GündemÖZEL HABERSOKAKTAYIZ

Vatandaş çay içmeye de ısmarlamaya da korkar oldu!

Son gelen zamlarının ardından Türk kültünün vazgeçilmez içeceği çayın fiyatı büyük oranda arttı. Ambalajlı tek şeker fiyatı da 50 kuruşa yükselmesi ile birlikte 3 liraya çıkan bir bardak ince belli çay, tiryakilerini üzdü.

2022 ürünü yaş çay alım fiyatının yüzde 73 artışla kiloda 6,70 lira ve kilogramda 30 kuruş destek priminin açıklanmasının ardından Çaykur, çaya zam yaptı. Çaya ortalama yüzde 43,71 oranında zam yaparken, yeni fiyat listeleri toptan satış yapan şirketlere gönderildi.
Yeni fiyatlar market raflarına yansıdığı gibi, çok geçmeden çay ocakları ve kıraathanelerde de görüldü. Çoğu yerde artık 3 lira olan bir bardak ince belli çay vatandaşı düşündürürken, artık kimsenin kimseye eskisi gibi çay ısmarlamaması ise çay içme kültürünü değiştirecek gibi duruyor..

Konu hakkında mikrofonumuzu çay ocağı işletmecileri ve onların müdavimlerine yönelttik. Görüşlerini aldığımız vatandaşlar, zamlanan şeyin sadece çay değil; bir çay ocağını çevirecek su, şeker, elektrik gibi akla gelen her şey olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Kimse çay ısmarlamıyor”

Küçük esnafın işi bitti. Fiyatlar oynadığı sürece işimiz çok zor. Bu şekilde giderse çoğu yer de kapanır. İnsanlar eskisi gibi 4-5 bardak çay içecekleri yerde 1-2 çay için de kalkıyor. Herkes parasına göre içiyor. Yanındaki arkadaşına bile çay ısmarlayamıyor. Böyle giderse 3 liralık çay 5 lira olur, bu da bizi kurtarmaz.

“Zam zam zam…”

Her şeye zam. Çay 1-.1.5 liraydı içiyorduk. Şimdi kimse birbirine çay ısmarlamıyor, herkes kendi ücretini ödüyor. İçenler de, ödeyecekleri kadar içiyorlar. Bunda kahvecinin suçu yok. Evde de çay var. Her şeye zam, her şeye zam… Hayat çekilmez hale geldi. Artık seçimlerde göreceğiz.

“Kahveyi terk ederim”

Kahveyi terk eden çok, böyle giderse ben de kahveyi terk edeceğim. Zaten düştük 20 kişiden 5 kişiye. Aldığım maaş belli, masraflarım belli. Yakıt belli, pazarda fiyatlar belli, şekerin fiyatı belli. 3 çay 9 lira hadi bir de ısmarladın diyelim, oldu 15 lira ayda yapar 450 lira.. Peki senin eline geçen ne kadar? Bu millet çay kültüründen asla vazgeçemez, giderim evde içerim; şekeri keserim, tüpü kısarım; odunla da semaver yaparım ama artık sanmıyorum ki dışarı çıkayım.

“Çay kültürünün sonu”

Eskiden gelen kahve kültürü vardı; o da azaldı. İnsanlar yavaş yavaş çıkmamaya başladı. En ucuz olan yerde çay 2 lira. O da bulunmuyor. Çay içme veya kahvehane kültürümüz bitecek gibi duruyor.

“Satana değil, komisyoncuya bak”

“Çayı satana değil, toplayana değil; aradaki komisyoncuya bakacaksınız. Bütün mesele burada. Zaten başka da meselemiz yok, ülkenin sorunu bu. Ne ekende, ne de biçende; aracı olanda bütün sıkıntı. 6 liraya aldığımız şeker oldu 20 lira. ‘Tarladan tüketiciye dediler, ne oldu? O hikaye hala yok! Komisyoncular para basıyor.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu