ÖZEL HABER

Yıldırım, KTSO’yu Belediye’ye yön vermekle eleştirdi

Geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan iş adamı ve siyasetçi Hüseyin Yıldırım, söz konusu paylaşımında Keşan Ticaret ve Sanayi Odası‘nın, Keşan Belediyesi‘ne yön verdiği konusunda bir algı oluştuğunu belirtip, bir çok üye iş adamının bundan rahatsız olduğunu dile getirmişti. Kamuoyunda da sıklıkla konuşulan bu paylaşımdan sonra röportaj yaptığımız Yıldırım, “KTSO, Keşan Belediyesi’ni arka bahçesi gibi görüyor” diyerek eleştirdi.

Paylaşımında Keşan Ticaret ve Sanayi Odası’nın sadece ticarete dayalı bir politika izlemesi gerektiğine vurgu yapan Yıldırım şu ifadeleri kullandı: “Benim gördüğüm Keşan TSO, sanki belediyeye yön veren ve bu kurumdan çıkacak insanların ileriki yıllarda Belediye Başkanlığı’na talip tavır sergileme haline gelmiş, benim ve odanın 2 bin kadar üyesinin de muzdaripliği bu. Onların da bu durumdan rahatsızlık duyduğunu ifade etmek istedim. Keşan Ticaret ve Sanayi Odası bu kalıptan çıkmalı.”
Keşan Belediyesi ve KTSO arasındaki ilişkilerin akıllarda soru işaretleri bıraktığının altını çizen Yıldırım, “Keşan TSO yönetimlerinin, Keşan Belediyesi ile samimi olmaları çok yakın bir tablo sergilemeleri ‘acaba Keşan Belediyesi’ni Ticaret Odası mı yönlendiriyor?’ gibi Keşan halkımızda bir algı oluşuyor. Önemli olan bu algıya müsaade etmemek ve 2000 tane üyeyi de burada bu tür şaibelerden bu algı operasyonlarından kurtarmak gerek. Eleştirimin tamamı ile bu yöndeydi. Kimseye de burada bir art niyet beslediğimiz yok, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı kardeşimizi de severiz belediye başkanımızı da severiz mesele bu değil. Mesele; buradaki ilişkilerin biraz daha düzgün olması. Keşan Ticaret ve Sanayi Odası bir kurum olarak kendi kurumuyla anılmalı o kalıptan çıkmalı ben belediyeyi Keşan Ticaret Odası mı yönlendiriyor veya burada yetişen insanlar veya buradaki insanlar bu çemberin içerisindeki insanlar yarın öbür gün belediye yön mü verecek? Belediyenin alt bahçesiymiş gibi gözüküyor. Benim bu şahsi görüşüm bu. Soru soruyorum Keşan Ticaret ve Sanayi Odası ayrı bir kurum mu? Keşan belediye Başkanlığı ayrı bir kurum mu? veya Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Belediye Başkanlığı mı? Otomatikman bir vatandaş olarak aklıma bu geliyor. Dolayısıyla bu soru işaretlerini de ortadan kaldırılması gerek. Onlara görev düştüğünü belirttim bu daha güzel bir şeydir eleştiri de güzel bir şeydir onlar da inşallah bu eleştirilerden nasiplenirler. Yoksa burada kimseye kin beslediğimiz veya düşmanlık yürüttüğümüz yoktur nacizane eleştiridir” dedi.

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası‘na üye olmadığını da belirten Hüseyin Yıldırım, aklında kuşkular olduğu sürece olmayacağını belirterek şunları söyledi. “Belki Ticaret Odası’ndan da böyle bir soru gelebilir. Mesele Ticaret Odası üyesi olmak değildir, ben Keşan Esnaf Sanatkarlar Kooperatifi‘ne üyeyim. Bu kaygılar bir ticaret adamı olarak bende oluşursa Ticaret Odası’na üye olmamayı tercih ederim çünkü Ticaret ve Sanayi Odası farklı bir kurumdur. Keşan Ticaret Odası 2 bin üyesine, ticari konuda yön vermesi lazım. Esas işi budur. Keşan Belediyesi ile çok içli dışlı olup milletin kafasında soru işaretleri belirtmek değildir. Keşan Ticaret ve Sanayi Odası’nın işi, 2 bin üyesine ve ticaretine yön vermek ve bu konularda istihdam yürütmektir. mesele budur.”

Keşan TSO‘nun şeffaf olması gerektiğine de vurgu yapan Yıldırım, “Üyelerin aidatları ile toplanan bir gelir elde ediliyor. Bunların nerelere nasıl aktarıldığına dair şeffaf olması lazım. Sadece Keşan Ticaret ve Sanayi Odası’ndan beklentimiz bu değildir, bütün kurumlardan bir vatandaşın beklentisi budur. Zaten son günlerde yaşadığımız süreçlerde bakıyoruz bazı kurumlara şeffaf olmamaktan kaybediyorlar, halkımız artık şeffaflık istiyor Keşan Ticaret ve Sanayi Odası’nın da kendini şeffaf bir şekilde ifade edeceğini düşünüyorum nereye ne ödenek yaptıysa bunu kalem kalem daha kamuoyunu bilgilendirmekle mükelleftir. Onların sorunudur; ama benim bir vatandaş olarak bir iş adamı olarak beklentim, madde madde, kalem kalem nereye hangi geziye harcanıldı? Bir etkinlik yapıldıysa bu etkinliğe ne kadar bütçe sağlandı? Bir konferans yapıldıysa bu konferansa ne kadar bir bütçe ayrıldı? Bunu bilmektir. Böyle bir brüt olarak değil, madde madde olmalıdır. Bu sefer güvenilirlik kıstası daha üst noktalara taşınır ve kurumlar kalite kazanır” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu