Eğitim

TÜ Rektörü Tabakoğlu, Keşan’da açılması planlanan yeni bölümler hakkında bilgi verdi

Trakya Üniversitesi Rektörü Erhan Tabakoğlu, Keşan’a gelerek bir dizi ziyarette bulundu. Ziyaretleri kapsamında Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ile bir araya gelen Tabakoğlu, Keşan’a yapılması planlanan üniversite bölümler hakkında bilgi vererek, “Trakya Üniversitesi’nin adını daha çok duyacaksınız” dedi.

“Keşan ve Trakya Üniversitesi, bir bütünün parçası”

Keşan Belediyesi başkanlık makamında gerçekleşen ziyarette söz alan Mustafa Helvacıoğlu, Keşan ve Trakya Üniversitesi‘ni bir bütünün parçaları olarak değerlendirdiğini belirterek, “Hem üniversitenin gelişimi hem de, Keşan’a katkısı adına önemli projelerimiz var. Yeni bölümler açabilir miyiz, yeni bölümlerde Keşan’ın katkısı olabilir mi?, bunları rektörümüzle konuşacağız.”, derken ilçenin ihtiyaçları olduğunu, “Keşan’ın üniversite yeterliliği konusunda eksik olduğumuzu, daha fazla olmamız gerektiğine inanıyoruz ve bunu sayın rektörüme çok sık ifade ediyorum. Keşan’da yeni neslin istediği bölümler ile, okullarımıza katkılar verecek yeni bölüm önerilerimiz oldu.” sözleriyle dile getirdi.
Öte yandan geçtiğimiz Ağustos ayında Trakya Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcılığı görevine atanan Öğr. Gör. Burak İşçimen‘i işaret eden Helvacıoğlu, “Ayrıca Keşan’dan bir gururumuz var. Burak İşçimen, bizim kardeşimizin sayın rektörümüzün A takımında rol alması Keşan için de büyük bir şanstır.” şeklinde konuştu.

“Keşan’da her zaman daha yüksek bir enerji var”Helvacıoğlu’nun arıdan ziyareti ile ilgi bilgi veren Trakya Üniversitesi Rektörü Erhan Tabakoğlu Mustafa Helvacıoğlu’nun Keşan Ticaret Odası Başkanı iken Trakya Üniversitesi olarak çok iyi ilişkileri olduğunu ve bu durumun kendisinin Keşan Belediye Başkanı olması ile beraber de artarak devam edeceğine inandığını belirterek, “3 bölümümüz var Keşan’da. Keşan’da her zaman daha yüksek bir enerji vardır; aynı zamanda okullarımızı Yusuf Çapraz ve Hakkı Yörük‘ün yapmış olması bölgeye olan borcumuzun bir ifadesidir.” dedi.

Keşan’a yeni bölümler

Keşan’da açılması planlanan yeni bölümler hakkında konuşan Tabakoğlu, “Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu için YÖK’e 4 yıllık bir gastronomi bölümü teklifimiz oldu. Bölgemizin de turizme ihtiyacı olduğunu düşünülürse, başarılı bir bölüm olacak. Hakkı Yörük Sağlık Yüksekokulu için ise acil teknisyenliği teklifimiz oldu, burada da mesafe kat ettik. Hocaları da alındı. Yine 2 yıllık bölümler için de 3 yeni bölüm teklif ettik YÖK’e, inşallah kabul edilirse; bir öğrenci artışı planlıyoruz.” şeklinde konuştu.

“Trakya Üniversitesi’nin adını daha çok duyacaksınız”

Öte yandan, sanayi ve teknoloji alanında, Teknopark ve kariyer merkezleri ile bir altyapının oluştuğunu kaydeden Tabakoğlu, “Bundan sonra bu birliktelikleri nasıl artırabiliriz diye bakıyoruz. Trakya Üniversitesi, IPA sınır ötesi projelerinde bir rekora imza attı. Bulgaristan ile beraber 3 milyon 300 bin liralık bir proje imzalandı. Özellikle sularımızın kirliliği, Enez ve Meriç’teki hava ve toprak kirliliklerini ölçecek bir imkan sağladık. Öte yandan Tarım Teknopark’ı yapabilme istişarelerindeyiz. Trakya Üniversitesi’nin adını daha çok duyacaksınız bu bölgede” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu