Genel

57. Alay, 27. Alay ve 15. Hava Bölüğü Keşan’da buluştu

Çanakkale Savaşları’nda gösterdikleri kahramanlıkla destanlaşan 57. Alay için Çanakkale’ye yürüyen gönüllüler, dün Keşan’da 27. Alay ve 15. Hava Bölüğü gönüllüleri ile buluştu.

Tekirdağ’dan Çanakkale’ye gitmek üzere yola çıkan temsili 57. Alay yürüyüşçüleri, Uzunköprü’den yola çıkan temsili 15. Hava Bölüğü, dün Keşan’da temsili 27. Alay ile bir araya geldi. Saat 18.00 sıralarında Keşan’a varan 57. ve 15. Hava Bölüğü, burada Mehmet Gemici Cennet Bahçesi önünde, yürüyüşe 27. Alay gönüllüleri tarafından karşılandı. 57. ile 15. Hava Bölüğü ve 27. Alay yürüyüşçüleri daha sonra hep birlikte Mehmet Gemici Cennet Bahçesi’nden Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdüler. 

“Kent Müzesi’nin önüne Liyakat Madalyası’nın anıtını dikiyoruz”

Cumhuriyet Meydanı’na çıkan ve aralarında Türkiye Muharip Gaziler Derneği ile Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin’in de yer aldığı 57., 27. Alay ile 15. Hava Bölüğü, burada Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Ali Ünal tarafından karşılandı. Burada yapılan programda gönüllüler adına konuşma yapan 57. Alay Genel Koordinatörü Hikmet Yılmaz, “Keşan Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Helvacıoğlu’na, Keşan Kent Müzesi’nin 1 odasını 27. Alay Odası yapılması için projemizi sunduk. Kent Müzesi’nin önüne Mustafa Kemal’in 1916’da muharebeler dönüşü alaylara verdiği Liyakat Madalyası’nın anıtını dikiyoruz. Bu anıt Keşan’a çok yakışır.” dedi.

“Onların kahramanlıkları ve ortaya koyduğu başarı ile gururlanıyoruz”

Kapaklı Belediye Başkanı Çetin’in ardından konuşan AliÜnal da şunları söyledi; “Çanakkale Savaşları’nda canlarını ortaya koyan, adını tarihe ve kalplere altın harflerle yazdıran 57. Alay’ı bu yıl da Keşan’ımızda karşılıyoruz. Çanakkale Savaşları’nda, Yarbay Mustafa Kemal’in sözüyle canlarını ortaya koyan 57. Alay’ın, tüm fertleri şehit olmuştu. Bugün onların kahramanlıkları ve ortaya koyduğu başarı ile gururlanıyoruz. Bugün bu bağımsız topraklarda özgürce yaşayabiliyorsak 57., 26., 27. Alayların ve 15. Hava bölüğü gibi dönmeyi düşünmeyen Atalarımızın sayesindedir. Bunun için başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimize, atalarımıza minnet duygularımı ifade etmek istiyorum. Bize düşen tek görev 57. Alay’ın ve 27. Alay’ın ruhunu anlamaktır. Geleceğimiz birlikteliğimiz ile daha da parlak olacaktır. Büyük Atatürk’ün de dediği gibi çok şükür Çanakkale’den aldığımız sancağı yere düşürmedik.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından gönüllü yürütücüler yarın sabah Çanakkale yoluna çıkmadan önce konaklayacakları otele geçti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu