Genel

Asırlık konak “Keşan Sanat” olarak kapılarını törenle açtı

Keşanlı iş insanları Gülcan Kale ve Evrim Kale tarafından satın alınıp restore edilen, daha sonra “Tarihi eser” olarak tescillenen 100 yıllık konak, yetişkin ve çocuklar ziyaretçileri için Keşan Sanat Merkezi olarak düzenlenen törenle açıldı.

1920 yıllarının başında Ermeni bir aile tarafından Uğur Mumcu Caddesi’nde inşa ettirilen bina 1950’li yıllarda Abdül Kerim Üner tarafından satın alınmıştı. Üner ailesinin uzun yıllar yaşadığı konak, Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından, “Tarihi Eser” olarak tescillenmiş, 2018 yılında Kale ailesi tarafından satın alıp aslına uygun restore ettirilerek sanat merkezi olarak tasarlanmıştı.Bugün düzenlenen törenle Keşan Sanat Merkezi, sanatseverlere ve ziyaretçilerine kapılarını açtı. Açılış törenine Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, tarihi konağı restore ettiren Gülcan Kale ve Evrim Kale ile iş insanları Ali Osman Kale ve Şükrü Kale, siyasi partilerin ilçe başkanları, STK’ların temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

“Turizmine, milli değerine, tarihine kazandırılan bir eser”


Kurdele kesme töreninde konuşan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, “Keşan Sanat” adı altında anlamlı bir işletmenin açılışını gerçekleştireceklerini belirterek, “Gerçekten çok önemli olduğuna her biriniz şahit oluyorsunuz. Burada, para kazanmaktan çok, bir eseri korumak, bir değere değer katmak, Keşan’ın markalaşmasına ve daha ileriye taşımak için çaba harcanan bir alın teri var. Keşan’da arkamızdaki gibi 40 tane tescilli eserin ilkini bu şekilde restore edip, Keşan’ın turizmine, milli değerine, tarihine kazandırılan bir eser. Siz de o kadar çok beğeneceksiniz ki hem gurur duyacaksınız hem de örnek bir eser olacak. Daha 39 eserimiz var. Sahipleri tarafından, belediye tarafından, hükümet ve devlet tarafından, valilik tarafından da el atılmalı diye düşünüyorum. Böyle eserlerin korumanın anlamını birazdan içeri girdiğinizde o heyecanla anlayacaksınız. Keşan daha ileriye taşınmasını istiyorsak bu ve bunun gibi eserlerin tarihini geleceğe taşıyan bu değerleri korumaktan geçtiğini aslında hepimiz biliyoruz. Hersekzade Ahmet Paşa Camimiz de bir tarihimiz. Çok tarihimiz yok. Edirne açık hava müzesi. Ama Keşan’da maalesef bu tür kıymetlilerimiz çok az. O nedenle göz nurumuz gibi korumalıyız. Hersekzade Ahmet Paşa Camimiz de gayretlerimizle tadilata giriyor. O eseri de kurtarıyoruz. Bir Keşan Hamamımız ve bir de 39 tane sahipli tescilli eserimiz kalıyor. Biz yol göstermek kaydıyla, kendi gayretleri ile bizim desteklerimizle onları da Keşan’a kazandırmak boynumuzun borcu.” dedi.


Kale: “Kapımız herkese açık”


Daha sonra konuşan Gülcan Kale, aslına uygun restore ettirdikleri tarihi konağa çok emek verdiklerini ve emek verirken de çok sevdiklerini ifade ederek, “Çok heyecanlıyız. Bugün kapılarımızı bütün sanatseverler için açıyoruz. Bunun gururunu yaşıyoruz. Kapımız herkese açık. Bu güzelliği sizinle paylaşmak için sabırsızlanıyoruz. Hepinize çok teşekkür ederim.” diye konuştu. Yapılan konuşmanın ardından açılış kurdelesi kesilirken, davetliler, Keşan Sanat Merkezi’ni gezdi. Katılımcıların Keşan Sanat Merkezi’ni gezdiği sırada, Gülcan ve Evrim Kale çiftinin 11 yaşındaki kızı Defne Kale de, piyano çaldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu