BölgeGenelKeşan

Yeni adli yıl tören ile başladı

2023 -2024 adli yılın başlaması nedeniyle, Edirne Barosu Keşan Temsilciği tarafından tören düzenlendi.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde saat 10.30 sıralarında başlayan törene; Keşan Cumhuriyet Başsavcısı Hilal Bozdağ, Edirne Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Keşan İlçe Temsilcisi Av. Özden Erduran ve avukatlar katıldı.

Törende Edirne Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Keşan İlçe Temsilcisi Av. Özden Erduran tarafından Atatürk Anıtı önüne çelenk bırakıldı.

Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu, ardından Erduran tarafından günün anlam ve önemine dair konuşma yapıldı.

2023 -2024 Adli Yıl açılış törenine katılanlara “Hoş geldiniz” diyerek sözlerine başlayan Özden Erduran: “Cumhuriyetimizin kurucusu ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere kurtuluş ve kuruluşta kanlarını, canlarını feda eden tüm kahramanlarımızı bir kez daha rahmetle, minnetle ve hürmetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum. Yine yakın ve uzak zamanda ebediyete intikal etmiş olan hakim savcı avukat olarak adalete hizmet etmiş tüm yol arkadaşlarımızı, meslek büyüklerimizi bir kez daha yâd ediyorum. Ruhları şad olsun! Vatandaşların kendilerini hukuki güvenlik içerisinde hissettikleri ülkeleri diğerlerinden ayıran en temel etmen, bağımsız ve tarafsız bir yargının varlığıdır. Adalet mülkün temeli; adaletin teminatı bağımsız ve tarafsız yargı; adil yargılanma hakkının olmazsa olmazı ise savunma hakkı ve bağımsız avukatlık yani savunmadır. Yargı bağımsızlığının sorgulandığı,  adaletin bazen geç,  bazen hiç tecelli etmediği bir adli sistemin, devletin temeli olması mümkün olmadığı gibi, savunma hakkına ve avukatlık mesleğine saygı gösterilmeyen bir yargı sisteminden adil bir yargılama beklenmesi de olanaklı değildir.” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu