BölgeGenelKeşanSektörelSiyasetTarım

TMO randevularında sorun olmadığını duyuran Kılınç: “Kurban Bayramı tatili sebebiyle yoğunluk oluştu”

AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, TMO TOBB LİDAŞ depolarındaki randevu sisteminde yaşanan yoğunlukla ilgili açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin kendine yetecek ve hatta çoğu üründe dışarıya satacak kadar üretim yapan bir ülke olduğunu belirten Gürcan Kılınç, açıklamasında şunları kaydetti: “Salgın döneminde bu gerçeği hiçbir gıda ürününün eksikliğini çekmeyerek, hep birlikte gördük ve yaşadık. Tahıl, sebze ve meyve fiyatlarındaki dalgalanmalar üretim eksiğinden değil, bir kısmı maliyetlerin yükselmesinden, bir kısmı piyasa aktörlerinin bazılarının fırsatçılığa yönelmesinden kaynaklanıyor. Muhalefet ve mandacı ekonomistler ‘Buğday ithal ediyoruz’ yaygarasını tekrarlamaktan geri durmuyor. Buğday başta olmak üzere çeşitli ham madde kalemlerindeki yüksek ithalat rakamlarının sebebi, kendi kendine yetersizliğimiz değil, ülkemizin dünyanın en büyük gıda ihracatçılarından biri olmasıdır. Yani biz buğdayı kendi ihtiyacımız için değil, onu işleyip tüm dünyaya ürün olarak satmak için ithal ediyoruz.

Toprak Mahsulleri Ofisimiz, sert ekmeklik buğdaya bu yıl ton başına 6 bin 50 lira alım ve 1000 lira prim bedeli olmak üzere toplam 7 bin 50 lira ödeme yapacaklar. Ofisimizin arpa alım fiyatı ise ton başına 5 bin 500 lira alım ve 500 lira prim bedeli olmak üzere toplamda 6 bin lira olarak belirlenmişti. Üreticilerimiz Toprak Mahsulleri Ofisi, hububat alım primine ilave olarak Tarım ve Orman Bakanlığımızca ödenecek olan mazot, gübre, sertifikalı tohum ve fark ödemesi desteklerini almaya devam edecektir. 

Prim ödemesinden ürününü Toprak Mahsulleri Ofisimize veren Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS)’ne kayıtlı üreticilerimiz yararlanıyor. Devletimiz hiçbir zaman vatandaşımızı mahcup etmedi. ‘Destek bizden, gayret sizden’ diyerek çiftçimizin yanında oldu . Kurban Bayramı tatili sebebiyle yoğunluk oluştu. TMO’ya talep çok oldu, çiftçimiz devletimizin imkanlarından yararlanmak için başvurularını yapıyor. 30 Haziran 2023 tarihinden itibaren  başvuru ve  alımlar devam ediyor. 90 bin ton kapasiteli alanımız var. Sistem de herhangi bir sorun yok. Devletimizin tüm desteğiyle Çiftçimizin her zaman yanında olmaya devam ediyoruz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu