BölgeEkonomiKeşanSektörelTarım

Üretim maliyetleri Akçeşme karpuzunun tadını kaçırıyor!

Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Akçeşme köyünde karpuz üreticiliği yapan Turan Kurnaz, 1985 yılından bu yana ürettiği karpuz ile bölgede adından söz ettiriyor.

Mart ayının başlarında karpuz ekimine başlandığı bilgisini veren Kurnaz: “Mart ayının 10 veya 15’i olduğu zaman fidelerini dikip üzerine brandası ve teli çekilir.  Hava şartlarına göre havalandırması yapılıp, çok sıcak olduğu zaman buhar yapmaması için mecburen havalandırma yapılır. Gerekli olduğu zamanlarda da suyunu verirsin.  Karpuz, Mayıs ayının sonuna doğru döl tutmaya başlayıp çiçek açar. Hava sıcaklıkları 25 dereceyi bulmadığı takdirde ne kadar erkek çiçek açarsa açsın döl tutmaz. O yüzden genel olarak Mayıs ayının sonlarına doğru hava sıcaklıkları 25 derecelere geldiği için genelde o dönemlerde karpuz döl tutmaya başlar. Gübreleri atmaya başlayıp, tatlandırmak için ona göre gübrelerini ve suyunu verirsin. İşçilikte serüven bu şekilde devam eder. Haziran’ın 25’i ile Temmuz’un 5’i arasında hasada başlanır.” diye konuştu.  

Karpuz ekiminde toprağın tava gelmesinin çok önemli olduğuna dikkat çeken Turan Kurnaz, tava gelmeyen toprakta karpuzun gelişmediğini bundan dolayı tava gelen toprakta karpuzun gelişiminin daha iyi olduğunu vurguladı.

Karpuzun oluşumundaki belirgin özelliklere değinen Kurnaz: “ Karpuzun üzeri matlaşır, kulağı kurur, sapında tüy kalmaz. Sapının kökünde çukurlaşma olur veya ayna diye tabir ettiğimiz toprağa değdiği yerde sararma oluşur. Genel olarak olgunlaştığını bu şekilde anlarız.” dedi.  

Geçen yıllarda daha çok karpuz ektiğini belirten Turan Kurnaz, bu yıl 50 dönüme yakın bir alana karpuz ektiğini ifade etti.

Karpuzun suya ihtiyaç duyduğu dönemlerde suyu kendilerinin verdiğini dile getiren Kurnaz, şunları kaydetti: “Karpuzun suya ihtiyaç olduğu dönemlerde suyu kendimiz veriyoruz. 50 dönüm yerden ortalama 380 ila 400 ton arasında karpuz alıyoruz.  Önceki dönemlere göre verim ve karpuzun kalitesi daha iyi. Bu yıl biraz daha kurak geçti. Karpuz yağmuru pek sevmez. Biz damlama sistemi döşeriz. Karpuzun ihtiyacı olan suyu bu sistemle sağlarız. Hava şartlarından dolayı bu sene don oldu.  Benim kendi kuyum var. Karpuzu dondan kurtarmak için su verdim. Su vermemiş olsaydım donda karpuzun hepsi ölürdü. Çok yağış olduğu zaman bazı mantar hastalıkları oluşuyor. Bundan dolayı karpuza ihtiyacı kadar su vermek gerekiyor.”

Karpuz üretimindeki maliyetlerinin de arttığını vurgulayan Turan Kurnaz: “Geçen sene hiç aracı olmadan kendim Mersin Tarsus’tan 4 liraya aldığım fide bu sene 11 ila 12 lira olmuş. Bunun üstüne çektiğimiz ve 25 liraya aldığımız branda 54 liraya yükseldi. Bunlar maliyeti artıran durumlar. Bu sene toptandan karpuzun fiyatı 7,5 ila 8 liradan satılıyor ama maliyetleri çıkardığımız zaman çok bir şey kalmıyor.” ifadelerini kullandı.

İşçi sorununa değinen Kurnaz, her geçen gün işçi sorununun artığına dikkat çekti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu