Haberler

Yayla yangını önemli bir ihtiyacın altını çizdi: İtfaiye istasyonu!

Dün akşam saatlerinde meydana gelen ev yangının ardından Keşan Belediyesi’nin mücavir alanları olan Erikli ve Yayla’da bir itfaiye istasyonunun gerekliliği vatandaşlar tarafından tekrar dile getirilmeye başlandı. Bölgede yaşayan vatandaşlar sahile, acil durumlarda kullanımak üzere muhtemel facialara engel olunması için en temel hizmetlerden olan bir itfaiye istasyonu istedi.

29 Temmuz Perşembe akşamı saat 21.00 sıralarında barbekü ateşinden çıkan kıvılcımların çatışa sıçraması sonrasında meydana geldiği düşünülen bir ev yangını çıkmış, bölgeyi saran alevler sonrasında yanan evin çatısı yaklaşık bir saat içinde söndülürülmüştü.

Yangın 1 saatte kontrol edilebildi, muhtarlığın su tankeri yeterli olmadı

Edinilen bilgiye göre; Yayla sahili Doğankent Sitesi’nde bulunan bir yazlıkta, ev sahibinin barbekü için hazırladığı mangal ateşini söndürdüğünü düşünerek evden ayrılmasının ardından daireden alevler yükselmeye başladı.
Barbeküden çıkan kıvılcımların çatıya sıçrayıp izolasyon malzemelerini tutuşturmasıyla meydana geldiği tahmin edilen yangın, kısa sürede yayılarak büyüdü. Alevleri fark edenlerin yangını ihbar etmesinin ardından bölgeye ilk önce Yayla Köyü Muhtarlığı’na ait su tankeri geldi. Ancak çatıyı saran alevlerin sönmesine bu yeterli olmadı.
Yangın ihbarına yanıt veren Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı bir yangın söndürme aracı ile Keşan Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nden gelen bir başka yangın söndürme aracı ile müdahale edilen yangın yaklaşık 1 saat sonra kontrol altına alınabildi.

Yayla sahili sakinleri tedirgin oldu

Çatısı yanan evin zarar görmesiyle sonuçlanan yangının ardından Yayla Sakinleri, oldukça tedirgin olduklarını ve bölgeye bir itfaiye istasyonunun gerekliliğini dile getirmeye başladı.

Yayla sakinlerinden ve Saros’un sorunlarına sıklıkla dikkat çekmesi ile tanınan Ahmet Dinçer, konu ile ilgili olarak bölgeye bir ambulansa ihtiyaç olduğu kadar itfaiyenin gerekliliğine dikkat çekti.

Sosyal medya hesabı üzerinden bir paylaşım yapan Dinçer, meydana gelen ve sonrasında doğan ihtiyaçlar konusunda açıklamalarda bulundu.
Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu‘na hitaben bir yazı kaleme alan Dinçer, “Sayın Belediye Başkanım dün akşam saat 21:00 gibi Yayla Sahili Doğan Kent Sitesinde çıkan yangın bizleri çok üzdü ve korkuttu” diyerek şu ifadelerde bulundu.:
“Mücavir alanlarımızda en azından yaz sezonlarında birer itfaiye noktası bulunması gerçekten can ve mal kayıplarını önlemek konusunda bir ambulans kadar hatta ondan daha büyük bir ihtiyaç olduğunu anladık.
Üç tarafı ormanlarla kaplı mücavir alanlarımız da 20 binleri bulan konut,100 binleri bulan bir nüfus yoğunluğunun olduğu yaz sezonunda Allah korusun ormanlık alanlara yakın bir yerde çıkacak bir yangın bölgesel bir felakete dönüşebilir.
Hemen ilgili kurumlara haber verilmesine rağmen maalesef yol, mesafe ve trafik sorunlarından dolayı Keşan’dan Mücavir alanlara itfaiyenin intikali zaman açısından 45 dakikadan önce gerçekleşemedi.
Her geçen gün nüfus açısından büyüyen ve gelişen bölgemizde bu tür olumsuz durumlarda anında müdahale edebilecek bir itfaiye merkezinin kurulması sağlık açısından olmazsa olmaz doktor ve eczane konularının acilen gündeme alınması gerekir düşüncesindeyim.
Siz çalışkan tuttuğunu koparan Keşan ve çevremiz için güzel ve kalıcı işler yapan hükümet yetkilileri ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla çok kolay görüşmeler sağlayıp gerektiğin de hibeler alabilen takdir ettiğimiz şehri eminimizsiniz.
Lütfen bizleri sevindirecek ve bu korkulardan kurtaracak çalışmaları yaparsanız sizleri gelecekte mücavir alanlarımıza yaptığınız bu hizmetlerden dolayı minnetle anıp hatırlarız.”

Ahmet Dinçer’in bu paylaşımı, vatandaşlar tarafından paylaşıldı, yorumlarla da desteklendi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu