ÖZEL HABERSOKAKTAYIZ

Vatandaşın yüzde 1’e düşürülen KDV’ye yorumu: “Bekleyip göreceğiz”

KDV’de yüzde 8’den yüzde 1’e yapılan indirimi sokaktaki vatandaşa sorduk. İndirimin yeteri kadar fiyatlara yansımadığını söyleyen vatandaşlar, fiyatlarda kalıcı düşüş için ilk önce akaryakıt tariflerinin indirilmesi gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı kararıyla gıdada yüzde 8’den yüzde 1’e düşürülen KDV indirimi 14 Şubat Pazartesi günü itibarıyla marketlerde yürürlüğe girdi. Marketlere alışverişlerini yapmak için giden vatandaşlar, fişleri üzerinde yüzde 8 yerinde bu kez yüzde 1 KDV gördü.
KDV indiriminin fişlere yansımasının ardından alışverişlerini yapan vatandaşlara indirimin fiyatlara yansımasını sorduk.

Yüzde 7’lik indirimin gerçekçi olmadığını belirten vatandaşlar, “İndirimin olacağına inanmıyorum. Eskiden kasaptan et alırdık, şimdi bakıyoruz. 100 lira yaptılar, 98’e indirdiler. Çok daha fazla inmesi lazım, insanlar ekmek alamıyor.” derken; indirimin hayırlı olmasını dileyen vatandaşlar fiyatların çok yukarda olduğunu söyleyerek, “Giderler gelirlerden daha çok. Biz düzelecek bunlar diyoruz. Tabi bütün dünya böyle, sabırlı olacağız. Bekleyip göreceğiz” şeklinde konuştu.

Öte yandan, son aylarda fiyatların anormal derece arttığını ifade eden vatandaşlar farkın yüzde 7’lik indirimlerle telafi edilemeyeceğini savunurken, konunun kalıcı çözümü için şu ifadeleri kullandı: “Yazın 20 liralık gazla geldiğim yoldan şimdi 55’lik gazla geliyorum. Bütün fiyat değişimleri de ürünlerin nakliyatı için kullanılan akaryakıtın uçmasından kaynaklanıyor. Ana sebep bu. En son 6.50 liraydı, şimdi 15.50 oldu.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu