Haberler

Keşan’ın 2 asır öncesini anlatan “Mihnet-i Keşan” Kent Müzesi’ne emanet edildi

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Akademisyeni Gökhan Bayram, kendi kitaplığında bulunan ve Keşan’ı anlatan, 200 yıllık Mihnet-i Keşan kitabını Kent Müzesi’nde Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ve Müze Koordinatörü Arkeolog Aslı Avcı‘ya teslim etti.

Keşan’a kadar gelerek, Keşan’ın tarihini anlatan kitabı, Keşan Kent Müzesinde sergilenmek üzere hediye eden Gökhan Bayram‘a teşekkürlerini sunan Helvacıoğlu“Bu kitap 200 yıl öncesinin Keşan’ını anlatıyor. Keşan’ı anlatan en eski kitap. Osmanlı’nın ilk özel gazetesinin matbaasında basılmış. Tarihin ilk anı kitabı. Keçecizade İzzet Molla, Osmanlı’nın en usta şairlerindendir. Mekke kadısı olmuş, İstanbul kadılığı da yapmıştır. 1824’te Keşan’a sürgün edildiği dönemde Keşan’ın o günkü yaşamını, ticaretini, sosyal yaşamını, bayramlarını, değirmenlerini yazmış. Bu kitap 200 yıl önceki Keşan’ı anlatıyor. Bu anlamlı hediye için Gökhan Bayram‘a çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

Kitap hakkında bilgi veren Gökhan Bayram: Bu nadide eseri, sayın belediye başkanımızın nezdinde Keşanlı halkına armağan etmekten, müzeye katkı sunmaktan onur duyuyorum. Bu nadide bir eserdir. Bu eseri kabul ettiğiniz için sayın başkanımıza, değerli müze koordinatörümüze ve belediyemize teşekkür ediyorum, Keşanlılara da saygılarımı sunuyorum.” şekilinde konuştu.

Eseri görmek isteyen vatandaşların müze açılışını beklemeden, ziyaret edip müze de kitabı görebileceklerini belirten Mustafa Helvacıoğlu, kitabın çevirisinin yapılacağını da ifade etti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu