Genel

Askeri müdahale başladı! Rusya Ukrayna’nın kentlerini vuruyor

Kiev’in yanı sıra Harkov, Kramatorsk, Mariupol, Mykolaiv ve Odesa kentlerinde yerel saatle 04.50’den sonra art arda patlamalar yaşandı.

Özellikle Kiev’de çok sayıda patlama meydana gelirken kentte sirenler çaldı.

Bazı siviller kenti terk etmeye çalışırken bazıları da metro istasyonları ve evlerinin bodrumlarına sığındı. Apartman zarar gördü

Putin: Dış ülkelerin hepsine sesleniyorum, eğer müdahale ederseniz öyle bir karşılık veririz ki tarih böyle bir karşılık görmemiştir. Bütün seçimler yapılmıştır.

Rus saldırıları sırasında Kharkiv kentindeki bir apartman kompleksi zarar gördü. En az bir kişinin yaralandığı, ayrıca olay yerinde bir kişinin yerde yattığı görüldü.

Ukrayna Devlet Sınır Muhafız Servisi, Rusya’nın Belarus ve Kırım’dan Ukrayna’ya saldırı başlattığını duyurdu.

Açıklamada, Belarus’un desteklediği Rus güçleri tarafından saldırı yapıldığı belirtildi. Sınır birliklerine saldırı gerçekleştiği ifade edilen açıklamada, Luhansk, Sumi, Harkiv, Çernihiv ve Jitomir şehirlerinde saldırılar olduğu bildirildi.
Ayrıca Kırım’dan da saldırı yapıldığı kaydedildi.

Ukrayna’da vurulan noktaların haritası

Sıkıyönetim ilan edildi

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, saldırı öncesi paylaştığı videoda, “Eğer canımıza, özgürlüğümüze, çocuklarımıza saldırılırsa kendimizi savunacağız, saldırmayacağız, kendimizi savunacağız.” ifadesini kullandı.

Zelenskiy, daha sonra paylaştığı video mesajda, Rusya’nın saldırması nedeniyle ülke çapında sıkıyönetim ilan ettiklerini duyurdu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Donbas’a müdahalesiyle Ukrayna’nın askeri altyapılarına ve sınır muhafızlarına saldırı başlattığını belirten Zelenskiy, ülkesindeki pek çok şehirde patlama seslerinin duyulduğunu kaydetti.

Ukrayna vatandaşları market raflarını boşalttı

Zelenskiy, vatandaşlara sakin olmaları ve evlerinden çıkmamaları çağrısında bulundu.

“Ülkelerinizde Putin’in işgali hakkındaki gerçeği paylaşın”

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba da Rusya’nın Ukrayna’ya karşı geniş çaplı bir savaş başlattığını belirterek, “Ukrayna’nın barışçıl kentlerinde saldırılar sürüyor. Ukrayna, kendini savunacak ve kazanacak. Dünya, Putin’i durdurabilir, durdurmalı. Harekete geçme zamanı.” dedi.

Acilen Rusya’ya yönelik yaptırım kararları alınmasını isteyen Kuleba, uluslararası kamuoyuna seslenerek, “Ülkelerinizde Putin’in işgali hakkındaki gerçeği paylaşın ve hükümetleri derhal harekete geçmeye çağırın.” ifadesini kullandı.Rus uçaklarının düşürüldüğü duyuruldu

Ukrayna’da yaşayanlar su kuyrukları oluşturdu

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Donbas bölgesinde Rusya’nın 5 uçağı ve 1 helikopterinin düşürüldüğünü duyurdu.

Donbas bölgesinde yer alan Kramatorsk kentinin üzerinde savaş jetlerinin uçtuğu görüldü. Kent sakinleri, Rusya’nın saldırılarının ardından durumu “korkunç” olarak nitelendirdi.

Kramatorsk şehrinin sakinlerinden Arkadyy, durumun yakında düzeleceğini umduğunu, patlama sesleri duymasına rağmen işe gideceğini söyledi.

Bu arada vatandaşlar para çekmek için ATM’lerin önünde sıra oluşturdu.

Rusya Savunma Bakanlığında yapılan açıklamada, Ukrayna’nın doğusundaki Donbas’a özel askeri operasyonun, ülkedeki sivillere yönelik tehdit oluşturmadığı iddia edildi.

Açıklamada, “Ukrayna’daki askeri altyapı, hava savunma sistemleri, askeri hava limanları ve hava kuvvetlerinin yüksek hassasiyetli silahlarla etkisiz hale getirildi.” ifadesine yer verildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna işgalini ‘özel bir askeri operasyon’ olarak nitelerken, amacının ülkeyi işgal etmek değil ‘askerden arındırmak’ olduğunu vurguladı. Öte yandan Ukrayna lideri Zelenskiy’nin ulusa sesleniş konuşmasında “mümkün olduğu kadar evlerinizde kalın” çağrısı yaparak sosyal medya üzerinden saatlik olarak son durum değerlendirmesi yapacağını aktardı.

Öte yandan Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’dan ayrılmak isteyen Türk vatandaşları için gerekli destek ve yönlendirmenin sağlanacağını duyurdu.

Son resmi bilgiye göre Rus ordusu, dört ayrı bölgeden Ukrayna sınırına giriş yaptığı aktarıldığı son saatlerde özetle şunlar yaşandı:

  • Avrupa’da doğalgaza %35 zam yapıldı.
  • Brent petrolün varil fiyatı 2014’ten bu yana ilk kez 100 doları gördü
  • Borsa İstanbul %7,59 değer kaybı ile açıldı. İşlemler durduruldu
  • Ukrayna Ankara Büyükelçisi: “İstanbul ve Çanakkale boğazlarının Rusya’ya kapatılmasını talep ediyoruz.”
  • Ukrayna İçişleri Bakanlığı yetkilisi: “Rusya’nın başlattığı askeri harekatta yüzlerce askerimiz öldü.”
  • Joe Biden: ABD ve müttefikleri birlik içinde, kararlı bir şekilde karşılık verecek ve dünya Rusya’dan hesap soracak!
Rus helikopterleri alçak uçuş yapıyorİlgili Makaleler

Başa dön tuşu