EkonomiGündem

Kocaman’dan oda üyelerine: “Sonuç alıncaya kadar haklarınızı savunacağız”

Keşan Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Odası Başkanı Hasan Kocaman, koronavirüs pandemisi sırasında ağır hasar alan, kısıtlamalar sonrasında ise devletten beklediği desteği bulamayan sektörlerin son durumunu değerlendirdi. İş yeri kapalı olan esnafın aldıkları faizli borçların nasıl ödeyeceğini dile getiren Kocaman, “Bize yaşam kredisi verin” çağrısında bulundu.

“Salgın bitse de kendimize gelemeyeceğiz”

Türkiye’yi saran koronavirüs kabusu sırasında, alınan tedbirler ile birlikte çok sayıda esnafın iş yerlerinin kapatılması sebebiyle mağdur olduğunu, aylardır iş yerini açamayan esnafların ise bitme noktasına geldiğini belirten Hasan Kocaman, Ramazan Bayramı öncesinde de beklentilerine bir cevap alamadıklarını belirterek “Ama en fazla da yıpranan biziz. Terzilerimiz, konfeksiyon mağazalarımız gibi bir çok esnafımız zor durumda. Bayram Arifesinde Halı ve Yolluk Temizleyen yıkamacılarımız, Kuru Temizlemeci esnaflarımız, kıyafet satan işyerlerimiz çalışamıyor. Düğünler zaten iptal oldu. Gelinlik Abiye sektörümüz çöktü. Salgın bitse de en az bir yıl kendimize gelemeyeceğiz. Esnaflarımızın dayanacak gücü kalmadı.” üye sektörlerde yaşanan sıkıntıları dile getirdi.

“Üyelerimiz kara kara düşünüyor”

Devlet tarafından çıkarılan bazı desteklerden yararlanmadıklarını ve alınankarın ise yaraları sarmaya yetmediğini belirten Hasan Kocaman, “Orta ve büyük işletmeler için değil küçük esnaf için finans imkanları geliştirilsin. Verilen destekler yeterli değil. Gelir kaybı ve kira destekleri özellikle küçük şehirlerde yaşayan meslektaşlarımızın en fazla iki haftalık ihtiyaçlarını karşıladı. Üstelik bu destekler sadece basit usule tabi tutuldu. Geçek usulde yaşayan esnaflarımız ne olacak?
Son Açıklanan KOSGEB desteğinden de üyelerimizin faydalanabilmesi söz konusu bile değil. Daha önceden Halkbank tarafından verilen 25 bin TL’lik faizli kredilerin de hayrını göremedik; çünkü bunların da vadesi geldi geçiyor. Şimdi bu krediyi kullanan ve iş yeri kapalı olan üyelerimiz ‘Nasıl borcumuzu ödeyeceğiz? diye kara kara düşünüyor.” ifadelerini kullandı.

“Bir sonuç alana kadar da çalışmalarımızı sürdüreceğiz”

Son olarak aylardır iş yerini açamayan ve bayramdan da beklediklerini bulamayan sektörler adına açıklama yaparak sözlerine devam eden Kocaman, “Bayram Arefesinde Halı ve Koltuk temizleyen Halı yıkamacılarımıza, elbiselerimizi paklayan kuru temizlemecilerimize, bayramlık elbise ve ayakkabı satan esnaflarımıza çalışma ve is yeri açma izni bile verilmedi. Bu iş yerleri açılamıyorsa gerçekçi finans desteği Devletimiz tarafından acilen sunulmalıdır. En az bir yıl geri ödemesiz faizsiz ve uzun vadeli 35 bin ve üstü limitli krediye ihtiyacımız var. Küçük esnaflarımızın Türkiye’mizin yüz akı olduğunu hatırlatırım. Sektörlerimizin çökmesi ülke ekonomisini daha da fazla yıpratacaktır. Artık elbise onarmaktan başka işi kalmayan terzi ustalarımız ne yapacak? Devletimizin zanaatkârlara ve küçük esnaflara el uzatması gerekiyor. Değerli üyelerimiz bu beklentilerimizi üst kuruluşlara aynen ilettik, bir sonuç alana kadar da çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Başka çaremiz kalmadı. Siz değerli üyelerimizin haklarını sonuç alana kadar savunacağız” şeklinde konuşarak girişimleri ne devam edeceklerini belirtti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu