BölgeGenelHaberlerKeşanSağlık

Vali Canalp Keşan ziyaretinde Edirne’nin aşılamadaki başarısını tekrarladı ve bir kez daha çağrı yaptı

Edirne Valisi Ekrem Canalp, vaka sayılarında son sıralarda; aşılamada ise ilk sırada olan Edirne’deki son durum hakkında konuştu

Edirne Valisi Ekrem Canalp, Keşan’da bir dizi ziyarette bulundu.
İlk olarak Keşan Kaymakamlığı’na gelen ve Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz ile bir süre görüşen Canalp, daha sonra Keşan Belediyesi ve Keşan Ticaret ve Sanayi Odası’nda temaslarda bulundu.
Son olarak Kovid-19 Aşı Merkezi’ne giden Canalp, burada da aşı olmak için bekleyen vatandaşlarla kısa bir süre sohbet etti.

Vatandaşlara, aşılama ile sadece kendilerini değil yakınlarını da koruma altına aldıklarını söyleyen Canalp, burada basın mensuplarına bir açıklama yaptı.

“Çağrı Merkezinin aşılama çalışmalarına önemli katkısı oldu”

Koronavirüs ile mücadele sürecinde aşılama uygulamalarının öneminin çok net anlaşıldığını ve bunun bilincinde olduklarını kaydeden Canalp, bu doğrultuda hareket ederek çalışmalar yapıldığını belirterek, “Kurmuş olduğumuz çağrı merkezi ile birkaç fonksiyonu idare ettik. Öncelikle aşıyla ilgili soruları olan vatandaşların sorularını uzman sağlık personelleri ile cevaplandırdık. Bunun çok büyük faydasını gördük, çünkü dünyanın her yerinde aşıya karşı direnç gösteren ya da soruları olan vatandaşlarımız var ve personellerimiz bu sorulara cevap verdiler.” dedi.

“Randevularını kaçıranların tekrar randevu alabilmelerini sağladık”

Randevu alamayacak konumda olan kişilere yönelik yürütülen çalışmalara değinen Canalp, “Vatandaşlarımızın cep telefonlarını tespit ederek kendilerini aramak suretiyle, eğer arzu ederlerse kendileri adına sağlık merkezlerimizden randevularını aldık” derken aşı randevusunu kaçıranların da tekrar randevu alabilmelerini sağladıklarını söyledi.
Aynı zamanda köylerde de aşılama konusunda bazı uygulamaların yapılmaya devam ettiğini belirten Canalp, “Kendisi aşı olmak için hastanelere gelemeyecek durumda olan yaşlı vatandaşlar için seyyar aşı ekipleri kurduk e bu ekiplerimiz de onları bizzat ziyaret etmek suretiyle, aşılamalarını yaptılar.” şeklinde konuştu.

“Her 100 bin kişiye düşen aşılama oranlarında Edirne birinci konumda”

Yapılan tüm uygulamalar sırasında sağlık çalışanlarının büyük bir mücadele verdiğini ve yerel yönetimlerin de bu konuda örnek olduğunu, yoğun çabalar ile aşılama konusunda Edirne’nin çok iyi bir noktaya geldiğini belirten Vali Canalp, şunları söyledi:
“Her 100 bin kişiye düşen aşılama oranlarında Edirne Türkiye’de birinci ildir. Bundan memnuniyet duyuyoruz, Birinciliğimiz aradaki farkımız açılmak suretiyle de devam ediyor. Ancak amacımız birinci olmak değil. Amacımız mümkün olduğunca daha çok vatandaşımızı aşılamak suretiyle hastanelere ve yoğun bakımlara düşen entübe edilen vatandaşlarımızın sayılarını azaltmak ve mümkün mertebe can kayıplarını olabildiği kadar da düşürmek. Bunun için herkese yürekten teşekkür ediyorum. En büyük teşekkürü de duyarlılık gösterip aşı olarak; hem kendilerini, hem aile üyelerini hem de bütün toplumu korumak noktasında güzel ve örnek bir davranış gösteren Edirnelilere içten teşekkürlerimiz sunuyorum.”

“Kapalı alanlarda maske konusunda tedbirli olmaya devam edelim”

Son olarak her yüz bin kişiye düşen vaka sayısında Edirne’nin sondan 4. olduğunu dile getiren Vali Ekrem Canalp, “Önemli olan vaka sayılarındaki azlık kadar bunun sürekliliğidir. Önemli olan insanların tedbirlere maksimum düzeyde uymasıdır. Toplumsal duyarlılığımızın sürekliliğidir. Bu sürekliliği sağlamak zorundayız, yoksa bu hafta çok iyi durumda olabilirsiniz; yoksa gevşerseniz bir kaç hafta sonra da yüksek rakamlara ulaşmak her zaman için mümkündür.” diyerek Edirnelilere şöyle seslendi:
“Bugüne kadar sergilemiş olduğumuz duyarlılığımızı mutlaka devam ettirelim. Özellikle de kapalı alanlarda maske konusunda tedbirli olmaya devam edelim” dedi.

Açıklamalarının ardından aşı merkezindeki görevlilere kolaylıklar dileyen Canalp, daha sonra programını sonlandırarak Edirne’ye döndü.

Canalp, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası ziyaretinde yöneticilerle bir araya geldi


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu