Ekonomi

Aksal’dan çiftçilerin Tarım Kredi borçlarına yapılandırma müjdesi..

AK Parti Edirne Milletvekili TBMM KEFEK Başkanı Dr. Fatma Aksal, çiftçiye borçlarını yapılandırma müjdesi verdi. Her gün katlanarak artan vakaları da değerlendiren Aksal, Ramazan Ayı’nda başlayacağı konuşulan ‘tam kapanma’ için konuştu.

“Cumhurbaşkanımız’a ‘diktatör’ demek Draghi’nin haddi değildir”

Sözlerine İzmir 2. Anajet üssünde düşen eğitim uçağında bulunan ve sağ olarak kurtulan iki pilota geçmiş olsun dilekleriyle başlayan Aksal, ardından dün İtalya Başbakanı Mario Draghi’nin Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan için kullandığı ‘diktatör’ sözlerine tepki gösterdi. Erdoğan’ın yüzde 52’lik oyla seçildiğini hatırlatan Aksal, “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’na ‘diktatör’ demek Draghi’nin haddi değildir. Eğer Draghi diktatör görmek istiyorsa kendi tarihine baksın. Çok şükür bizim tarihimizde diktatörlük yoktur, bizde iktidarlar seçimle gelir seçimle giderler.” dedi.

Çiftçiye yapılandırma müjdesi

Ardından sözlerine çiftçilere müjde vermek istediğini belirterek devam eden Aksal, geçtiğimiz günlerde düzenlenen il başkanları toplantısında AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba tarafından açıklanan çeltik fiyatlarındaki güncellemenin hayırlı olması dileyerek yeni uygulamayı açıkladı: “Biliyorsunuz biz dönem dönem tüm borçları yapılandırıyoruz. Tarım Kredi Kooperatiflerine olan çiftçi borçlarını yapılandırılması ile ilgili talepler vardı. Bir çalışma yapıldı ve Perşembe sabahı Plan ve Bütçe Komisyonu’nda amme hizmetlerinin alacaklarına dair değişiklik yapılması konusunda bir kanun plan bütçe komisyonunda kabul edildi. Kabul edilen kanun teklifinin içerisinde çiftçilerimizin Tarım Kredi borçlarına bir yapılandırma geliyor. Önümüzdeki hafa kanun teklifinin genel kurula gelmesini bekliyoruz ve kanunlaştığında çiftçilerimiz yararlanacak. Hatta kanunun geçmesini beklemeden çiftçilerimizin Tarım Kredi borçlarına karşın olan bütün haciz işlemelerini durduruyoruz. 31 Aralık 2020 tarihine kadar çiftçilerimizin ödeyemediği ve takibe düşmüş borçlarına yapılandırma imkanı getiriyoruz.”

Yapılandırma nasıl olacak?

Çiftçilerin borçlarına yönelik yapılandırmanın nasıl olacağına dair açıklama yapan Aksal, “Çiftçilerimiz kanun çıktıktan sonra 3 ay içerisinde Tarım Kredi Kooperatiflerine başvuruda bulunacaklar ve borçlarının yapılanmasını isteyecekler. Borçları isterlerse peşin ödeyebilirler ama taksitlendirenler ilk taksiti ürünlerini sattıkları Ekim ayında yüzde 30 olarak ödeyebilecekler. Geri kalan borçlarını da her yıl Ekim ayında olmak üzere 3 taksitte ödeyecekler. Yapılandırma faizi yüzde 18 olacak. Yüzde 18 faiz oranının yüzde 6?sı da hazine tarafından karşılanacak. Üreticilerimiz Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarını yüzde 12 faiz oranı ile yapılandırmış olacaklar. Türkiye?de banka faizlerinin yüzde 20?nin üzerinde olduğu düşünülürse yüzde 12 faiz oranı gayet makuldür. Bütün üreticilerimize, çiftçilerimize seslenmek istiyorum; bu imkandan yararlansınlar, başvurularını yapsınlar. Çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

“Ramazan’ı fırsata çevirelim”

Açıklamasının ardından Ramazan Ayı’nda uygulmaya konulması muhtemel tam kapanma hakkında konuşan Aksal, vaka oranlarının mutasyona uğrayan virüsler etkisiyle arzu edilen düzeyde olmadığını belirterek İngiltere’nin salgının yayılması sonrasında istemsiz olarak sürü bağışıklığına geçtiğini belirterek güncel bölge rakamları üzerinden konuştu: “Edirne’de de çok yüksek ve Edirne çok kolay bir il değil, geçiş güzergahındayız. Pandeminin başında güzel mücadele ettik; ancak sonrasında Avrupa’dan gelen mutasyonlar sebebiyle vaka sayıları arttı. Ama yine de ölüm oranları yüksek değil. Bunun bir sebebi virüsün mutasyona uğraması ve enönemlisi aşı. 60 yaş ve üzerine vatandaşların büyük bir kısmını aşılamış bulunuyoruz; ama tüm nüfus aşılmanana kadar ‘maske, mesafe ve temizlik’ elimizde olan en büyük sliah. Bir süre daha fedakarlık yapmamız gerekiyor. Ramazan ayı biliyorsunuz sakin geçiyor, lokanta ve kahvehanelerimizi kapatıp bayramla birlikte normal bir hayata dönmeyi düşünüyoruz. Ramazan’ı fırsata çevirip pandemiyi kontrol altına alalım”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu