SağlıkSon Dakika

Atık sularda yapılan koronavirüs taramasında Keşan ‘düşük vaka’ kategorisinde

Türkiye’de koronavirüsün atık sulardaki varlığının araştırılması için devam eden çalışmalar sonucunda virüsün yayılımı haritalar üzerinde gösterildi. Sonuçlar belirti göstermeyen vakaların yayılımını gün yüzüne çıktı.

Atık sularda ‘asemptomatik vaka’ taraması

Tarım ve Orman Bakanlığı Türkiye’de koronavirüsün dağılımına ilişkin detaylı bilgi edinmek ve erken uyarı sistemini geliştirmek amacıyla, Türkiye Su Enstitüsü Başkanlığı koordinatörlüğünde çalışma yapılacağını duyurmuştu. Nisan ayından bu yana devam eden çalışmalarda, Türkiye genelindeki atık sularda virüs taraması yapılmaya devam ediliyor. Virüsün yayılımının daha sağlıklı bir şekilde gözlemlenmesini sağlayan çalışmalarda Keşan da yer alıyor.

Yetkililer tarafından daha önce de yapılan açıklamalarda, ölçümlerin vaka sayıları ile ilintilemek ve aralarında bir korelasyon kurabilmek amaçlı Marmara Üniversitesi ile birlikte yürütülen çalışmanın erken uyarı sistemi için önemli olduğu vurgulanırken, Asemptomatik vakaların fazla olması nedeniyle, toplumdaki koronavirüs yayılımını çok daha sağlıklı bir şekilde gösterilmesini sağlayan çalışmalarının önemli olduğu aktarılıyor.

Keşan ‘düşük vaka’ kategorisinde


22 pilot şehirde yapılan tahlillerin biri de Keşan’da yapılıyor. 2-3 haftada bir alınan numunelerin ışığında, Devlet Su İşleri (DSİ)’nin yardımıyla, numuneler alınılıyor. Renk skalası ile atık sulardaki virüs yükünün sınıflandırıldığı haritada Edirne ilinde ölçülen tek merkez olan Keşan’ın günlük virüs yükü bakımından ‘düşük vaka’ kategorisinde yer aldığı görülüyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu