Haberler

Yayla ve Erikli başta olmak üzere sahillerin çözüm bekleyen sorunları İlçe Başkanlarına soruldu

 “Online Buluşmalar“ın bu haftaki konukları, Keşan’ın seçilmiş siyasi partilerinin ilçe başkanları oldu.
Yerel basın mensuplarının karşısına geçen, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, İyi Parti Keşan İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe ve MHP Keşan İlçe Başkanı Adnan İnan kendilerine iletilen soruları yanıtladı.

Keşan yerel basının karşısına geçerek gazetecilerin sorduklarını yanıtlayan siyasilere bu kez soru yapıldığı günden bu yana konuşulan ve bölgeye olumsuz etkiler bırakan Yayla Sahili’ndeki balıkçı barınağı oldu.


Gazeteciler tarafından “2005 Yılında Yayla Balıkçı Barınağı çalışmaları hızlandırıldı. O günden bu güne Yayla’da, Yayla Sahili ile ilgili bir deformasyon başladı. Şu an mevcut binalar yalı pozisyonuna düştü. Bununla ilgili bir proje var. Fakat 7 milyon gibi bir paraya ihtiyaç var. Bu neden planlamaya alınmıyor?” şeklinde gelen soruyu ilçe başkanları şu şekilde yanıtladı:Gürcan Kılınç, “Bununla ilgili gelişmeler var, bizlerde bunun takibini yapıyoruz. Bahsettiğiniz gibi 7 – 7,5 milyon gibi bir paraya ihtiyaç var. Bütün araştırmaları, teknik konuları her şey hazırlandı. Denizin 100 metre içine 7 adet koridor şeklinde oluşabilecek gibi dalçık beton bloklardan söz ediliyor. Bununla ilgili takiplerimiz devam ediyor.”

Recep Pekcan: “Yayla Balıkçı Barınağı’nın yapıldığı yer kesinlikle yanlış. Bir gerçeklik var ki, bu balıkçı barınağı buraya yapıldı. Sonrasında doğaya yapılan tahribatta meydanda. Yayla Sahilinde yaşayan insanların ne sıkıntılar çektiğini biliyoruz. O dal-çık bloklar yapıldığında balıkçı barınağının verdiği hasar çok önemli ölçüde engellenecek. Çok uzun yıllardır başka yapılan yatırımlara göre, maliyeti çok daha düşük olan bu proje yapılamadı. Umarım en kısa zamanda bu proje yapılamadı. Orada kurulmuş bir komisyon var. ESTAB Başkanımız bu konu ile ilgileniyor. Umarım en kısa projenin yapımına başlanır ve oradaki insanların bu derdi çözülmüş olur.”Zafer Sarıkeçe: “Yayla’nın kanayan yarası. Sadece salt sorun Yayla mı? Saros’a baktığın zaman neresinde sorun yok. Saros’un her tarafını kendi elimizle günden güne içine etmekten geri durmuyoruz. Bir taraftan FSRU Limanı projesi bir taraftan taş ocakları, turizm adı altında bana göre katliam yapılmak isteniyor. Dünyanın sayılı yerlerinden bir tanesi elimizden bir şey gelmediği gibi el birliği ile oranın içine etmeye istekliyiz. Genel anlamda böyle. Keşke elimde imkan olsa da bugün elimde kepçe ile gidip o limanı kendi ellerimle yıkabilsem. Orada yapılan bir yatırım ve emek var ama yapılan şeyin yanlış olduğunu yıllardır söylemekten insanların ağzında tüy bitiyor. Yanlışın nerseniden dönülürse kardır. Yaylayı feda etmekten daha mı önemli bu yatırım? Vuralım, yıkalım gitsin. Neleri yıkmadık, neleri feda etmedik” diye cevap verdi.

Balıkçı barınağının ardından bir başka gündem konusu da mücavir alanlar içinde yer alan sahil kesimlerinde vatandaşların belediyeden beklentileri oldu.

“Mücavir alanlar üvey evlat mıdır?”

İzleyicilerden gelen sorular arsında Yayla sahili sakini Ahmet Dinçer; “Keşan’ın sorunları konuşulurken mücavir alanların sağlık, yol ve diğer bir çok konudaki sorunlarını da konuşmamız gerekmez mi? Keşan’ın misaki milli sınırları içinde turizm cenneti denilip sadece ekonomik katkısına bakılıp hiçbir sorununa değinilmeyen mücavir alanlar üvey evlat mıdır? Keşan Belediye Başkanı Sayın Helvacıoğlu, Temmuz ayı içinde yapmış olduğu bir basın toplantısında, Keşan ve mücavir alanlarla ilgili yol ve kaldırım çalışması yapılacağını duyurmuştu. Bu güne kadar gözlemlediğimiz kadarıyla Keşan içinde bu çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor. Bu şekilde yapılan güzel hizmetler için teşekkür ediyoruz lakin mücavir alanlara henüz 1 m2 bile yol ve kaldırım çalışması yapılmamıştır. Yapılan ihalelerde mücavir alanlara da yapılacak denilen hizmetler niçin sadece Keşan’a yapılıyor verilen sözler niçin yerine getirilmiyor? Bu konuları Millet ittifakı başkanlarımız niçin takip edip gündeme getirmiyor?” derken; Yayla Sahili Cami Dernek Başkanı Hamit Tunceri; “Yayla Sahili’nde bir cami yapalım dedik, 4 senedir anamızdan emdiğimiz süt burnunuzdan geldi. Ama bir iğne ucu kadar yol alamadık. Lütfen siz ilçe başkanları olarak biraz olsun yardımcı olun, ne olur kurumlar gibi davramayın. Biz cami yapmak istiyoruz. Kendimize villa yapmak istemiyoruz. Yaz günleri nüfusu 70 bin olan bir yere cami istiyoruz.” şekliden soru yöneltti.

Gürcan Kılınç; “Cami yeri ile ilgili yaklaşık 1 yıldır bilgimiz var. Bize de gelindi ve danışıldı. Yalnız cami yerinde problem var. Mehmet Özcan döneminde başvuru yapıldığını ancak yerin konut yeri olmaması nedeniyle cami yapım projesinde bir sıkıntı yaşandığını biliyorum. Yeni bir yer aranıyordu ve 2 – 3 yere bakılıp birine karar verildi. Ne yazık ki son 6 aydır sahillerde inşaat yapma izni olmadığı için proje ilerleyemedi. Bu sürecin 3 – 5 ay sonra biteceğini ve cami yapımına başlanacağını düşünüyorum. Yaptığımız araştırmalar göre; pandemiden dolayı bin – bin 500 kişi Yayla Sahili’nde, bin – bin 500 kişi de Erikli Sahili’nde toplamda 3 bin 500 4 bin kişi bu kışı sahillerimizde geçirmek istiyor. Genelde yaşlı kesim sahillerde kalmayı tercih ediyor. Sağlık merkezleri ile görüşmeleri yapıyoruz. Neler yapabilir? diye çalışmalara başladık.”


Soruyu CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, şu şekilde yanıtladı: “Mücavir alanlar bizim üvey evladımız değil. Millet İttifak’ı olarak elimizden geleni yapıyoruz. Yayla’nın, Erikli’nin sorunlarını gayet iyi biliyoruz ve çözüm için çalışıyoruz. Yayla’nın su sorunu bizim dönemimizde çözülmüş ama ne kadar sağlıklı işletiliyor bu tartışılır. Elektrik artıma için bina yapılmıştı fakat uzun süre çalışmadı. İlaçlama, balıkçı barınağı yanın temizlenmesi ve yollar ile ilgili sıkıntılar var. En önemlisi de orada bir doktorun olması lazım. Pandemi ile birlikte hala orada yaşayan insanlar var. Biz bu sorunları sürekli gündeme getiriyoruz. Olaya sadece Yayla, Erikli diye de bakamayız. Yapılmak istenen bir FSRU Limanı var ve tüm körfezi mahfedecek. MUÇEV tarafından kiralanan yerler var ve tüm sahillerde sorun yaratıyor. Bunlarla ilgili de basın açıklamaları, resmi başvurular, davalarla beraber her birinin içerindeyiz. sonuna kadar takip ediyor ve destekliyoruz. Sezon başında Millet İttifakı olarak sorunların yaşandığı bölgelere gittik ve Yayla’da bir toplantı yaptık. Erikli ve Yayla’daki alanlarla ilgili açıklamalarda bulunduk ve çözüm önerilerini de söyledik. Bu konuda yapılması gerekenleri söylüyoruz ve takip ediyoruz. Meclise gelen sorunların da sonuna kadar arkasındayız Mücavir alan olduğu için sorunu belediyemizin çözmesi gerekli ve devletimizin katkıları çok önemli. Şu ana kadar çözülebilmiş bir şey yok ama biz elimizden geleni yapıyoruz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu