Keşan

Yargıtay’ın “Erikli sahili kararı” ne anlama geliyor?

Edirne’nin Saros Körfezi’ne sınırı olan ilçelerinden Keşan’a bağlı Erikli köyü sahil bölgesinde, 1971 yılından bu yana davalık olan yerler konusunda Yargıtay 16. Daire Başkanlığı geçtiğimiz günlerde bir karar verdi.
Keşan’da uzun yıllardır takip edilen ve tapu sahipleri ile birlikte bölge halkının da sonucunu merak ettiği hukuki süreç ile ilgili olarak edinilen bilgilere göre; söz konusu “Tapu İptal Davası”nda Yargıtay’ın verdiği karar tapuların iptaline yönelik.
Gelinen aşamada; dava konusu olan 88 hektarlık tapulu arazide davalı 1.353 tarafı ilgilendiren bir “yıkımın” söz konusu olmadığı, kamuoyunda aksi bir algı oluştuğu ancak dava sürecinin devam ettiği biliniyor.
Aldığımız bilgilere göre, ilk olarak Yargıtay’ın kararı, sahil bölgesindeki 1.353 yer sahibine tebliğ edilecek. Hukuksal işleyişte bunun zaman alacağı öngörülüyor. Ardından tüm tebligatlar tapu sahiplerine ulaştığında ise Yargıtay’a yapılacak başvuru ile “Karar Düzeltme Yolu”na gidilecek.


Davanın taraflarından olan Keşan Belediyesi 1971’den bu yana davayı yakından takip ediyor.
Konu ile ilgili olarak, 1 Şubat 2021’de Ankara’da bazı ziyaretlerde bulunan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu da, sosyal medyadan yaptığı bir paylaşımda, davanın takipçisi olduklarını belirterek, şu ifadelere yer vermişti:

“Erikli Sahilimiz ile ilgili uzun yıllardır süren Kadastro Mahkemesi davasının Ankara’da Yargıtay 16. Hukuk Dairesi’ndeki duruşmasına Belediyemizi temsilen katıldık. Sahilimizin mülkiyet sorunu ile ilgili davayı sıkı bir şekilde takip ediyor, hem Belediyemizin hem de Erikli Sahili sakinlerinin haklarını korumak için hukuki mücadelemizi sürdürüyoruz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu