EğitimGenelGündemKeşan

Yeni eğitim öğretim yılının ilk ders zili çaldı

Tüm yurtta olduğu gibi 2023 – 2024 eğitim öğretim yılının ilk günü Keşan’da da törenle başladı.
Öğrenciler, tatilin ardından heyecanla okullarına koşarak, sıralarında yerini aldı.

Keşan’da resmi ve özel toplam 76 okul ve kurumda, 1.176 öğretmen ile 13.616 öğrenci ders başı yaptı.

Yeni eğitim öğretim yılının başlaması nedeniyle düzenlenen ve Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen tören saat 10.00’da başladı. Törene, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Törende, İlçe Milli Eğitim Müdürü Saz tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu, ardından saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu.

Saz, burada yaptığı konuşmada; “Amacımız, hayat boyu eğitimi benimseyen, modern dünyada söz sahibi olabilen, eğitimden aldığı güçle yoğun rekabet ortamının şartlarına uyum sağlayabilen, bağımsız düşünebilen ve sorgulayan bireyler yetiştirebilmektir.” dedi.

Tören, Fatih Sultan Mehmet İlkokulunda devam etti

Yeni eğitim öğretim yılının açılış programı Yeni Mahalle’de bulunan Fatih Sultan Mehmet İlkokulu’nda devam etti. Okul formalarının içinde tüm heyecanlarıyla yeni bir döneme başlamanın mutluluğunu yaşayan öğrenciler, bu mutluluğu, yaz tatilinin ardından çok özledikleri arkadaşlarına ve öğretmenlerine sarılarak paylaştı.
Çocukları kadar heyecanlı olan veliler de, okul kapısında çocuklarını bekledi.

Törende, halk oyunları ekipleri de gösterilerini sundu.

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, burada törene katılanlara hitap ederek, hem öğrencilere hem de eğitimcilere başarılar diledi.
Helvacıoğlu, “Yeni bir gün, yeni bir heyecan. Keşan’da bugün 14 bine yakın öğrencimiz okula başlıyor. Keşan Belediye Başkan amcanız olarak, Belediyemiz olarak her okula proje desteğinde, etkinlik desteğinde, eğitim desteğinde var olduğumuzu belirtmek isterim. Bundan önceki yıllarda olduğu gibi.” şeklinde konuştu.

Edirne genelinde 57 bin 840 öğrenci ders başı yaptı

2023-2024 eğitim, öğretim yılında Edirne merkez ve ilçelerde toplam 57.840 öğrenci eğitim öğretime devam ederken, resmi okul ve kurumlarında 5.032 öğretmen ve idareci görev yapacak.

Resmi ve özel olmak üzere Edirne’de okul öncesi 32, ilkokul 101, ortaokul 92, ortaöğretim 67, olmak üzere 292 okul bulunuyor.

Edirne’deki 292 resmi ve özel okulda toplam 3.960 derslik bulunuyor. Derslik başına ortalama 15 öğrenci düşüyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu