Haberler

ERRC Türkiye Ulusal Gönüllüleri’nden Erman Toroğlu tepkisi: “Çekip gidelim buralardan!”

Eski hakem ve futbol yorumcusu Erman Toroğlu katıldığı bir televizyon programında, Romanlar hakkında sarf ettiği ifadelere tepkiler dinmiyor. Yaşanan durum ile ötekileştirme ve dışlama yapıldığını ileri süren ERRC (Avrupa Roman Hakları Merkezi) Türkiye Ulusal Gönüllüleri Ayça Tutal ve Dündar Kılıç Gülgün, ‘Gidelim’ diyerek, kaleme aldıkları yazı ile yaşanan durumu eleştirdi.
Roman toplumunun içinden gelerek, uluslararası değer olmuş kişileri de anan Tutal ve Gülgün, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

Olmaz Böyle Çingenelik!
“Birçok konuda mücadele veren Romanların en büyük mücadelesi de ayrımcılık ve Önyargı üzerinedir. Yüzyıllardır toplum tarafından dışlanmış, hor görülmüş ve ötekileştirilmiştir. Geçmişe nazaran daha bilinçli bir nesil, daha hümanist bir yüzyıl içerisinde olduğumuzu düşünürsek, ırkçılığın olmadığı bir dünyada yasamak sırf farklılıklarımızdan dolayı ötekileştirilmediğimiz bir toplumda insanca yaşamak istiyoruz.
Ya da yaşamayalım? Çekip gidelim buralardan ama giderken beraberinde Türkiye’nin ilk kadın valise Lale Aytaman‘ı da unutmayalım, Sadri Alışık‘ı da. Tabi birde Hüsnü Şenlendirici, Serkan Çağrı ve Kibariye kızar bize onları almazsak.
Sonra mı, Zlatan İbrahimovic ve Quaresma‘yı da hatta Andrea Pirlo‘yu da katalım pesimize. Charlie Chaplin bir şekilde gelir zaten yanımıza yalnız bırakmaz bizi bu dışlanmada, ötekileştirilmede. Gidelim! Bu topraklara kattığımız değerlerimizi de alıp ortadan kaybolalım. Hayatın her köşesinde kattığımız değerleri ve renkleri alarak gidelim. Eksik kalmayacak mısınız? Anlamadınız mı artık? Şu küçücük mavi noktadan başka yaşayacak başka yerimiz yok?
Ya insanca yasayacağız ya da tüketeceğiz birbirimizi?
Hem İnsan Hakları Evrensel Bildirisinin 2. Maddesinde hem de Anayasamızın 10. Maddesi bağlamında Erman Toroğlu‘nun söylemlerinden dolayı cezasız kalmamasını, RTÜK’ün ve A Spor’un gerekeni yapmasını, aynı zamanda siyasilerin ve STK’ların da üzerine düşen sorumluluğu alarak hareket etmesini bekliyoruz.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu