BölgeHaberlerKÜLTÜR

Vali Canalp Havsa’da “Musulça Köyü Cem Evi” açılışında konuştu: “Önemli olan farklılıklar içerisinde bir olabilmektir”

Edirne Valiliği’nin desteği ve vatandaşların katkıları ile yapılan, toplamda 884 metrekarelik bir alan üzerinde, 231 metrekarelik kapalı alana sahip olan Havsa ilçesine bağlı Musulça Köyü Cem Evi, 14 Temmuz 2021 Çarşamba günü düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Musulça köyü muhtarı Deniz Bostan ve köy halkı tarafından karşılanan Edirne Valisi Ekrem Canalp, Havsa Kaymakamı Reşit Özer Özdemir ile İçişleri Bakanlığı Danışmanı Dr. Ali Arif Özzeybek, vatandaşlarla tek tek selamlaştı.
Açılış töreninde ilk olarak Alevi dedelerinin sazları ve deyişler eşliğinde semah gösterisi yapılarak ilahiler okundu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından ilk konuşmayı yapan Musulça Köyü Muhtarı Deniz Bostan; “Sayın valimizi ziyarete gittiğimizde <Bir isteğiniz var mı?> diye sormuştu. Aradan geçen kısa süre içerisinde bu eksiğimizi giderdik ve bugün açılış yapıyoruz, kendisine köy halkı adına çok teşekkür ederim.” dedi.

Daha sonra söz alan İçişleri Bakanlığı Danışmanı Dr. Ali Arif Özzeybek’de;, “Edirne’de devlet vatandaş iş birliği ile bir Cem Evi’nin yapıldığını görüyorum. Bu belki de bir ilk. Ben Sayın Valimize bu desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum ve hayırlı olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

Edirne Valisi Ekrem Canalp de, insanların farklılıklarına rağmen birlik içinde olmalarının önemine vurgu yaparak, şunları söyledi:
“Öncelikle Cem Evi açılışında sizlerle gönül gönüle olduğumu ve duyduğum mutluğu belirtmek istiyorum.
Bundan iki yıl önce Edirne’de eşimle birlikte Cem Evini ziyaret ettiğimde bir eksiğiniz, isteğiniz var mı diye sormuştum. Bir Cem Evi ihtiyacı olduğu söylenmişti. Biz de Musulça halkı ile el ele, gönül gönüle verdik, iki yıl içerisinde bu yapıyı inşa ettik. Biz Musulça köyünde bir Cem Evi inşa ettik ama bence Cem Evi’nden çok daha önemlisi gönül inşa edebilmektir ve daha anlamlıdır. Hacı Bayramı Veli’yi yetiştiren de Hacı Bektaşi Veli’yi yetiştiren de aynı kişidir ve hepsi Anadolu erenleridir. Asıl ve önemli olan farklılıklar içerisinde bir olabilmek ve bütün olabilmektir Cem olabilmektir, Cem olabilmekte zaten bütün olabilmektir. Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük projesi nedir diye sorarsanız; millet inşa projesidir. Millet, farklılıklar içerisinde bir ve bütün olarak o insanları bir araya getirebilmektir. Allah’a şükürler olsun biz biriz ve bütünüz. Canlarla canan olduğum için kendimi çok mutlu ve bahtiyar hissediyorum”

Konuşmaların ardından Cem Evi gezildi ve kurban kesilerek dualar edildi. Cem Evi bahçesine günün anısına ağaçlar dikilirken okul bahçesinde katılımcılara ikramlarda bulunuldu.

Açılışa, Edirne Valisi Ekrem Canalp, eşi Dr. Ayten Canalp, İçişleri Bakanlığı Danışmanı Dr. Ali Arif Özzeybek, Havsa Kaymakamı Reşit Özer Özdemir, Alevi Dedeleri, STK temsilcileri ile siyasi parti il başkanları ile vatandaşlar katıldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu