Genel

Yeni Mahalle sakinleri iş makinasını sordu: “Patlatma mı yapılacak?”

Yeni Mahalle’de bulunan Belkoop mevkiindeki davalık taş ocağına yeni bir iş makinesi getirilmesi halk arasında ‘Patlatma mı olacak?’ sorularını akıllara getirdi. ÇED gerekli değildir kararı verilen ve proje tanıtım dosyasında bahsi geçmeyen iş makinasının alana getirilmesinin ardından Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, “Buradan uyarıyoruz, bu delici ile patlatmaya yönelirlerse biz de halk olarak her türlü demokratik tepkimizi kullanacağız” diye konuştu.

“Can güvenliğimiz yok!”

Belkoop mevkiinde konuyla ilgili yapılan basın açıklamasında son gelişmeler değerlendirildi. Yeni Mahalle sakinlerinin katılım gösterdiği toplantıda Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz ile Keşan Kent Çevre Ekoloji Platform Sözcüsü Saliha Kafalı bilgilendirmede bulundu.
Sözlerine Yeni Mahalle’de bulunan taş ocağının yerleşim yerlerinde 160 metre yakınlıkta bulunması nedeniyle 20 yıl önce kapatılmasına rağmen tekrar faaliyete geçen taş ocağı konusunun yargıda olduğunu hatırlatarak başlayan Saliha Kafalı “Hukuksuzluk zaten proje tanıtım dosyası ile başlıyor” diyerek şu ifadeleri kullandı: “Proje tanıtım dosyasında bir tane ekskavatör, bir doldurucu kepçe ve 3 kamyonla çalışmaları yürütecekleri bildiriliyordu fakat bizim gördüğümüz kadarıyla bu bir değil 4 ekskavatör ve 10’un üzerinde kamyonla çalışma ürütülüyor. Hatta bugün başka bir makinanın buraya getirilip çalıştırıldığını öğrendik ve öğrendiğimiz kadarıyla bu makinanın delik delip patlatma amacıyla kullanılan bir makine. Eğer patlatma yapılırsa çevreye ve binalara verilecek zarar hiç hesaba katılmamış ve umurlarında değilmiş gibi davranılıyor. Bizim can güvenliğimiz yok; kaldı ki buralar yoğunluk nüfus yoğunluğu açısından da gayet yoğun bir bölgede yer alıyor.”

Sorunun çözüm noktasında yetkililere seslenen Kafalı, “Sayın Valimizi, Kaymakamımızı, Belediye Başkanımızı ve Çevre Şehircilik İklim Değişikliği Müdürlüğü’nü sesimizi duymayan ve yanımızda olmaya davet ediyoruz. Sessiz, temiz ve sağlıklı bir çevrede yaşamak istediğimizi ve bu hakkımızı da güvence altına almalarını istiyoruz.” diye konuştu.

“BOTAŞ Keşanlılar için hukuksuzluk demektir”

Kafalı’nın ardından Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz konuştu. “BOTAŞ Keşanlılar ve Saros için hukuksuzluk demektir.” diyen Karagöz, çevre sorunlarının 4 yıl önce FSRU süreci ile başladığına dikkat çekerek, “BOTAŞ devlet kurumudur ancak 4 yıldır hukuk tanımaz bir şekilde faaliyetlerini sürdürüyorlar. Şu an Gökçetepe- Sazlıdere yolu gidiş yönü alabildiğine çökmüş ve bozulmuş vaziyettedir. Proje tanıtım dosyalarında bundan söz edilmiyor. FSRU’da gösterdikleri hukuksuzluğu burada da devam ettiriyorlar.”

“Kendi yazdıklarına uymuyorlar!”

Sözlerinin devamında ÇED gerekli değildir kararı verilen taş ocağında yönetmelik kapsamında gereklerin yetiren getirilmediğini ifade eden Hasan Karagöz, “ÇED gerekli değildir kararı verilmişse şirketin sunmuş olduğu 180 sayfalık proje tanıtım dosyaları bağlayıcıdır. Bunların haricinde ilave bir şey yapmazlar yaparlarsa Çevre Şehircilik İklim Değişikliği Müdürlüğü duruma müdahale edip çalışmayı durdurması gerekiyor. Proje tanıtım dosyasında çok net şekilde yazılmış: ‘patlatma yapılmayacak’ diyor. Şu gördüğümüz makina patlatma için delik delen makinedir. Nitrat gübresini dolduracaklar ve bir dinamit lokumu ile ateşleyecekler. Bugün yarın burada bu sesi hep birlikte duyacağız. Bu proje tanıtım dosyasında yok. Resmen kendi yazdıkların, taahhüt ettiklerine uymuyorlar”

“Her türlü demokratik tepkimizi kullanacağız!”

Sözlerinin devamında halk sağlığı ile oynandığına kayıt düşen Karagöz, “Bu FSRU ne menem bir şeymiş? Ne hukuk kaldı, ne bilim kaldı ne insan sağlığı, ne toplum sağlığı hiçbir şey kalmadı! ” derken yetkililer tarafından BOTAŞ’ın proje tanıtım dosyasına uymasının sağlanmasını istediklerini söylerken, konuşmasını şu ifadelerle tamamladı: “Bu telaş bu panik şundandır: “Hukuksuz bir şekilde devam ediyor ve bunu kendileri e biliyorlar. Gümrükten mal kaçırırcasına, mahkeme yürütmeyi durdurma kararı vermeden bütün hukuksuzlukları yaparak; en azından FSRU’ya taşınacak taşları bitirmeye çalışıyorlar. Bunu Türkçe izahı budur. Halk rahatsız olmuş umurlarında değil. Buradan uyarıyoruz, bu delici ile patlatmaya yönelirlerse biz de halk olarak her türlü demokratik tepkimizi kullanacağız”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu