Genel

Başkan Helvacıoğlu taş ocağı faaliyetlerinin sonlandığını söyledi: “Ben görevde olduğum sürece açılmayacak!”

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu Yeni Mahalle’deki taş ocağı faaliyetlerinin durdurulduğunu söyledi. Mahalle sakinlerinin büyük tepkisine yol açan çalışmaların bir daha olmayacağını ve faaliyetlerin belediye tarafından da istenmediğini belirten Helvacıoğlu: “Ben görevde olduğum sürece açılmayacak” dedi.

Taş ocağı tartışmalara ve davalara konu oldu

Yeni Mahalle’de tartışmaları uzun süredir devam eden taş ocağındaki faaliyetler için bugün Keşan Kent Konseyi ve Kent Çevre Ekoloji Platformu tarafından açıklama yapılmış; Ramazan Bayramı’ndan sonra biteceği söylenen; ancak bayramın ardından farklı bir alanda tekrar başladığı söylenen taş ocağı ile ilgili olarak Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun “Bayramdan sonra onları orada göremeyeceksiniz” sözlerine atfen; “Halkı kandırmaya gerek yok” denilerek, “Bu karar iptal edilmediği sürece 5 yıl Keşan halkının ve bu mahalle halkının başına beladır.” ifadelerine yer verilmişti.

“Belediyemiz, yaşayanlar ve siyasiler dahil hiç kimse burada taş ocağı olmasını istemiyordu”

Bugün düzenlenen basın açıklamasının ardından bir kaç saat sonra ise Başkan Mustafa Helvacıoğlu, Başkan Yardımcısı Yakup Balcı ile birlikte, Yeni Mahalle’de bulunan taş ocağının yeniden faaliyet geçtiğine dair yapılan söylemlerle ilgili basın açıklaması düzenlendi.
Bugün 13.00 sularında yapılan basın açıklaması sırasında görülen iş makinalarının saat 18.00’de bölgeyi terk ettiği görüldü.
Hiç kimsenin Yeni Mahalle’de taş ocağının olmasını istemediğini belirterek sözlerine başlayan Mustafa Helvacıoğlu; “Taş ocaklarıyla ilgili bir sorunumuz vardı. Yaklaşık 45- 50 gün civarında bir taş ocaklarının serüveni vardı. Mahallemizde bir taş ocağı kurulmuştu. Belediyemiz, yaşayanlar ve siyasiler dahil hiç kimse burada taş ocağı olmasını istemiyordu; çünkü hem gürültü, hem de çevrenin bozulması noktasında hassasiyet göstermemiz gerekiyordu. Sayın valimin istişaresiyle, sayın kaymakamımın bilgisi doğrultusunda, kıymetli vekillerimiz ve BOTAŞ yetkileri devreye girerek bayram öncesi olmayacağını söylemiştik. Yine bu sözümüzde durduğumuzu yerinde gösterelim istedik. Taş ocağında çalışma bitmiştir. Bir daha çalışma olamayacak.” diye konuştu.

“Sözümüzü tuttuğumuzu göstermek istedik”

Bölgede yapılan faaliyetler ile ilgili konuşan Helvacıoğlu, bayrama kadar taş kırma işlemlerinin tamamlandığını; gün içinde ise güvenlik kapsamında taşıma faaliyetleri yapıldığını belirterek, şöyle konuştu: “Gördüğünüz gibi çalışmanın olmadığını burada izleyebiliriz . Biz yönetici olarak makinenin çalışmayacağını bu işin iptal olduğunu sözümüzde durduğumuzu belirtmek için alandayız. Yeni Mahalleliler rahat olsun. Onlar bizim hemşerilerimiz. Onlar gibi biz de çaba sarf ettik. İlgililer ile temas kurduk. Bugün bir kepçe çalışması görüldüğü ifade edilmiş. O kepçe çalışması iş güvenliği nedeniyle buradaki taşların çıkış işlemleri yapılmak üzere taşların düzenlendiği BOTAŞ yetkililerince yada firma yetkililerince verildi. Ama bir taşıma bir patlatma değil. İşin devam ettiği iddiası söz konusu olmuş. Hayır, iş devam etmiyor. Burada çalışma, taş çıkarmak için bir patlama olmayacak. Çok netiz, alandayız. Bir daha burada herhangi bir faaliyet olmayacağının sözünü vermiştik. Yine alandayız sözünü veriyoruz ki faaliyet durmuştur. Bayrama kadar dedik, bayrama kadar çalışmaları sürdürdüler. Bayramdan sonra da iş güvenliği nedeniyle taşların düşmesi ya da taşların orantısız olması patlama sırasında burada vatandaşlarımız güvenliği için bir düzenleme söz konusu yarım gün olmuştur. Sayın il ve ilçe başkanlarımla beraber yaptığımız toplantıda durdurulacağını söylemiştim; o günden sonra da geldik yerinde sözümüzü tuttuğumuzu göstermek istedik.”

“Buradaki mücadelemi sürdüreceğim”

Görevde olduğu süre burada faaliyet olmayacağının altını çizen Helvacıoğlu; “Ben görevde olduğum sürece açılmayacak. Kimsenin endişesi olmasın. Toplantıda kim var kim yok bilmiyorum. Ama herkesin içi rahat olsun, ÇED raporunun iptali için de sayın valimin de gereğini yapacağını biliyorum. Biz de açıklamalarda bulunacağız. Bu bir siyasi demeç değil, Keşanlı kardeşlerinin söylemi. Bu kadar net, ben başkan olayım olmayayım buradaki mücadelemi sürdüreceğim.” dedi.

“İkinci bir Cennet Bahçesi, ikinci bir Kent Ormanı..”

An itibariyle dolgu yapılarak doldurulan eski taş ocağı ile ilgili, ileriyi yıllarda olması muhtemel çalışmalar için sorulan “Bu alanla ilgili herhangi bir projeniz var mı” soruya cevap veren Mustafa Helvacıoğlu, şu ifadelere yer verdi; “Şu an bulunduğunuz alanın dolgu seviyesi ciddi bir yükseklik var. Hafriyatı ve dolgu malzemelerini düzenliyoruz. Buradaki dolgu seviyesi yol seviyesine geldiği zaman burada müthiş bir kent ormanı bahçe, ev olmamalı. Burada çok güzel bir ikinci bir Cennet Bahçesi, ikinci bir Kent Ormanı veya orman kenarında Yeni Mahalle’ye yakışır bir mesire bölgesi olması mümkün. Ben bir yönetici olarak takdirimi bu yönde kullanacağım. Bu sürpriz bir karar değil. Kıymetli geçmiş dönem belediye başkanlarım da hafriyat bölgesi ilan etmişler burayı. Aklın yolu bir. Keşan’da yaşıyorsanız, burası ne olmalı diye de sorarsanız, herkes buranın çok güzel bir yeşil alan olacağını ifade eder. Bunun sağı solu yok. Bunun, partisi siyaseti yok. çevrenin siyaseti olmaz. O yüzden Keşan’da yaşıyorsak bunu hep beraber düşüneceğiz. Ancak dolması zaman alacak. Dolgu olacağı zaman da ciddi bir güzellik gelecek. Hayırlı olsun. Bayramdan önce sözümüzü vermiştik.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu