Haberler

Yunan sınırında, insan hayatını hiçe sayan ucuz müdahale

Pazarkule’den sınırı geçmeye çalışan ve 12 gündür bekleyişlerini sürdüren binlerce göçmen, bölgede kurulan çadırlarda yaşam mücadelelerine devam ediyor.

Yunanistan’ın sınır kapılarını açmaması ve Avrupa’ya geçmek isteyen göçmenlere zaman zaman sert müdahalede bulunması dünya basınında da geniş yankı uyandırıyor.
Yunan güvenlik güçleri ise, Edirne’de, Pazarkule bölgesinden sınırı geçmek için çeşitli yollar deneyen göçmenlere gaz fişekleri atıyor, sık sık plastik ya da gerçek mermilerle ateş ediyor.
Açılan ateş sonucu şu ana kadar mermilerin hedefi olan iki kişinin ölümüne ve yüzlerce insanın yaralanmasına neden olan Yunan kuvvetleri, sınır geçişine, göçmenlerin iltica talebine de şiddetle karşı koyuyor.

Eski tarihli gaz fişekleri ile saldırıyorlar!

Göçmenlerin çadırlarını kurduğu alanda; Suriye, Afganistan, Fas, Cezayir, Somali, Pakistan gibi ülkelerden gelen göçmenlerin sayıca fazla oldukları gözleniyor.
Bölgede, Yunan kuvvetlerinin attığı gaz bombası kapsülleri de dikkat çekiyor.
Yunan tarafından atılan gazlar, rüzgar ile birlikte daha fazla insan üzerinde etkili olurken, bu gazlardan en çok çocuk ve kadınlar zarar görüyor.
Yunan tarafından göçmenleri bastırmak için atılan gaz fişeklerinin içinde ise 1978 yılında envaterden çıkarılması ve yeni tarihli fişekler ile yer değiştirilmesi gereken fişekler bulunuyor.

3 göçmen hayatını kaybetti

Pazarkule Sınır Kapısı ile Kastanies Sınır Kapısı arasındaki tampon bölge çevresinde bekleyen göçmenlere, Yunan güvenlik güçlerinin sert müdahalesi dün de sürdü. Yunan askerleri ve polisleri, tampon bölgede kurdukları tel örgülerden oluşan barikatlardan göçmenlerin üzerine plastik mermi, TOMA’dan tazyikli su, gaz bombaları ve biber gazı ile müdahale edildi.
Sert müdahalede göçmenler yaralanırken, onlarca kişi de nefes almakta güçlük çekti.
Müdahale nedeniyle göçmenler, Türkiye tarafına kaçtı. Yaralı göçmenler, bölgede bulunan çadır hastanede tedaviye alındı. Edirne Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, bugüne kadar Yunan güvenlik güçlerinin sert müdahalelerinde 3 göçmenin hayatını kaybettiğini, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 1000’den fazla göçmenin de yaralandığını söyledi. Yaralı göçmenler, hastaneler ve Pazarkule kesiminde kurulan çadır hastanede tedavi edildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu