CANLI YAYIN

Avukat Bülent Kaçar: Üçüncü bilirkişi raporu da FSRU’daki hukuksuzluğu kanıtlamıştır

Keşan Cumhuriyet Meydanı’nda saat 12:00 sıralarında bir araya gelen Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz ve Saros Gönüllüleri Dayanışması Avukatı Bülent Kaçar, basına ve kamuoyuna yaptıkları ortak açıklamada, Sazlıdere FSRU’da üçüncü bilirkişi rapor sonucunun da, daha önceki iki bilirkişi raporunda olduğu gibi, FSRU konusundaki hukuksuzluğu kanıtladığını kaydettiler.
Açıklamaya Saros gönüllüleri ile vatandaşlar da katıldı.

Ortak basın açıklamasında ilk olarak konuşan Karagöz: “Bilim bizi bir kez daha onayladı, bir kez daha bize umut verdi. Umarız ki bir Devlet kurumu olan BOTAŞ bu karadüzen, yasa tanımaz, hukuk tanımaz tavrından vazgeçer.
Saros FSRU projesinin imar planlarının, planlama hukukuna ve bilime aykırılığı, bilirkişi raporu ile kanıtlanmıştır.
Hukuksuzlukta ısrar edilecekse; BOTAŞ Saros’tan çıkıncaya kadar hukuksal ve toplumsal mücadelemiz devam edecektir.

BOTAŞ Saros’tan çıksın, Kültür ve Turizm Bakanlığı Saros turizmini ve Saros Körfezi’ni koruma görevini yapsın.” dedi.

Karagöz‘ün ardından konuşan ve “Onbinlerce Saros gönüllüsünün ve tüm yurttaşlarımızın gözü bir kez daha aydın olsun!” diyerek sözlerine başlayan Av. Bülent Kaçar ise şunları söyledi:
“Trakya’mızın incisi Saros Körfezi’mizin hukuksuz imar planları ile BOTAŞ şirketinin dış ticaret projesine kurban edilmesine, bilirkişi heyeti üçüncü raporu ile bir kez daha ‘dur’ demiştir.


Şirketin ÇED raporlarının ve Bakanlık ÇED olumlu kararlarının hukuksuzluğu ve bilime aykırılığı, daha önceki iki ayrı bilirkişi raporu ve bir mahkeme kararı ile ispatlanmışken, şimdi de Saros FSRU liman ve boru hattı projesinin imar palanlarının hukuksuz ve bilime aykırı olduğu Edirne İdare Mahkemesi’ne sunulan üçüncü bilirkişi raporu ile de kanıtlanmıştır.
BOTAŞ, 3 ayrı bilirkişi raporundaki bilimsel uyarılara ve bir gerekçeli mahkeme kararındaki hukuksal uyarılara uymak yerine müvekkillerimizin tarım arazilerinde ve ormanlarımızda ekolojik tahribata şu an itibarı ile de devam etmektedir. Talana ve ekolojik kırıma karşı, bölgemizde yaşamı savunmak üzere Saros gönüllüleri olarak sadece özgücümüze, bilime ve hukuka güvendik. Doğaya ve turizme düşman bu projeyi bilimsel ve hukuksal haklılığımız ile mutlaka iptal ettireceğiz.


Biz bu çerçevede, bilirkişi raporu ayrıntılı olarak bilimsel ve teknik değerlendirmeler, kesin kanıtlar sunduğu için, Edirne İdare Mahkemesi’nin acilen bu planları yürütmesinin ve projenin hafriyat-inşaat çalışmalarının, bir an önce yürütmesinin durdurulmasını talep ediyoruz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu