BölgeGenelGündemKeşanTurizm

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, bayram tatili boyunca gerçekleştirilen çalışmaları değerlendirdi

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, 4 Temmuz 2023 Salı günü düzenlediği basın toplantısında, Kurban Bayramı öncesinde ve 9 günlük bayram tatili boyunca Keşan merkez ve mücavir alanlarda gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Başkanlık makamında gerçekleştirilen basın toplantısına; Belediye Başkan Yardımcıları Nuran Uslu, Ali Ünal, Tahir Özçınar ile birim amirleri katıldı.

Tatil sürecince yazlık bölgelerde nüfusun 5 kat arttığının altını çizen Mustafa Helvacıoğlu:

“Temizlik İşleri Müdürlüğümüz 7/24 sahadaydı. Bayram öncesinde ve bayram süresince 500 kamyona yakın çöp, hafriyat ve dal budak atığı toplandı. Keşan’ın 6-7 aylık çöpünü sahillerde 10 günde topladık. Konteyner doluyor, boşaltıyoruz, 1 saat sonra yeniden doldu. 10 sıkıştırmalı çöp kamyonu, jet çöp, kepçeleri, kamyonlar ile çalışmalarımızı aralıksız sürdürdük. Ayrıca 150 adet yeni çöp konteyneri koyarak sahillerimizi kontrol altına aldık. İlaçlama konusunda bu yıl yeni bir anlayış ortaya koyduk. İlaçlama ve aşere mücadelesi çalışmaları noktasında sahillerimiz için özel bir firma ile anlaştık. Yaz boyunca ilaçlama çalışmalarını yapacaklar.” dedi.

“İşyerleri, pazaryerleri, toplu taşıma araçlarında deneyimler çok sık yapıldı”

Zabıtanın bayram sürecince yoğun bir şekilde çalıştığını belirten Helvacıoğlu, “Sahillerimizde ciddi denetimler yaptık. Kaldırım işgalleri, hatalı parklar, kamp alanları dışına kurulan çadırlar konularında yaptırımla uygulandı. 329 araca ceza, izinsiz çadır kuran 54 kişiye tutanak tutularak yerinden kaldırıldı, iş yeri ruhsatı olmayan 7 işyerine tutanak düzenlendi, izinsiz satış yapan 5 kişiye idari yaptırım uygulandı, çevreyi kirleten 5 işletme ve şahsa da yine idari yaptırım uygulandı. Erikli-Yayla sahilinde trafik düzenini sağlamak amacıyla yeni trafik levhaları taktık. İşyerleri, pazaryerleri, toplu taşıma araçlarında deneyimler çok sık yapıldı. ‘Ayakta yer yok’ denir ya sahillerimizde her yer doluydu.” şeklinde konuştu.

“87 olaya müdahale ederek, çözüm getirdik”

Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü’nün başarılı bir bayram geçirdiğinin dile getiren Mustafa Helvacıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü “87 olaya müdahale ederek, çözüm getirdik. Tüm sorunlar giderildi. İtfaiyemiz, 14 yangın, 2 trafik kazası, su tahliyesi, kurtarma çalışmaları ve diğer olaylara çok hızlı müdahale etti. Park bahçeler bayram süresince ciddi hizmet verdi. Bayram süresince mezarlıklarımızı ziyaret eden vatandaşlarımıza destek olduk. 24 cenaze hizmeti verdik. Veterinerlik İşleri Müdürlüğümüz boş durmadı. 64 sokak hayvanı için gerekli çalışmaları yaptık. 10 gün boyunca vektör mücadelesinde ilaçlama çalışmalarına arttırarak devam ettik. ULV çalışmaları, çöp konteynerlerinin ilaçlanması noktasında ciddi çalışmalarımız oldu. Eksiklerimiz oldu ama vatandaşımız şunu bilsin hiçbir personelimiz arkasına yaslanmadı, herkes tetikteydi.”

“Hizmetimiz aksamadı”

Kurban Bayramı’nda Destek Hizmetleri Müdürlüğü ile mezbahada gereken önlemleri aldıklarını kaydeden Helvacıoğlu: “Deri toplama, taziye çadırları, hizmet alanlarımız ve mezbahada çalışmalara destek olduk. Bilgi İşlem Müdürlüğümüz Alo 153 Çözüm Masamızda hizmet verdi. Çağrı merkezimiz tatil süresince 1036 kez arandı. Tatil süresince ücretsiz Wi-Fi noktalarında kesinti olmadı. 414 kişi bayram tatili boyunca ücretsiz Wi-Fi noktalarında yararlandı.  Ön ödemeli su sayacı kullanan vatandaşlarımız 448 kez su yüklemesi yaptı. Bu noktada hizmetimiz aksamadı. Gürültü kirliliği noktasında canlı müzik yayını yapan işletmelerimizi hassas bir şekilde denetledik. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüz tatil ve bayram süresince stat ve semt sahalarımızda vatandaşlarımıza hizmet etti. Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğümüz, Kurban Bayramı’nda hayırseverler tarafından bağışlanan kurban etlerini onlarca kişiye ulaştırdı. Keşan’da yaşanan deprem mağduru 42 aileye 560 parça giysi desteği verdi. Kurban derilerimizi mezbahada toplayıp, Malkara ve Enez Türk Hava Kurumu’na teslim ettik. İki kurumumuz kendi arabalarıyla gelip derileri aldılar. Kendilerine teşekkür ederiz.” dedi.

“Selden zarar gören Erikli yolu yenilecek”

Erikli Sahili’ndeki yol sorununa da değinen Mustafa Helvacıoğlu, şöyle dedi: “Erikli’de yollar konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Ama onları da aşacağız. Bayram sonu planlarımız başladı. Valilik bozulan Erikli yolunu yeniden yapacak. Yalı Caddesi’nin taşları geliyor. İmalatı bitti. Yalı Caddesi’ni 5 kademede yapacağız. Taş tamiri, yama çalışmaları devam ediyor. Yalı Caddesi’nin yapımına 1 hafta içerisine başlanacak. Selden zarar gören Erikli yolu yenilecek. Susuz bir yaşam alanı olmaz. Yolların yapılması mümkün. İyi ki o günkü şartlarla su projemizi yaptık. Erikli’ye içilecek kalitede su getirdik. Hiç kimse endişe etmesin yollarımızı da yapacağız.  Sitem edenler oluyor, bilen de bilmeyen de sosyal medyada bir şeyler yazıyor. Eleştirilere saygılıyız. Erikili’de yolların bozuk olmasının eksiklik olduğunu biliyoruz. Mücavir alanlarımıza en iyi şekilde hizmet edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Temmuz ayında yolların tamirine başlayacağız.”

“5127 kişi yapılandırmadan faydalandı”

Açıklamasının devamında yapılandırma çalışmaları hakkında bilgi veren Helvacıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yapılandırma başvuruları bitti. 5127 kişi yapılandırmadan faydalandı. Başarılı bir sonuç. Hem indirimler de oldu hem de ödeme kolaylığı oluştu. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere yapılandırmanın çıkartılmasında emeği geçen herkese teşekkür ederiz.”

“Keşan merkezini yılsonuna kadar toparlayacağız”

Açıklamasının devamında ilçe merkezinde gerçekleştirilen çalışmalar hakkında da  bilgi veren Mustafa Helvacıoğlu, “Keşan’da şantiyelerimiz çalışmaya devam ediyor. Macera Parkı, Trafik Eğitim Parkı, Afet Koordinasyon Merkezi gibi 6 parkımız, Kent Meydanı, Kent Müzesi bahçesinde çalışmalar devam ediyor. Çarşı merkezimizde yolların yapımı için ihale aşmasına geldik. İsmail saraç Caddesi, İnönü Caddesi, Tayyip Akalın Caddesi’nin yapımını ara sokaklarla beraber ihale edeceğiz. Keşan merkezini yılsonuna kadar toparlayacağız. Kültür Müdürlüğümüzün etkinlikleri devam edecek. Her hafta bir etkinliğimiz var.” dedi.

“Yangınlar konusunda daha dikkatli olmalıyız”

Sözlerinin devamında son dönemde bölgede yaşanan yangınlarına değinen Helvacıoğlu, “Çok sık yangınlar oluyor. Özelikle buğday yangınları. Vatandaşlarımız bu konuda daha dikkatli olmalı. Keşan Belediyesi olarak her yere yetişmeye çalışıyoruz. 6 yeni itfaiye aracımız hizmette. Orman Müdürlüğümüz, Beyendik Belediyesi, Yenimuhacir Belediyesi, komşu ilçe ve belde belediyelerimiz hep birlikte el ele vererek afet olaylarının üstesinden gelmek için mücadele ediyoruz.” diye söyledi.

“Kadıköy Barajı’ndaki su bitme aşamasında”

Basın mensuplarının içme ve kullanma suyunda kuraklık nedeniyle her hangi bir sıkıntının yaşanıp-yaşanmayacağı ile ilgili sorusuna Mustafa Helvacıoğlu, şu şekilde cevap verdi: “Kadıköy Barajı’ndaki su bitme aşamasında. Eylül-Ekim’de suyun dibini görürüz. Biz de bu arada proje hazırlıyoruz. İller Bankası ile ortak çalışıyoruz. Kumdere’ye kuyu açma durumundayız. Yeraltı sularına yükleneceğiz. Önümüzdeki 5-10 yıl su sorunu var. Kadıköy barajı doluluk noktasında sıkıntılı. 1-1,5 ay sonra barajın ortasından su almaya başlayacak kadar suyu tüketiyoruz. Şu anda 4,5 milyon metreküp su var. Bundan sonra buharlaşma kaybı da olacak. Çokal Barajı’ndan su alabilmek için yazımız geldi. Malkara üzerinden hem OSB’yi besleyecek hem de Keşan’ı takviye edecek yıllık 4 milyon metreküp su alacağız. Bu onay projenin başlaması demek. İhale hazırlığımız olacak. Bu konuda çok mücadele verdik. Bu konuda geçmiş dönem Orman Bakanımıza, Vekilimiz Fatma Aksal, geçmiş dönem Valimize ve DSİ Genel Müdürümüze teşekkür ederiz.”

“Şu anda 4,5 milyon metreküp su var”

Keşan Belediyesi e-belediye noktasında Türkiye’de önder belediyelerden biri olduğunu belirten Helvacıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “İç İşleri Bakan Yardımcımız Bülent Turan konu ile ilgili arayarak tebrik etti. E-belediyeye geçtik. Artık her şey dijital ortamda. Doğru verilerle yönetilen belediye olduk. Türkiye’de sayısı çok. Rol model belediye olduğumuzdan ötürü Bilgi İşlem Müdürlüğümüze, Tahir Bey’e, Hukuk İşlerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ederim. Dijital dönem başladı. Tüm kurumlarla entegre ve paralel bir şekilde çalışıyoruz. İçişleri Bakanlığımızın bu yapıyı lansman yaparak tüm Trakya belediyeleriyle toplantı yapması beklentisindeyiz. Bu konuda Ağustos ayının ortasında istediğimiz noktaya geliriz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu