Haberler

Yeni Mahalle sakinleri, Keşan Belediyesi’nin hafriyat alanı için çevre etüdü istiyor

Keşan Belediyesi’nin Hafriyat atıklarını depolamak ve bertaraf etmek için Milli Emlak’tan kiralayarak kullandığı alan, çevresinde bulunan Yeni Mahalle sakinleri tarafından eleştirildi. Seçim zamanında aqua park olacağına dair vaatler aldıklarını da söyleyen Yeni Mahalle sakinleri, alana çöplerin de atıldığını, geçtiğimiz günlerde ise satılamayan balıkların bölgedeki akarsu yatağına bırakılması sebebiyle martı istilalarına sebebiyet verildiğini dile getirdi.Belkoop Gönüllüleri Meclisi’nin üyeleri, Radyolink mevkiine giden yaklaşık 200 metrelik yol ile amacı dışında kullanıldığını söyledikleri hafriyat alanının, Keşan Belediyesi’ndeki değişim ile çözüme kavuşturulmasını beklediklerini söyledi.
Konu ile ilgili açıklama yapan Belkoop Gönüllüleri Meclis Üyesi Rasim Yağcı,”Yetkililerin sesimize kulak vereceğine inanıyoruz. Mahalle olarak 200 metrelik yolun 17 yıldır yapılmadığını görüyoruz. Bu yoldan geçen ağır iş makineleri, tonajlı kamyonlar, paletli makineler yerleşim yerine 10 metre yakın olduğu için insanlarımızı etkiliyor. Her sabah askeri konvoy gibi geçen araçlar, seslerden ve zeminde oluşturduğu titreşiminden dolayı bizleri rahatsız ediyor. Bunların sona ermesini istiyoruz. Bu mahallede yaşlı, hasta insanlar, çocuklar yaşıyor. Buradaki insanların ekonomik gücü düşük diye kentin her türlü çöpünü onların burnunun dibine yıkarsanız büyük bir haksızlık olur. Bizler burada 17 yıldır yaşıyoruz, mahalle muhtarları, İl Genel Meclisi üyeleri, Kaymakamlık, zabıtalar herkes bizi tanıyor. Bizler tapulu evlerimizde, vergimizi veren vatandaşlarız. Sorun çözülmediği, kangrene dönüştüğü için yetkililerden mahallemizi ziyaret edip, olay yerinde incelemelerde bulmalarını, çalışmalar için etütlerin yapılmasını istiyoruz. Valilikten, İl Sağlık Müdürlüğünden, uzmanlar tarafından halkın sağlığını bozan, tehdit eden kirlenme olup olmadığını tespit etsinler istiyoruz.” dedi.  Yağcı, “Buradaki insanların ekonomik gücü düşük diye, kentin her türlü çöpünü, buradakilerin burnunun dibine yıkarsanız haksızlık olur” diyerek şunları söyledi: “Lüks konutlar yapıldı diye, kentin 3 kilometre dışında olan Keşan Çöplüğü kaldırıldı, buraya bizim burnumuzun dibine getirildi. Acaba burada da villalar yapsak Keşan Belediyesi, aynı şekilde burayı da çöplük alanı olarak kullanabilecek mi? Duygularımı katmıyorum ama görünen köy kılavuz istemez, manzara bu.” dedi.


Konu olan yerde ilgili makamları bölgede inceleme yapmaya çağıran Yağcı, “Takdir bundan sonra burayı inceleyecek olan bilimadamlarına kalmıştır. Bundan sonra taleplerimiz uzlaşma yoluyla çözülmezse, bu etüdleri mahalle olarak yaptıracağız ve dava dosyamıza ekleyip hukuk yoluna başvuracağız”  dedi

Haberin yayına hazırlandığı sırada Keşan Belediyesi Başkan Yardımcı Mustafa Altay ve Temizlik İşleri Müdürü Yasin Paçaman’ın alanda Keşan Belediyesi’nin sosyal medya hesabı üzerinden konu ile ilgili açıklama yapması dikkat çekti.

Reklam

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu