Genel

Vali Canalp Keşan’a veda etti

Batman Valiliği’ne atanan Edirne Valisi Ekrem Canalp Keşan’a veda etti. Görev süresi içinde son kez Keşan’a gelen Canalp, “Gazdan ayağımı çekmedim, hiçbir şekilde frene basmadım; geri vitesim de olmadığı için de rahat ettim. Edirne’den ayrılırken, derin bir huzur içerisindeyim.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan valilik kararnamesiyle Edirne’den Batman’a atanan Vali Ekrem Canalp veda ziyaretleri kapsamında Keşan’a geldi. Mehmet Gemici Cennet Bahçesi’nde geniş bir protokol katılımı ile karşılanan Canalp, tek tek katılımcılar ile konuştu ve helallik aldı. Bu sırada zaman zaman da duygusal anlar yaşandı.

“Pandemiye rağmen aktif ve heyecanlı valiliği 4-4’lük yapma imkanı buldum”

Vali Canalp daha sonra Keşan ve bölgeye yapmış olduğu hizmetlerden dolayı Cennet Bahçesi’nin girişinde bulunan bir alanda kendi adına hazırlanan hatıra fidanını dikti. Bu zamana kadar her yıl ortalama 3 milyona yakın fidanın toprakla buluşturulduğuna not düşerek, “Yapmış olduğumuz dikimler sayesinde Edirne’deki orman varlığımız sürekli artıyor, bu da onların içinde biri; ama çok özel olanı” ifadelerini kullandı.


Karşılama programı Cennet Bahçesi’ndeki bir kamelyada devam etti. Burada basın mensuplarına açıklamada bulunan Canalp, Edirne’deki 3.5 yıllık görev süresinin Batman Valiliği’ne atanması dolayısıyla sona erdiğini belirterek, şöyle konuştu. Pazartesi Edirne Valiliği önünde yapacağımız vedalaşma töreninin ardından Edirne’den ayrılmış olacağım. Aradan 3.5 yıl geçti, bunun içerisinde Edirne’nin 253 köyünün tamamını en az bir kez, yüzde 80’ini ise en az 2 kez görme imkanım oldu. Halkımızla sürekli beraber olma imkanım oldu. Bugüne kadar ben bir tane köyümde veya beldemde, tek bir vatandaşımızdan kem söz işitmedim. Edirnelilerdeki bu incelik ve adap, benim hatıralarımda kalacak en güçlü eserdir. Edirne’deki 3.5 yıllık süremin 2 yılı pandemi ile geçti, ben buna rağmen aktif ve heyecanlı valiliği 4-4’lük yapma imkanı buldum. Gazdan ayağımı çekmedim, hiçbir şekilde frene basmadım; geri vitesim de olmadığı için de rahat ettim. Edirne’den ayrılırken, derin bir huzur içerisindeyim. Yapmam gereken ve kafamda tasarlamış olduğum hemen hemen her şeyi yapma imkanım oldu. Ben bütün Edirnelilere buradan içtenlikle şükranlarımı arz etmek isterim.” dedi.

“Batman’a iyi bir doktor gidiyor”

Vali Canalp’e Keşanlılar adına Keşan’da Gıda İhtisas OSB’deki katkıları sebebiyle teşekkür eden Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, “Kendisi az önce de son imzaları attı ve inşaata hazır hale getirdi. Cumhurbaşkanımız ve vekilimizin talimatlarını bölgemizde en uygun şekilde uygulamayı sağladığı için de çok memnunuz. Biz hakkımızı helal ediyoruz.” dedi. Canalp’in çalışma temposu hakkında övgüyle sözlerine devam eden Helvacıoğlu, “Biz kendisine sadece yolu açık olsun diyoruz; yoksa gönlü burada. Ona bir söz verdik, bu çalışma temposuna karşılık biz de daha çok çalışacağız. Üzüntülüyüz; ama Batman’ın da ihtiyacı olduğunu düşünerek Batman’a iyi bir doktor gidiyor. Batman hastaymış ki, iyi bir doktor gidiyor; tabi bu işin esprisi. Kendisi Batman’da hem belediye başkanlığı hem de valilik yapacak. Bu da Batmanlıların ne kadar şanslı olduklarını gösteriyor. Biz kendisine doyamadık. Yüreği burada kalıyor. Edirneli fahri hemşerimiz olarak her zaman anacağız.” şeklinde konuştu.

“Şükranlarımı sunuyorum”

Daha sonra sözü Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz aldı. “Valimizin yolu açık olsun” diyen Yılmaz “Sayın Valimizi Edirne’ye yaptığı hizmetlerle anacağız. 3 Nehir 1 Şehir projesinin Türkiye’deki en göze batan projelerden biri olduğunu düşünüyorum. Kendisine şükranlarımı arz ediyorum.” sözlerini kayda geçti.


Daha sonra Mustafa Helvacıoğlu Ekrem Canalp’e plaket ve geri dönüştürülen malzemelerden üretilmiş dozer hediye etti. Hediyeyi kabul eden Canalp, “Motosiklet ile başladık, dozer ile devam ediyoruz. BU iş uzay gemisine doğru gidiyor” diyerek teşekkür etti.
Program katılımcıların hatıra fotoğrafı çektirmesi ile devam etti.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu