Genel

15 Mayıs’ta kurulacak pazarlar için gereken önlemler alınacak

Türkiye’de artan korona virüs vakaları sebebiyle gidilen tam kapanma sonrasında tüm Türkiye’de Cumartesi günleri aynı anda sebze-mevye pazarları açılmasına İçişleri Bakanlığı tarafından karar verilmişti. Geçtiğimiz Cumartesi günü Keşan’da semt pazarları, sahiller ve köylere pazaryerleri açılmış ancak, Salı ve Çarşamba Pazarları’nda az sayıda tezgâh açılmıştı. Bu durum vatandaşlar tarafından tepki görmüş, çok sayıda vatan şehir merkezinde kurulan pazaryerine gelmişti. Geçen hafta yaşanan durum karşı Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, ilgili esnaf odalarıyla görüşüp önümüzdeki hafta aynı tablonun yaşanmaması için çalışmalar yapılacağını söyledi.

“Pazarcı sayısı yetmedi”

8 Mayıs’ta Keşan’da kurulan semt pazarlarında esnaf yetersizliğinden dolayı tezgah katılımının az olduğunu dile getiren Mustafa Helvacıoğlu, sayı olarak esnafın olduğunu söylerken “Salı Pazarı’nda 5-7, Çarşamba Pazarı’nda 4-5 tezgâh açıldı. Perşembe Pazarı ve Merkez Pazar verimliydi. Erikli ve Yayla’da da tezgahlar vardı. Keşan pazarcısı her yere gittiği ve tüm pazarlar aynı anda kurulduğu için Enez, İpsala ve köylere gidildiği için pazarcımızın sayısı yetmedi. Yetmeyince bazı pazarlarımız mağdur oldu. Sorun bizden de kaynaklanmadı; ama pazarcılarımın adına özür diliyorum. Onlar istemezler mi tezgah açıp da para kazanmak? O gün bir curcuna yaşandı, herkes bir yeri tercih etti. 100 köye gidildi zahmet yaşadık.” dedi.
Hafta içinde tezgah sayılarının arttırılması yönünde çalışmaların yapılacağını belirten Helvacıoğlu, “Oda başkanlarımızla konuşup, Cumartesi Pazarı sayısındaki tezgah sayısının azaltılıp, Salı ve Çarşamba Pazarlarına önem vermeliyiz. Bu hafta sonu artık son pazarımız açılacak. Gerçek Cumartesi Pazarımıza kavuşacağız. ” şeklinde konuştu.

“Hastanelerde vaka sayısı azalıyor”

Pandemide son virajda olunduğunu kaydeden Başkan Helvacıoğlu, kısıtlamalar öncesinde Saros Sahilleri ve Keşan’daki vaka durumu ise şu ifadelerle açıkladı: “Saros Körfezi’nde bizim bölgemizde yaklaşık 10 bin olmak üzere bütün bölgede şu anda 20 bin kişi var. Bir hafta 10 gün önce gelen bu 20 bin kişinin de virüs tehdidi azaldı. Hastanelerde de sayımız azalıyor, neredeyse tek haneli sayılara düştük. Bunu korumamız için son pazarımızı da risk almadan gerçekleştirmemiz lazım. “

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu