Genel

Başhekim Vural: “Hekim eksiğimizi kapatıyoruz”

Keşan Devlet Hastanesi’nde görevlerini sürdüren doktorlar ile yeni atanarak görevlerine yeni başlayan doktorlar, hastane yönetiminin düzenlediği kahvaltıda bir araya geldi. Tanışma kahvaltısında bilgi veren Keşan Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Recep Vural, 2022 yılında Keşan Devlet Hastanesi’nde günlük ortalama 2 bin 700 poliklinik yapıldığı söyledi.

Yoğun bakım doluluk oranı yüzde 95

Keşan Devlet Hastanesi’nin yemekhanesinde düzenlenen tanışma kahvaltısında, bilgilendirmede bulunan Başhekim Recep Vural, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’nin de bir pandemi süreci yaşadığını ve son 1 yıldır sürecin normale döndüğünü belirtti. Sözlerinin devamında Keşan Devlet Hastanesi ile ilgili bilgiler veren Vural, 200 yataklı Keşan Devlet Hastanesi’nde yoğun bakım ünitesinin 44 yataklı olduğunu belirterek, “Pandemi döneminde yaşanan yoğunluk nedeniyle 16 yeni, yatak açtık. Pandemi sonrasında da bölgede yaşlı nüfusun çok olması, Keşan’ın da merkez illere uzak olması nedeniyle yoğun bakım yatak sayısının devam ettirilmesini kararlaştırdık. Şu an 44 yatağın dolu olmasıyla doğru karar verdiğimizi gördük. Yoğun bakımlardaki doluluk oranımız genellikle yüzde 95 oranında. Servis doluluk oranımız ise yüzde 75 civarında.” dedi.

“600 bin polikliniğimizin 250 binini maalesef Acil Servis karşılıyor”

Yeni başlayan hekimlere başarı dileklerini ileten Recep Vural, “Mevcut hekim arkadaşlarımıza da bu süreçte özverili çalışmaları nedeniyle teşekkür ederim. Hastanemiz, Saros Körfezi’nin de yükünü çeken bir hastane. Bu nedenle az sayıdaki hekim arkadaşlarımız, bu süreci atlatmamızda çok yardımcı oldular. Belki hatalarımız olmuştur, bundan sonra da olacaktır; çünkü sağlık dinamik bir olaydır. 2022 yılında ortalama 600 bin civarında poliklinik yapılmış. Gün ortalamasına baktığımızda bu da yaklaşık 2 bin polikliniğe denk geliyor. Yeni başlayan hekimlerimiz ile birlikte bu sayı arttı. Geçtiğimiz haftanın ortalaması 2 bin 700 olarak gerçekleşti. Böylece yatak doluluk oranlarımız da arttı. 600 bin polikliniğimizin 250 binini maalesef Acil Servis karşılıyor. Acil Servisimiz hala çok yoğun iş yükü ile karşı karşıya.” diye konuştu.
Acil Servis’te yaşanan yoğunlun birçok nedeni olduğunu da dile getiren Vural, “Keşan Devlet Hastanesi Keşan’a salt hizmet veren bir hastane değil. Biz, Çanakkale, Tekirdağ ve Edirne üçgeninin tam ortasında yer alıyoruz. Hem uzak kalıyoruz, hem de bu merkezlerin ilçelerine biz hizmet vermek durumunda kalıyoruz. Bu bugüne ait bir bilgi değil. Uzun süredir bu şekilde.” şeklinde konuştu.

“Eksik olan branşlarımız olan KBB ve Üroloji branşlarımızı tamamlamak amacındayız”

Keşan Devlet Hastanesi’nden ayrılan hekimlerden de bahseden Recep Vural, bir radyoloji uzmanının İngiltere’ye, bir hekimin Finlandiya’ya, bazı hekimlerin de ülke içerisinde farklı hastanelere gittiğini söylerken, yan dal için ayrılan bu hekimlerden dolayı da gururlandıklarını kaydeden Vural, şunları söyledi; “26 uzman hekimimiz vardı, 17 uzman hekimimiz daha geldi. 1 dahiliye uzman hekimimiz kura çekecek. Bir uzman hekimimiz de eş durumunda hastanemizde göreve başlayacak. Yeni gelen arkadaşlarımız ile birlikte bazı branşlarda hekim sayımız birden fazlaya ulaştık. Eksik olan branşlarımız olan KBB ve Üroloji branşlarımızı tamamlamak amacındayız. Üroloji branşından Edirne’den görevlendirmeyle 1,5 yıldır çalışan bir hekimimiz var. Bu yüzden Üroloji hekimimiz yok diyemem. Buna baktığımızda sadece KBB eksiğimiz var. Sadece Fizik Tedavi, Psikiyatri ve Ortopedi, Göğüs Hastalıkları branşlarımızda tek hekimlerimiz kaldı.”
Yeni atanan hekimlerin, aldıkları yeni eğitim sürecinde Keşan Devlet Hastanesi’ne yenilikleri de beraberinde getirdiklerinin altını çizen Recep Vural, sözlerini şöyle tamamladı; “Kadın Doğum Uzmanı arkadaşlarımız, birbirilerine destek vererek laparoskopik histerektomi yaptılar. Cildiye branşından 2 arkadaşımız da yeniliklerle geldiler. Arkadaşlarımız; mezoterapi, botoks uygulaması yapabilecek durumda. Şuanda özel hastanelere kısmet olmayacak şeyler hastanemize kısmet oldu. 20-30 yıl önce acilde doktor yoktu. Yıllarca Acil Servis’te nöbet tuttum. Şuanda Acil Servis’te 35 tane arkadaşımız var. İşe ilk başlayan arkadaşlarımızın, tıpkı her yeni işe başlayanlar gibi hataları olacaktır. Biz elimizden geldiği kadar fahiş hatalar yapılmaması adına gayretliyiz. Acil Servis’e 3 uzman hekim geldi. Eski zorlukları daha da aşacağız. Dolayısıyla şuan Acil Servis’te 35 pratisyen hekim ve 3 uzman hekimimiz ile çalışıyoruz. Bu bilgiler ile birlikte Saros Körfezi’ndeki yoğunluğu, pandemi sürecinde kapasitelerinin çok üzerinde çalışan hekimlerimize teşekkür ederim. Yeni gelen arkadaşlarıma da hoş geldiniz diyorum. Tüm hekimlerimize kazasız belasız günler dilerim.”

“Bir çok kamu hastanesine özel hastanelerden geçişler oldu”

Daha sonra söz alan Edirne İl Sağlık Müdürü Mustafa İshak Yıldırım, yakın bir zamanda Sağlık Bakanlığı tarafından “Beyaz Reform” paketinin açıkladığını dile getirerek, “Bu bizi çok olumlu etkiledi. Keşan Devlet Hastanesi’ne özelden geçen bir hekimimiz oldu. Büyük şehirlerde ise birçok kamu hastanesine özel hastanelerden geçişler oldu. Son zamanlarda Keşan Devlet Hastanesi’ne 17 aktif uzman hekim gelirken, 2 hekimimiz daha gelecek. 2022 yılı içerisinde kamu hastanelerine, toplamda 53 uzman hekim geldi. 47 pratisyen hekim de kamu hastanelerine geldi. İstediğimiz hekim sayısına ulaşmaya başladık. Tamamlamamız gereken eksiklikler var ama büyüklerimizin desteği arkamızda. KOVİD sürecinde, Keşan Devlet Hastanesi bir bölge hastanesi gibi çalıştı. Bu süreçte tüm hekimlerimiz özveri ile çalıştılar. Keşan Devlet Hastanesi özel ve güzel bir hastanemiz. Hem Keşan hem de yeni gelen hekimlerimiz için hayırlı olsun.” dedi.

“Hekim yetiştirmek, hastane yapmak kadar kolay değil”

Fatma Aksal da, savaşların her zaman top ya da tüfekle olmadığını belirterek, “Pandemi süreci de bunlardan bir tanesiydi. Bu süreçte tüm hekimlerimiz çok mücadele etti. Tüm hekimlerimize bu anlamda çok teşekkür ederim. Hekimlik mesai kavramı olmayan bir meslek. Nasıl çalıştığınızı biliyorum. Allah hepinizden razı olsun. Hekim sayısı dönem dönem basında gündeme geliyor. Basın mensuplarımız insanlarımıza hizmet olsun diye dile getiriyorlar. Biz de, her branşta hekimimiz olmasını herkesten çok istiyoruz. Ancak hekim yetiştirmek, hastane yapmak kadar kolay değil. 2022 yılında bölgemize atamalar yönünde hiçbir şikayetimiz olamaz. İnşallah eksik branşlarımızı da tamamlayacağız. Şartlarını iyileştirdiğimiz hekimlerimizin şiddete maruz kalmaları asla kabul edilemez. Bu nedenle Meclisten sağlık çalışanlarına şiddette, ağırlaştırılmış müebbet cezaları içeren kanunu geçirdik. Gelen hekimlerimizin Edirne’de kalabilmeleri de önemli. Bunun için de mücadele ediyoruz. Tüm hekimlerimize hayırlısı olsun. 2023 yılı inşallah bizlere sağlık sıhhat getirsin.” şeklinde konuştu.
Daha sonra söz alan Mustafa Helvacıoğlu da, Keşan’ın sadece bir ilçe olmadığını ifade ederek şunları kaydetti; “Sağlık merkezi olacak noktada bir ilçeyiz. Keşan sürekli büyüdüğü için ne kadar yapsak da ertesi yıl yetmiyor. Belediyemiz ile hastanemiz arasındaki protokol gereği cenaze işlerini birlikte yürütüyoruz. Günde ortalama 5 cenazemiz oluyor, 3 tanesi etrafımızdan. Demek ki merkezi bir noktadayız. Bölge hastanesi olduğumuz anlamına geliyor. Eksiklerimiz çok ama eksikliklerimizi gidermeye çalışan yöneticilerimiz var. Onlara teşekkür ederim.”
Gürcan Kılınç ise pandemi sürecinde mesai gözetmeksizin çalışan tüm hekimlere teşekkür ederken, Adnan İnan da, “Çok zor bir görev yapıyorsunuz. Hepinize hayırlı olsun. Keşan’dan ne kadar geç giderseniz biz o kadar seviniriz.” diye konuştu. Yapılan bu konuşmaların ardından hekimler birbirlerini tanıttı.

Kahvaltıya; TBMM KEFEK Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Edirne İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mustafa İshak Yıldırım, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, MHP Keşan İlçe Başkanı Adnan İnan, Keşan Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Recep Vural, Keşan Devlet Hastanesi Müdürü Erdi Ertürk ile Keşan Devlet Hastanesi’nde görevlerini sürdüren doktorlar ile kısa bir süre içerisinde atanarak görevlerine başlayan doktorlar katıldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu