GenelKÜLTÜRSANATTARİH

Uluslararası Balkan Sempozyumu’nun ilki 7 – 8 Mart’ta Edirne’de gerçekleştirilecek

Edirne Valiliği Balkan Şehirleri İş Birliği Edirne Platformu ve Trakya Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen “1. Uluslararası Balkan Sempozyumu” 7 – 8 Mart 2024 tarihlerinde Edirne’de gerçekleştirilecek.

Balkan coğrafyasının zengin bilim, sanat, ekonomi ve kültür mirasını kalıcı dostluk ve iş birliği kapsamında dünden bugüne taşımak, bugünden de yarına aktarmak amacıyla 2023 yılı Ekim ayında kurulan “Edirne Valiliği Balkan Şehirleri İş Birliği Edirne Platformu”, Trakya Üniversitesi iş birliği ile, bu amaç doğrultusunda içinde birçok etkinliğin yer aldığı “1. Uluslararası Balkan Sempozyumu”nu düzenleniyor.

Sempozyuma Prof. Ortaylı da konuşmacı olarak katılacak

Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın konuşmacı olarak yer alacağı sempozyuma, Türkiye’den katılacak akademisyenlerin yanı sıra; Arnavutluk, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Karadağ, Kosova, Kuzey Makedonya ve Sırbistan’dan da akademisyenler katılacak.
Sempozyumda Balkanlar; edebiyattan tarihe, musikiden mimariye, ekonomiden kültüre, sanattan spora kadar birçok yönüyle ele alınıp, tartışılacak.

Sempozyuma onur konuğu olarak; Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Mehmet Kemal Bozay, Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka, Kosova eski Cumhurbaşkanı Fatmir Sejdiu ile Kuzey Makedonya eski Başbakanı Vlado Buchkovski’nin katılması bekleniyor.

Resim çalıştayı düzenlenecek, geleneksel el sanatları stantları açılacak

Sempozyum kapsamında ayrıca Balkan ressamlarının ve Trakya Üniversitesi akademisyenlerinin yer alacağı “Balkan Ressamlarının Fırçalarından Edirne” isimli çalıştay düzenlenecek.
1 Mart 2024 tarihinde başlayacak olan çalıştay sonunda ortaya çıkan eserler, 7 Mart 2024 Perşembe günü saat 09.30’da Balkan Kongre Merkezi Fuaye Salonu’nda açılacak sergi, sanatseverlerle buluşacak.
Fuaye salonunda aynı zamanda, şehrin geleneksel el sanatları (Aynalı Süpürge, Sepet Örücülüğü, Edirnekâri, Hüsn-i Hat, Mis Meyve Sabunu) stantları da açılacak.

Konser

Aynı gün saat 20.00’de, Balkan Kongre Merkezi’nde Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk Dünyası Müzik ve Halk Dansları Topluluğu tarafından “Altay’dan Tuna’ya” konseri gerçekleştirilecek.

Edirne Valiliğinden yapılan duyuruda, “1.Uluslararası Balkan Sempozyumu” ve etkinliklerine tüm Edirne ve bölge halkı davet edildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu