üretti? 30 yıldaki ve öncesindeki belediye başkanları. Her bir belediye başkanının Keşan’da bir dikili ağacı var, Sayın Helvacıoğlu senin bir tane dikili ağacın var mı?”

“Hal binasından kaç para gelir elde ettiğini söyle”

Pekcan basın toplantısının ilerleyen bölümlerinde Keşan Sebze ve Meyve Hali’ndeki kira artışları ve halin son durumu hakkında da açıklamalarda bulundu: “Terfi 2 ile 3’ü karıştıran belediye başkanı bunu bilmez: Sebze Hali. A-B-C D bloğunda dükkanlar var ayrıca dışında kantar var. Bunun dışında 4 odalık misafirhane var. Burası iptal edilmiş vaziyette. Buradaki halden 2020 yılında 442 bin 192 lira gelir elde edilmiş. Sonrasında Helvacıoğlu öyle acımasız zamlar yaptı ki. Önceki fiyatların düşük olduğunu söylüyorsun ama biz esnafın yanındayız. Kiralar düşükse günün şartlarına göre güncellenebilir ama ödenemeyecek şekilde değil. Şimdiki zamlarla bugün bu hal binasından kaç para gelir elde ettiğini söyle.”

“Yaptıklarımızı da çalıştıramıyorsun”

CHP Keşan İlçe Başkanı Pekcan, “Dikili ağacın yok dedik; ama bizim yaptıklarımızı yıkıyorsun. Yerine de hiçbir şey koymadan yapıyorsun bunu.” derken Başkan Helvacıoğlu döneminde gerçekleştirilen ve tartışmalara neden olan binaların yıkımı hakkında ise “Eski itfaiye binasının olduğu yer, eski köy garajı da öyle. Evet depreme dayanıksız olabilir, insanları çıkaralım ve buraya bir konteyner koyalım, proje yapılana kadar kalsın dedik; ama sen ne yaptın? Hiçbir proje yokken esnafı attın ve eski binasını da hiçbir proje yokken yıktın. Şimdi orası bir otopark oldu. Otopark yapmak için mi o kadar esnafı kışın ortasında çıkardın?
Peki biz ne yaptık? Yeni pazaryeri projesi kapsamında çıkarılan işyerlerinin yerine, geçici olarak 59 tane iş yeri yaptık ve o insanları mağdur etmedik. Biz yıkarken de proje hazırken bunları yaparak devam ettik. Tüm bu anlattıklarımdan sonra acaba bizim meclis üyelerimiz mi istifa etmeli, yoksa sen mi istifa etmelisin?” sözlerini kaydederken, “Yaptıklarımızı da çalıştıramıyorsun” diyerek de bu kez yollar ve arıtma istasyonları konu başlıkları ile devam etti “Arıtma çalışmıyor, Yayla’daki arıtma da keza öyle. Pazaryerinin üzeri kapatılamadı. Su giderleri vardı üzerine beton attınız. Yağmur yağdığında göl oluyor. Oradaki esnaf benim burada söyleye çalıştığım şeyi ‘Başkan istifa’ diyerek peşin söyledi. Orayı da beceremedin. Altta 900 araçlık bir otopark alanı var, 2 katındaki tuvaletlere gidip bir kere ihtiyaç gidermeyi dene başkan. ‘Ucube’ dediğin binayı kullanılabilir halde tutmayı bile beceremiyorsun. Keşan’daki su tamiratı ve arızaları da götüremiyorsun, 30 yılda ve öncesinde yapılan, eline teslim ettiklerimizin korumasını ve çalıştırmasını beceremiyorsun. Kimin istifa etmesi lazım? Bizim meclis üyelerimizin mi, senin mi?
Bu arada yapılanlara da bakalım. Muammer Aksoy Caddesi’ni yaptın, çekinmesen normal asfalt yapacaksın çünkü yol öndüle içinde. Muhtar Ali Çevikel Caddesi’ni 1 ayda 2 kere yaptın. Asfalt sökülürken ihale ile verilmiş olmasına rağmen belediye araçlarını ve personelini kullandın. Mehmet Gemici Caddesi’ne 3 kere asfalt attın. Asfaltın altında kaldırım kaldı. Vali Bey ile açılışını yaptığın Çetin Emeç Caddesi 10 gün sonra çöktü. Sonra da orada bir mühendislik harikası yarattın, asfaltı betonla yamadın. ‘Keşan’ı mağdur etmeyeceğim’ diyorsun; ama açıkladığın hiçbir şey yok. Net soruyorum, oradaki fiyatları açıkla. Gündemde muhtemelen önümüzdeki yaz da akmayacak olan Erikli suyu var. Onları da yapamadın.” diye konuştu.

“Soyunma odası olmayan bir stat ihalesi yapılmış”

Daha sonra sözü Keşan Atatürk Stadyumu’na getiren Pekcan 12 Temmuz 2020’de Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu’nun Keşan’a gelip incelemelerde bulunması ardından başlayan ve mücbir sebeplerle 13 Eylül 2021’de bitirilmesi gereken; ancak inşaatın bitmemesi konusu hakkında basında çıkan haberlerle devam eden süreci aktararak şöyle devam etti: “Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 12 Temmuz 2020 tarihinde Keşan’a gelerek, yenilenecek olan statta incelemelerde bulundu. Bakan, ‘40 yıllık stadı çok modern ve güzel şekle dönüştürüyoruz. Halkımızı 7/24 bekliyoruz. Keşanlılarla buluşturacağız.’ dedi. 15 Eylül 2020 tarihinde, kompleksin yenileme ihalesi gerçekleşiyor. İhaleyi, 4 milyon 12 bin bedelle bir şirket alıyor. Keşan Belediyesi ile firma arasında 5 Ekim 2020 tarihinde sözleşme imzalanıyor, 19 Ekim 2020 tarihinde inşaat çalışmaları başlıyor. 13 Eylül 2021 tarihinde bitirilmesi gereken stat inşaatı, o tarihte bitmedi. Konu hakkında basında yer aldı. Belediye bu konuda resmi bir açıklama yapılmadı. Belediye Meclis Üyesi Grup Sözcüsü Nehir Gergin, stadın teslim tarihi için aralık ayını işaret ediyor. Her şeyin tamamlanmasının ocak ayını bulacağını dile getiriyor. Belediye başkanı herhangi bir açıklama yapmıyor. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından soyunma odası ihalesi yapılıyor. Soyunma odası olmayan bir stat ihalesi yapılmış.” dedi.
Recep Pekcan sözlerini, Keşan Belediye Meclisi’nin AK Parti Grup Sözcüsü Nehir Gergin katıldığı programdaki konuşmalarını hatırlatarak sürdürdü.

Gaytancıoğlu’nun soru önergesi…

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, İçişleri Bakanlığı’na Keşan Belediyesi Atatürk Stadı’yla ilgili soru önergesi verdiğini hatırlatan Pekcan, önergedeki soruları şöyle sıraladı: “1- İlk ihale, neden Keşan Belediyesi’nce yapılmış olup, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yapılmamıştır? 2- İhale yapılırken, soyunma odaları neden ihale kapsamında değil? 3- Yüklenici firmaya ihale bedeli olarak direk bir ödeme yapılmış mıdır, gecikme halinde herhangi bir ceza kesilmiş midir? 4- İhale bedeli, Keşan Belediyesi’nin kaynaklarınca mı yoksa başka bir kaynak tarafından mı karşılanmıştır? 5- Söz yenileme ihalesi ne kadar bedelle ve ne zaman teslim edilmek üzere yapılmıştır?”

Pekcan, Helvacıoğlu’na sordu

Recep Pekcan, Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun cevaplaması isteyerek şu soruları yöneltti: “Bakanlığın 1 milyon TL’lik hibesi yenileme çalışmalarında mı kullanıldı? Bu hibe para, yüklenici firmaya ödenecek olarak mı verildi? 4 milyon TL olarak açıklanan ihale bedeli, bu yıl 1 milyon TL dahil midir? Pandemi koşulları nedeniyle, işlerin aksayacağını bile bile neden ihalede ısrar edildi? Gecikmenin bedeli, Keşan Belediyesi’ne ne kadar oldu? İlk ihale, belediye tarafından yapılırken, soyunma odası ihalesi neden Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından yapıldı? Yüklenici firmaya ödemeler, belediye kanalıyla mı yapılıyor? %90’ı tamamlandığı dile getirilen stadın denetim raporu bu yönde mi hazırlandı? Kapalı Spor Salonu yenileme işi, doğrudan alımla mı yapılmaktadır? Keşan Belediyesi herhangi bir zarara uğramış mıdır? Kasasından herhangi bir para çıktı mı?”

“Bizim meclis üyelerimiz mi yoksa belediye başkanı mı istifa etmelidir?”

Pekcan sözlerine şöyle devam etti: “Keşan’da yapılan işlerin hepsi böyle. Yapılan hiçbir şey doğru düzgün yapılmıyor. Yapılan her şey çuvallıyor. Yapılmaya niyetlenen işlere 3 yıldır başlanmadı. Keşan’da, Türkiye’de böyledir. Bu durumda bizim meclis üyelerimiz mi yoksa belediye başkanı mı istifa etmelidir?”

“Görsellerle gezdi ama hiçbir şey yapılamadı”

Keşan’daki pazaryeriyle ilgili yaşanan sorunlar hakkında konuşan Recep Pekcan şöyle devam etti: “AKP’li belediye başkanı, aday olduğunda pazaryerinin ilk fırsatta yapılacağını ifade etmişti. Yağmur ve kar yağışında çay dağıttı. Bizimde projemizdi ve göreve geldiğimizde yapacaktık. Aradan 3 yıl geçti. Başkan elindeki görsellerle gezdi ama hiçbir şey yapılamadı. Bakan, Keşan’ı ziyaret ettiğinde hiçbir şey yapılamayacağını ifade etti ama bunu da inkar ediyor. 2021 yılı performans programında, pazaryerinin üzerinin kapatılması var. Göreve geldiğinde, proje yapılmış olsaydı 8-9 milyon TL’ye mal olacakken, bugün 26 milyon TL’ye mal olacağı ifade ediliyor. Neden o zaman yapılmadı? Projenin yapılması lazım. Belediye başkanı, 3 tane borçlanma yetkisi istedi. Eski İtfaiye’nin olduğu alana yapılacak bina, Erikli’deki arıtma ve Danişment Sahilli’ndeki su hatlarıyla ilgilidir. Ama burada pazaryerinin üzerinin kapatılması yok. 2022 yılı bütçesinde de, yok. Sen pazaryerinin üzerinin kapanması projesini çıkarmışsın. Sonra pazarcı esnafına ne anlatıyorsun? Pazaryerinin üzerinin kapatılması için krediyi istediğin gibi kullanabilirsin. Takım elbise giydirecektin. İktidar sizin elinizde gidip, hibe bul.”

“Rant projeleri üretmeyen bir iktidar ve belediye gelecek”

Pekcan sözlerini şöyle tamamladı: “CHP İlçe Başkanı olarak, belediye başkanının istifasını istemek gibi durumum yok. Benim, yönetimin ve meclis üyelerinin istifasını istedi ama bizim böyle bir hakkımız yok. Ama Keşan halkı dillendirmeye başladı. Keşan kaybediyor. Biz, çalışmanın her yerinde varız. Günü kurtarma yerine Keşan halkı için gerekli olan şeyleri yapmaya başlamak lazım. Türkiye’de yaşananların aynısı Keşan’da yaşanıyor. Yönetilemiyoruz ve savruluyoruz. Geliyor gelmekte olan. Hem ülkenin hem Keşan’ın yönetiminde bu işi doğru düzgün yapacak hak, hukuk, adalete sahip insanları ayırmayacak ve cebini doldurmaya çalışmayacak, rant projeleri üretmeyen bir iktidar ve belediye gelecektir. Biraz sabır etmemiz lazım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu