KeşanSağlık

YEDAM kuruluyor! Bilgiç: “Edirne’de yapamadığımız çalışmaları Keşan’da yapacağımıza inanıyorum”

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Emniyet Müdürü Mehmet Tekin, Aile ve Sosyal Politikalar Edirne İl Müdür Yardımcısı ve Yeşilay Bölge Sorumlusu Sebahattin Bilgiç, Edirne İl Müdür Yardımcısı ve Yeşilay Edirne Şube Başkanı Müzekka Bayrak, Aile ve Sosyal Politikalar Keşan İlçe Müdürü ve Yeşilay Keşan Temsilcisi Nergis Mustafapaşa, Keşan İlçe Jandarma Komutanlığı temsilcisi, mahalle muhtarlarının katıldığı çalıştayda, YEDAM’ın Keşan’da kurulum sürecin hızlandırılması için ortak görüş birliğine varıldı.

“Önceliğimiz sağlıklı ve bağımlılıktan uzak nesillerin yetişmesine katkı sağlamaktır”

Çalıştay öncesi konuşan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, şunları söyledi; “Biliyorsunuz ki Keşan’ımızda; bağımlılıklarla ilgili güçlü bir mücadele başlatacağımızın sözünü vermiştik. Bugün bu kapsamda Yeşilay ile birlikte bu projenin Keşan’da ilk adımını atıyoruz. Bağımlılık ile mücadele kapsamında güçlü bir girişim başlatıyoruz. Bu anlamda; bir süredir Keşan’a YEDAM (Yeşilay Danışmanlık Merkezi) kurulması için planlamalarımızı yapmıştık. Bugün bu konuda; somut bir adım için Yeşilay temsilcilerimiz ile bir aradayız. Keşan Belediyesi ve Yeşilay işbirliğinde bağımlılık ile mücadele için güç birliği yapıyoruz. Bir süre önce; Yeşilay Keşan Şubesi oluşumu için, kaymakamımız ve Yeşilay Marmara Bölge Koordinatörümüz ile yer incelemelerinde bulunmuştuk. Bizlerin önceliği sağlıklı ve bağımlılıktan uzak nesillerin yetişmesine katkı sağlamaktır. Teknoloji, tütün, alkol, madde ve kumar bağımlılıkları ile mücadele etmek için bu merkezi Keşan’ımıza hep birlikte kazandıracağız. Keşan’ımızın bu noktada da örnek olmasını hedefliyoruz. Bu anlamda Yeşilay ile birlikte bağımlı ve bağımlı yakınlarına yönelik çalışmalar yürüteceğiz. Bildiğiniz üzere YEDAM; bağımlılara ve bağımlı yakınlarına psikososyal destek hizmetini ücretsiz ve gizlilik esasları kapsamına dayalı bir şekilde hizmet veren bir müessese. Klinik psikologları, sosyal çalışmacı ve halkla ilişkiler uzmanları, bağımlı ve yakınlarına yönelik çalışmalarını yürütecekler. Keşan’ımız için oldukça faydalı bir çalışma olacağını düşünüyoruz. Özellikle Keşan’da yaşayan gençlerimizin geleceğini korumak için önemli bir adım atmış olmanın mutluluğu içindeyiz. Yeşilay gibi güçlü bir cemiyetten destek alıyor olmak bizleri ziyadesiyle mutlu etmiştir. Şimdi daha güçlü bir şekilde mücadele edeceğiz. Yürütülecek tüm çalışmalar için şimdiden çok heyecanlıyız. İş birliğimizin hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Atılan bu adımın daha da güzel bir geleceğe vesile olmasını temenni ediyorum.” dedi.

“Edirne’de yapamadığımız çalışmaları Keşan’da yapacağımıza inanıyorum”

Helvacıoğlu’ndan sonra söz alan Bilgiç ise Yeşilay’ın 101 yıl önce o dönemde alkolle mücadele için kurulduğunu belirterek “Daha sonraları bu amaç tüm bağımlılıkla mücadeleye dönmüştü. Alkolün yanına tüm bağımlılıklarla mücadele de eklenmiştir. Yeşilay olarak bu konudaki çalışmalarımız bilinçlendirme, spor çalışmaları, psikososyal danışmanlığıdır. Bizler bağımlıları seviyoruz, ama bağımlılığı sevmiyoruz. Edirne’de yapamadığımız çalışmaları Keşan’da yapacağımıza inanıyorum. Burada herkes bir arada bu da bizi mücadelemiz için umutlandırıyor” şeklinde konuştu.

“Keşan’daki heyecan bizleri de mutlu etti”

Daha sonra söz alan Bayrak ise, “Yeşilay Dünya çapında 82 ülkede, Türkiye’de 120 Şube olarak hizmet veriyor. Yeşilay gibi başka bir derneğe rastlamak mümkün değil. 2013 yılında kurulan 105 Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) geleceğimizi kurtarmak için mücadele ediyor. Bu konuda herkesin katkısını bekliyoruz. Keşan’daki heyecan bizleri de mutlu etti. Özellikle muhtarlarımız mahallelerindeki bütün sorunları en iyi bilen kişilerdir. Bu nedenle muhtarlarımız bizim için çok önemli. Bağımlılıkla mücadele konusunda herkesten katkı bekliyoruz.”

Toplantıda son olarak konuşan Mustafapaşa’da kendisinin gönüllü olarak bu işi sürdürdüğünü belirterek, “Aile Bakanlığı olarak emniyetle işbirliği yaparak madde bağımlıları ile ilgili çalışmalar yürütüyoruz. Bize intikal eden çocuklarımızdan ve ailelerine zaman zaman psikologlarımızla birlikte danışmanlık hizmetleri veriyoruz. Sağlık kuruluşlarına yönlendiriyoruz. Son günlerde bize intikal eden vaka sayılarımızda artış gözlemleniyor. Sayın belediye başkanım ve burada bulunan herkesin gönüllü olarak çalışmasını ve bizlere destek olmasını diliyorum. Belediye başkanımıza, müdürlerimize ve muhtarlarımıza çalışmalarında kolaylıklar diliyorum”

Konuşmaların ardından çalıştay basına kapalı olarak devam etti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu