Genel

At arabacıları triportörlerini bekliyor

Keşan’da bir grup at arabacısı kendilerine bir türlü ulaşmayan triportörler nedeniyle tepkilerini dile getirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteğiyle, Keşan Belediyesi’nin geçtiğimiz yıllarda hayata geçirdiği “At Arabaları Triportörlere Dönüşüyor” projesiyle, atların yük taşımacılığı eziyetinden kurtarılması amaçlanmış, proje kapsamında at arabaları alınarak, yerine triportörler hak sahiplerine verilmişti. Birçok at arabacı, triportörlerine kavuşurken; yaklaşık 16 at arabacı ise hala geleceği söylenen triportörlerinin yolunu gözlemeye devam ediyor.

Dün, Keşan Belediyesi’nin önüne gelen bazı at arabacıları, yaşadıkları sorunları anlattı ve triportörlerine biran önce kavuşmak istediklerini söyledi.

“Vermeyeceklerse söylesinler”

Keşan’da yaşayan Aydoğan Körnez adlı vatandaş ise, şunları söyledi: “At arabalarının yerine triportör verileceği söylendi. Triportörler, gemilerde geliyor denildi. Ama geçen süreç içerisinde hakkı olmayan kişiler, triportörleri aldılar ve bizler mağdur kaldık. Bayramları ve yeni yılı geçirdik ama halen triportörlerimiz verilmedi. Hayvanlarımız artık ölüyor ve insanlar hayvanlarına yem alamayacak duruma geldi. Bizim istediğimiz at arabalarını biran önce alsınlar ve triportörleri bize versinler. Bu araçları bize vermeyecekse, çıkıp dobra dobra söylesinler. Verecekseler de, bizi artık oyalamasınlar.”

“Bizi dışlayıp kovalıyorlar”

Aydın Civan adlı vatandaş ise, şöyle konuştu: “At arabalarının yerine triportörlerin verileceği konusunda bizlere söz verildi. Geçtiğimiz yılın mayıs ayında verilecek denildi. Ramazan Ayı geçsin denildi ama bize triportörler halen teslim edilmedi. Kış mevsimi geliyor ve hayvanlara bakacak güçlerinin olmadığını belediye başkanına ilettiklerini söyledi. Hatta, saman sözü de bizlere verildi. Ama belediye başkanlığı makamına gittiğimizde bizi dışlıyor ve kovalıyorlar. Bizi sürekli başka günlere sallıyorlar. Artık, bize bir gün verilsin ve at arabalarını barınağa teslim edip, triportörlerimizi alalım. Bizde işimize gücümüze bakalım. Verilen söz yerine getirilmiyor.”

Basın açıklamasının ardından at arabacıları, Keşan Belediyesi’nin önünden ayrıldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu