Sağlık

Tüp bebek yönteminde planlama ve süreç önemli! Merak edilenleri Özel Keşan Hastanesi’nden Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Güngör anlattı

Keşan’a yeni gelerek Özel Keşan Hastanesi’nde göreve başladığını belirten adın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Doç. Dr. Ayşe Nur Çakır Güngör, asıl uzmanlık alanı olan tüp bebek ve kısırlık tedavisi konusunda hastane olarak yeni bir proje içinde olduklarını belirti. İki ayaklı tedavi hakkında konuşan Güngör, “Tüp bebek tedavisine burada başlayıp, bazı teknik işlemlerin tamamlanabilmesi için İstanbul’a gidip dönüşte yine Keşan’da tedavinin takibini yapacağız.” dedi.

Planlama ve zamanında teşhis önemli

Çocuk isteyen; ancak bu hayallerine bir türlü hayaline kavuşamayan çiftlere uygulanacak tedavililerin kişiden kişiye göre farklılık gösterdiğini kaydeden Güngör, “Herkese aynı tedavi yöntemi uygulandığında başarı pozitif yönde etkilenmez. Gebe kalmayı planlayan bir çift öncelikle herhangi bir sağlık problemlerinin olup olmadığını öğrenmek için kontrole gelmeli. Burada diyabet, kansızlık veya tansiyon gibi bir problemleri varsa, onları düzeltirsek daha huzurlu şartlarda gebe kalabilirler. Aynı zamanda bu daha sağlıklı doğum süreci de elde edebilirler. Gebeliği planlamadan gelirlerse o zaman gebelikle ilgili sorunlara karşı mücadele etmekte güçlük yaşanabilir.” derken zamanında teşhisin önemine de vurgu yaparak, “Bazı kişilerin gebe kalmakta güçlük çektiği tespit ediliyor. Erken menopoz gibi çok üzücü sonuçlara neden olacak, gebelik elde edilmesini engelleyecek sorunlar varsa danışanların oyalanmaması gerekiyor. Bununla ilgili bulgularımız varsa, vakit kaybetmeden tedavi planlanmalı. Her şey yolundaysa hastalar tedavisiz de gebe kalabilirler; ama problem varsa zamanında teşhis ve optimal şartların sağlanması önemli.” dedi.

Aceleye gelmemeli

Tüp bebek tedavisi sırasında, sürecin aceleye gelmeyecek kadar önemli olduğuna değinen adın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Doç. Dr. Ayşe Nur Çakır Güngör “Keşan’da gördüğüm kadarıyla tedaviler için hastalar şehir dışına gidiyorlar. Bu sürede de git gel süreçleri sık olmaması için tedavi süreçleri aceleye getiriliyor. Bu da başarıyı optimize etmez. Biz ön hazırlığı burada yapacağız. Her türlü takip süreci Keşan’da yürüyecek. Yumurta toplama ve embriyo transferi gibi burada yapılamayan kısımları İstanbul’daki oldukça kaliteli bir merkezde tamamlayacağız ki hastalarımızın şanslarını yükseltelim. Tüp bebek bir ekip işidir, biz birlikte güçlü bir ekibiz. Güçlü , sağlıklı ve mutlu güzel sonuçlar elde edeceğimizi umuyorum” dedi.

Doç. Dr. Çakır Güngör’ün ilgi alanları da şöyle:

– Tüp Bebek
– Kısırlık
– Menopoz
– Adet Düzensizliği
– Hormonal Bozukluklar
– Polikistik Over Sendromu
– Ergenlik
– Ağrılı Adet Görme ve Endometriozis
– PMS
– Vajinismus ve Cinsel Sorunlar
– Jinekolojik Ameliyatlar
– Laparoskopi ve Histeroskopi
– Estetik ve Lazer Tedavileri
– Riskli Gebelikler

Ödülleri

1) ‘Azoospermik Erkeklerde Azoospermi Nedeninin ICSI Sonuçlarına Etkisi’ isimli sözlü posterle 27-30 Eylül 2012 tarihlerinde Çeşme-İzmir’de düzenlenen 5. Ulusal Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Kongresi en iyi 3. sözlü sunum ödülü.
2) ‘Monoklonal Anti IL-6 Antikoru Tocolizumab’ın Sıçan Endometrio Modelinde Tedavi Etkinliği’ isimli sözlü posterle 12. Uludağ Kış Kongresi en iyi sözlü bildiri ödülü.
3) TJOD tarafından Türkiyenin Yükselen Yıldızı seçildi. (2016)

Özel Keşan Hastanesinde tam gün poliklinik yapacak olan Doç. Dr. Ayşe Nur Çakır Güngör’den randevu almak için 444 60 22 arayabilirsiniz ya da www.kesanhastanesi.com adresinden online randevu oluşturabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu