Genel

Yeni tarifeleri açıklayan Çakmak: “Çalışırken batıyoruz”

Keşan Lokantacı, Kahveci ve Otelciler Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Çakmak, odaya kayıtlı esnafların geçecekleri tarifeyi açıkladı. Zamlarla birlikte dayanacak güçlerinin almadığını söyleyen Çakmak; “Çalışıyoruz, fakat çalışırken batıyoruz.” dedi.

“Çalışıyoruz, batıyoruz”

Açıklamasına yılbaşından bu zamana kadar gelen yüksek zamlar karşısında esnafın çalışırken battığını ifade ederek başlayan Hüseyin Çakmak, “Son aylarda, tüm gıda maddelerine gelen zamlar % 150’yi geçti. Pandemiye direnen esnafımızın, yeni yılda her şeye gelen zamlar karşısında dayanacak gücü kalmadı. İş yerlerimizi kapatmamak için zarar da olsa esnaflığımıza devam etmeye çalışıyoruz. Çalışıyoruz, fakat çalışırken batıyoruz. Lokantacı, kahveci ve otelciler esnaf odamıza üye tüm meslek dallarında, iş yeri çalıştıran esnaflarımızdan gelen yoğun talep üzerine, 2022 yılında, tüm mesleklerde işletmecilik yapan esnaflarımızın yeni fiyat tarifelerinin dağıtımına başladık.” dedi.
Çakmak daha sonra her esnafın ihtiyacı olan malzeme listesi ve zamlarla birlikte güncellenen fiyatlarını şu şekilde paylaştı:

“5 kg sıvı yağ   190 TL
12’lik tüp          320 TL
1 kg çay            80 TL
1 kg şeker        35 TL
1 kg peynir       100 TL
1 kg zeytin       80 TL
1 kg kıyma       140 TL
1 kg un             20 TL
1 kg K. fasulye 30 TL
1 kg nohut        30 TL

“Problemlerimiz de sorunlarımız da ortaktır”

Çakmak sözlerini şu ifadelerle sürdürdü: “Doğal gaza, elektriğe ve akaryakıta %200 zam geldi. Bu zamlar karşısında, iş yerlerimizi ya kapatacağız ya yaşatacağız. Esnaflarımızın gelen yüksek zamlar karşısında, sürekli zarar etti. Esnaflarımızın haklarını korumak amacıyla yapılan bu zamları halkımızın normal karışılacağını bekliyorum. Bu ülkede, bu bölgede hepimiz yaşıyoruz. Problemlerimiz de sorunlarımız da ortaktır. 2022 yılı yeni fiyat tarifesi hazırlanan esnaflarımız. Odamız üyeleri tüm meslek gruplarına yeni fiyat tarifeleri almak zorundadırlar. Yeni fiyat tarifelerini almayan esnaflarımız yeni fiyatlarla hizmet veremezler. Müşteriler yeni fiyat tariflerini görmek ve sormak hakkı vardır. En büyük denetmen müşterilerdir”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu