Genel

Türkiye’de yaşayan çifte vatandaşların oyları 2 Nisan’da yapılacak Bulgaristan seçimleri için neden önemli ?

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Günay Uzun:
“Halkımız kesinlikle seçim yılgınlığına girmemeli. Bulgaristan hem Avrupa’da hem de dünyada istikrarsız ülke olarak görülüyor. Yatırım anlamında da bir türlü ilerleyemiyor”

Trakya Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Cevat Güneş:
– “Türkiye’de 300 binden fazla seçmenimiz var. Hedefimiz 2 Nisan’da yapılacak Bulgaristan parlamento seçimlerinde 120-130 bin bandında oy kullanılmasıdır”
– “Türkiye – Bulgaristan arasındaki ilişkileri güçlendirmek için orada istikrarlı bir hükümetin kurulmasını istiyoruz”

Türkiye’de yaşayan çifte vatandaşlara, Bulgaristan’daki siyasi istikrarsızlığın sonlandırılması için 2 Nisan’da yapılacak erken genel seçimlere katılma çağrıları yapılıyor.

4 Nisan, 11 Temmuz, 14 Kasım 2021 ve 2 Ekim 2022’de sandık başına gidilen Bulgaristan’da hükümet kurma çalışmaları başarılı olamayınca 2 Nisan’da erken genel seçim kararı alındı.

Türkiye’de yaşayan çifte vatandaşları illerde kurulacak sandıklara gitmeye çağıran dernek yetkilileri, seçime yüksek katılımın, Bulgaristan demokrasisinin gelişimi ve siyasi istikrarın sağlanması açısından kritik önemde görüyor.

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BAL-TÜRK) Genel Başkanı Günay Uzun, Bulgaristan demokrasisine katkı sunmak için sandık kurma, lojistik destek, resmi görevlilerin karşılanması ve oy kullanma işlemlerinde gerekli destekleri sağlayacaklarını söyledi.

Uzun, komşuluk ilişkileri, NATO müttefikliği ve Avrupa Birliğine açılan kapı olması dolayısıyla bu seçimlerin Türkiye için de önem taşıdığını kaydetti.

Seçimlere geçen sefer olduğu gibi küçük koalisyonlarla birçok partinin katıldığını anlatan Uzun, Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin (HÖH) Türklerin haklarının savunulması açısından önemli olduğunu, partinin, oradaki soydaşların haklarının savunulması ve Bulgarların istikrara kavuşması açısından kilit rol oynayacağını düşündüğünü belirtti.

Son 2 yılda yapılan beşinci seçimin insanları yorduğuna dikkati çeken Uzun, “Hükümetin kurulması önem arz ediyor. Bunun kilit noktasının Hak ve Özgürlükler Hareketi partisi olduğunu düşünüyorum. Partinin hükümet ortağı olmasının, Bulgaristan demokrasisinin kalkınmasına katkı sunacağına inanıyoruz.” diye konuştu.

Uzun, halkın kesinlikle seçim yılgınlığına kapılmaması gerektiğini vurgulayarak, “Bulgaristan hem Avrupa’da hem de dünyada istikrarsız ülke olarak görülüyor. Yatırım anlamında da bir türlü ilerleyemiyor. Halkın seçeceği hükümetlerle ilerlenmesi gerekiyor.” dedi.

Bulgaristan seçimlerinde Türkiye’de 20 ilde 162 sandık kurulacak

Trakya Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Cevat Güneş de, Bulgaristan’da hükümet kurulamaması nedeniyle son 2 yılda beşinci kez erken genel seçim yapılacağını belirtti.

Son 2 yıldır yapılan seçimlerde Bulgaristan’daki partilerin yeterli çoğunluğu sağlayamadığını anımsatan Güneş, “Büyük oranda yeterli oyu alamamaları nedeniyle istikrarsız bir durum oluştu. Bu da ekonomik krizlerle boğuşan Bulgaristan’ı etkiliyor. Tabii bu durum bizim soydaşlarımızı da etkiliyor.” dedi.

Soydaşların seçimlerden dolayı sandığa gitmekten yorulduğunu ifade eden Güneş, Bulgaristan’da seçime katılan 20’ye yakın partinin olduğunu ancak partilerin yeterli milletvekili çıkaramaması nedeniyle hükümet kurulamadığını dile getirdi.

“Türkiye’de 300 binden fazla seçmenimiz var”

Bulgaristan’da yapılacak seçimler kapsamında Türkiye’de soydaşlar için 20 ilde 162 sandık kurulacağını anlatan Güneş, şunları kaydetti:

“Türkiye’de 300 binden fazla seçmenimiz var. Türkiye’de yaşayan çifte vatandaşlarımızdan, soydaşlarımızdan 300 bin insan Bulgaristan seçimlerinde oy kullanabilir. Fakat soydaşlarımızın son yapılan seçimlerde 60-90 bin bandında oy kullandığını görmekteyiz. Bizim hedefimiz 2 Nisan’da yapılacak Bulgaristan parlamento seçimlerinde 120-130 bin bandında oy kullanılmasıdır. Burada kullanacağımız oylar, orada hükümet kurulmasını sağlayabilir. Hükümet kurulması demek bizlerin 4 yıl seçimlerle ilgili bir işlem yapmamamız demek. Bu da Bulgaristan ve Türkiye arasındaki yüksek olan ekonomik, ticari ve kültürel ilişkilerin daha da yükseğe çıkmasını sağlayabilir.”

Keşan’da, Keşan Lisesi bahçesinde sandık kurulacak

Güneş, Edirne’de 2 bine yakın soydaşın kent merkezindeki 75. Yıl İlköğretim Okulu ve Bulgaristan Başkonsolosluğu ile Keşan ilçesindeki Keşan Lisesi’nde oy vereceğini ifade etti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu