Genel

Batı Koleji öğrencileri “Özgürlük Ateşi Çanakkale” programıyla tarihe saygı duruşunda bulundu

Keşan Batı Koleji tarafından 18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Deniz Zaferinin 107. Yıl Dönümü kapsamında “Özgürlük Ateşi Çanakkale” programı gerçekleştirildi.

21 Mart Pazartesi günü saat 20.30’da Keşan Belediyesi Selim Sesler Konferans ve Tiyatro Salonunda gerçekleştirilen törene; Keşan Belediyesi Başkanvekili Nehir Gergin, Beğendik Belediye Başkanı Muhammet Örnek, Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz, CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Program önce Batı Koleji tarafından Çanakkale ruhunu hissettirmek amacıyla gelen izleyicilere Mehmetçiğin savaş sırasındaki bir günlük öğünü olan ekmek ve hoşaf ikram edildi. Özgürlük Ateşi Çanakkale programı saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başladı.

GALİP GÖREN: “ÇANAKKALE’NİN GEÇİLMEZ OLDUĞUNU TÜM DÜNYAYA GÖSTERMİŞTİR”

5. sınıf öğrencilerin bayrak gösterisinin ardından günün anlam ve önemini belirten konuşma Batı Koleji Fen Lisesi Müdürü Galip Gören tarafından yapıldı. Gören, konuşmasında şu ifadelere yer verdi;  “Bugün Türk’ün Ulusal savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferinin 107. dönümünü ve vatanımız için canlarını seve seve feda eden, şehitlerimizin şehitler gününün onur ve gururunu yaşıyoruz. Birinci Dünya Savaşını galip bitirmek isteyen ve gemileriyle Çanakkale Boğazını geçip, asıl hedefleri İstanbul’u almak olan düşman kuvvetleri, Çanakkale Boğazına geldiklerinde; Türklerin bu donanmayı gördüklerinde tabanları yalar, arkalarına bile bakmadan kaçar giderler. Biz de 5 çayımızı İstanbul’da boğaza karşı içeriz diye düşünmüşlerdi. Ama umdukları gibi olmadı. Savaşın sonunda kazanacaklarını sanan düşman ordusu ağır bir yenilgi aldı. Silah, cephane ve askerimiz olmasa da, göremedikleri, tahmin edemedikleri “Ben size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum” emrini verecek, ne başka bir komutan gelmiştir bu dünyaya, ne de bu emre uyacak başka bir millet vardı karşılarında.

Yahya çavuşların savaştığı bir yerdir Çanakkale, Koca Seyit’in yalnız bir top mermisini değil, bir milletin kaderini sırtlandığı yerdir Çanakkale. Çelikten bir saldırıya etten bir siperdir Çanakkale. Vatan aşkıyla, imanla dolu ordumuzdur, 57. Alaydır, kınalı Mehmet’tir, cefakâr milletimizdir Çanakkale ve de Mustafa Kemal Atatürk’tür Çanakkale. Türk ve Dünya Tarihinde çok önemli bir yere sahip olan Çanakkale Zaferi, ülkemizin yanı sıra Dünya Tarihini de değiştirmiştir. Kahraman Türk Ordusu, vatanini kanının son damlasına kadar savunmuş ve Çanakkale’nin geçilmez olduğunu tüm dünyaya göstermiştir.

Çanakkale Savaşı; anadan, yardan, evlattan vazgeçip, vatan diye diye can verenlerin kanıyla yazıldığı bir destandır. Bugün aldığımız nefesi, Çanakkale’de verilen son nefese borçlu olduğumuzu unutmadan, ülkemizin her karşı toprağında özgürce dolaşabiliyorsak, ibadetlerimizi özgürce yapabiliyorsak, ezan sesleri dinmiyorsa, bu salonda bir arada oturabiliyorsak, ülkemizin sınırları şehitlerimizin kanıyla çizilmişse, bayrağımız rengini şehirlerimizin kanından almışsa, bu bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı  Çanakkale Zaferine ve başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimize borçluyuz. Bu duygu ve düşüncelerle tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, ruhları şad olsun diyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum. Ne mutlu Türk’üm diyene!”

7.sınıf öğrencileri tarafından Çanakkale Zaferiyle ilgili tarihteki önemli kişilerin söylediği özlü sözler İngilizce olarak okunmasının ardından Çanakkale Savaşı ile ilgili genel bilgiler verildi. Daha sonra Batı Koleji gençlik korosu tarafından Çanakkale Zaferiyle ilgili şiirler ve şarkılar söylendi.

Özgürlük ateşi adlı tiyotro gösterimi ardından öğrenciler tarafından Atatürk resmi tamamlandı. Batı Koleji öğrencileri tarafından “Kimsin Sen” adlı oratoryonun sunulmasının ardından tören sona erdi.  

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu