GenelSiyaset

Basın açıklamasında gündemi değerlendiren Pekcan’ın hedefinde Aksal ve Helvacıoğlu vardı

CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, 31 Ocak 2022 Pazartesi günü gerçekleştirdiği basın açıklamasında Aksal ve Helvacıoğlu‘nu eleştirdi.
TBMM KEFEK Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal‘ın, yüksek gelen faturaları soran vatandaşa “İtiraz edin” dediğini hatırlatan Pekcan, “Sizler bu ülkeyi yöneten insanlarsınız. ‘Bunlara itiraz edin, yanlış bunlar’ diyecek olanlar bizleriz. Sizler bunların yanlış ve itiraz edilecek pozisyona gelmeden çözülmesini ve doğru uygulanmasını sağlaması gereken insanlarsınız.” dedi.
Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu‘na da Cumhuriyet Meydanı projesi üzerinden eleştiride bulunan Pekcan, “Bir meydan yapılacaksa orasının top yekûn değerlendirerek, komple bir meydan projesinin ortaya çıkması gerekiyor. Burada belediye tamamen by-pass edilmiş vaziyette.” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, ülke gündemine dair açıklamalarda bulunurken, TBMM KEFEK Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal ve Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu‘nun geçen hafta yaptıkları basın toplantısındaki açıklamalarını eleştirdi.

Sözlerine, elektrik faturaları ve gıda fiyatlarındaki artış olmak üzere gıda zamlarına dikkat çekerek devam eden Pekcan; “Yaklaşık yüzde 125’in üzerinde zam yapılan elektrik faturaları gelmeye başladı. Ödenebilir rakamların çok üzerinde faturalar gelmeye başladı. Bize ulaştırılan faturalardan gördüğümüz kadarıyla normal uygulanmaya başlanması gereken tarihten önce bu zamlar uygulanmaya başlamış. Evimize veya iş yerimize gelen faturalar yaklaşık 2’ye katlanmış vaziyette. Enflasyonun bu kadar düşük açıklandığı bir ortamda özellikle hepimizin, hayatımızın her yerinde kullandığı elektrik başta olmak üzere zamların bu kadar yüksek olması son derece anlamsız. Benzin ve mazotta da bu durum geçerli. Ekim ayı sonu gibi 8 liraya aldığımız mazot şuanda 15 lira civarlarında. Bunlar gündelik yaşamımızı etkilerken bir yandan bu artışlar nedeniyle diğer kullanıp, yediğimiz-içtiğimiz ürünlere gelen zamlar da var.” şeklinde konuştu.

Bu ülkenin insanlarını kaderleriyle baş başa bıraktılar”

OSB bölgelerinde elektrik kesintilerinin yapıldığına dikkati çeken Pekcan, “Enerji Bakanlığı’nın kendi resmi sitesinde açıkladığı bir tablo vardı. Ülkenin olması gereken bir stoku var ve bu stok tüketilmiş vaziyette. Yüzde 30 seviyelerine düştüğünde takip edemez hale geldik çünkü Enerji Bakanlığı bu sitesinden kaldırdı. Durumun ne kadar çok vahim olduğu görünüyor ki OSB’lerde, üretim yapan yerlerde elektriği kestiler. Öte yandan, markalı yeşil mercimeğin kilosu 33 lira, markasız olanlar ise 15 lira. Kuru fasulye de markalılar 30 lira üzerindeyken markasızlar 20 ila 25 lira civarında seyrediyor. Nohutun kilosu 30 lira, markalı pirinç 28 lirayken markasız ithal olanlar ise 20 liranın üzerinde. Pazarda 25 lira olan patlıcan manavda 27-29 liralara kadar yükselmiş. Biberin kilosu ise 25 lira ve üzerinde seyretmekte. Kıymanın kilosu 100 lira ama kasap arkadaşların söylediğine göre o da 15 – 20 gün içerisinde 110 ila 120 lira civarına çıkması bekleniyor. Çok rahat tükete bildiğimiz tavuk eti 35 lira olmuş. Biz ne yiyeceğiz? Bu tabloda yaşamaya çalışan insanlar var. Maaşlara zam yaptılar ve bu ay sonunda emekliler maaşlarını almaya başladı. Daha maaşları almadan bu kısacık sürede gelen zamlarla maaşlar gitti. Bizi yönetenler bu durumu çok umursuyor gibi durmuyorlar. Bizim derdimizle dertlenip, bu zor günleri beraber aşmamızı sağlayacak yöneticiler bir çare bulması lazımken, onlar oturdukları yerden zamları yaparak ve ‘yemesinler, içmesinler’ gibi açıklamalarla bu ülkede yaşayanları kaderleriyle baş başa bıraktılar.” diye konuştu.

“İtiraz edin demek yerine çözüm sağlaması gereken insanlarsınız”

Pekcan, açıklamasının devamında, TBMM KEFEK Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç ile bazı partililerin katılımıyla gerçekleştirilen basın toplantısında yapılan açıklamalara da değindi.
Aksal‘ın, “AK Parti olarak belediye başkanlarımızın verdiği vaatler bizim vaatlerimizdir” sözlerini hatırlatan Recep Pekcan, “Sayın Valimiz, Bakanlar ve İl Başkanları Keşan’a gelip gittiklerinde belediye başkanının arkasında olduklarını söylüyorlar. Ben buna üzüldüm. Bir belediye başkanının aciz olduğu ve yönetemediği bu kadar net anlatılabilir. Bizim söyleyebilecek hiç bir şeyimiz yok. Orada ayrıca Sayın Aksal’a sorulan bazı sorular ve açıklamalar var. Artan hırsızlık olaylarıyla ilgili olarak ‘il ve ilçe emniyet müdürlerimizle görüşelim’ diyorsunuz. Bunu biz söyleyerek ‘burada bir sıkıntı var’ diyebiliriz. Siz yönetenlersiniz ve bunun böyle olmamasını sağlaması gereken insanlarsınız. Elektrik faturalarına zam yansımasın sorusuna ise ‘vatandaşlarımız itiraz etsin’ diyorsun. Sizler bu ülkeyi yöneten insanlarsınız. ‘Bunlara itiraz edin, yanlış bunlar’ diyecek olanlar bizleriz. Sizler bunların yanlış ve itiraz edilecek pozisyona gelmeden çözülmesini ve doğru uygulanmasını sağlaması gereken insanlarsınız. Yayla Balıkçı Barınağı konusunda da çalışmalar devam ediyor ve son aşamada diyorsunuz. Benim bildiğim bu durum 10 seneyi geçti. Her seçim dönemi yaklaştığında yürümeyen projelerle ilgili bir şeyler söylüyorlar. OSB’nin de tapu aşamasına geldiğini belirtiyor. Benim bir dernekte yönetici olduğum 1994 – 1995 dönemlerinde başlayan bir süreç olmasına rağmen gelinen bir nokta yok.” şeklinde konuştu.

Belediye tamamen by-pass edilmiş vaziyette”

Cumhuriyet Meydanı Projesi ile ilgili konuşan Pekcan, sözlerini şöyle sürdürdü;
“Cumhuriyet Meydanı ile ilgili açıklamasında ‘Ankara’dan gelecek imkânları niye Ankara’dan geliyor diye sorgulamayalım’ ifadelerini kullanmış. Bizim Cumhuriyet Meydanı Projesiyle ilgili bakanlığın ya da Ankara’dan gelecek bir parayla yapılmasına hiçbir itirazımız yok. Aksine bu çok hoşumuza gider. Keşan’da kullanacağımız parayı buraya kullanmayız. Bu yıllardır hepimizin yapmak istediği bir şey ama bugüne kadar yapılamadı. Bir meydan yapılacaksa orasını top yekûn değerlendirerek komple bir meydan projesinin ortaya çıkması gerekiyor. Emniyet ve Kaymakamlık da oradan kalkacak. Köy garajı ve belediye yıkıldı ve kaldı. Ortada bir parkımız var ve buraya ne yapılacağını, burada yaşayan bizler ihtiyacımız neyse, ne olmasını istiyorsak o şekilde yapılması gerektiğini anlatmaya çalıştım. Burada belediye tamamen bypass edilmiş vaziyette. Belediyede bizim seçtiğimiz bir belediye başkanı ve meclis üyelerimiz var. Bunların konuyu tartışıp ne istediğimizi, nasıl bir şeye Keşan’ın ihtiyacı olduğunu söylemese ve bunu halka da sorması gerekir. Devlet Hastanesindeki doktor açığıyla ilgili soruya da ‘çocuklarımız tıp okumak istemiyor’ cevabını verdi. Devlet Hastanesi’nin durumu çok kötü. Sağlık problemi olan vatandaşımızın biran önce doktora gidip muayene olması gerekiyor ama randevu alamıyor. Bu sağlık probleminin çözülmesi lazım. Hastanedeki kadro açığı yıllardır dolmadı. Bunu ‘çocuklarımız tıp okumak istemiyor’ diye açıklayamazsınız. Sen doktora 5 dakikada bir hasta bakacaksın diyeceksin ama sonra özlük haklarını ödemeyeceksin, maaşını adam gibi artırmayacaksın. Bu şartlar altında çalışan doktor arkadaşlarımın anlından öpüyorum.”

“Senin bir çivi çakıp bir şeyler yapman için ellimizden geleni yaptık”

Sözlerinin son bölümünde, Keşan yararına olacak projelerin yüzde 95’inin meclisten geçtiğini belirten Recep Pekcan, Keşan halkının çıkarılan olduğu, yanlış ya da hatalı olmadığı müddetçe ellerinden gelen desteği verdiklerini vurgulayarak, şu ifadelere yer verdi; “Kredi istedi de alamadı mı? Hepsini verdik. Sadece bir kez oldu ve oda asfalt yapacağım dedi. Bizde mevsimi değil dedik ve 6 ay sonra onu da aldık. Nereye ne yapmak istiyorsa, Keşan halkının çıkarına olduğu sürece ve yanlış ya da hatalı olmadığı müddetçe elimizden gelen desteği veriyoruz. Söylenen şey kaçmaktır. 3 sene geçti ve Keşan’a bir tane çivi çakılmadı. Asfalt yaptım diyor ama yaptığı her yolu 2 – 3 kere yaptın. Onun dışında sadece yıktın. Eski İtfaiye binasını yıktın ve yerine bir şey yapmadın. 2 yıl geçti ve o insanları oradan çıkarıp sokağa attın. Sonra geldin köy garajını yıktın. Burada yaşayan insanlar buraya özel ve köylüye hizmet eden esnaf. Bunlar piyasaya çıktığında yapamayacaklar. Eğer depreme dayanıklı değilse koyalım buraya prefabrik binaları ve bir proje olana kadar otursunlar burada. Senin bir çivi çakıp bir şeyler yapman için ellimizden geleni yaptık ama sen bir çivi bile çakmadın. Sen orada çok rahat bir belediye başkanlığı yapıyorsun. Arada açıp Ankara ve İstanbul meclislerine ya da bizde olan belediyeler ve meclis çoğunluğu sizde olanlara bak. Nasıl çalıştırılmıyormuş, nasıl yönettirilmiyormuş oralarda göreceksin. Keşan’da bunun arkasına sığınarak siyaset yapamazsın.”  Pekcan, göreve geldikleri günden bu yana geçen 2 yıllık süreçte CHP’ye 400’ün üzerinde yeni üye kaydı yaptıklarını bildirerek, bunların büyük bir bölümünün de diğer partilerden istifa eden isimler olduğunu söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu