Genel

THK Keşan Şubesi Cumhuriyetin 100. yılına hazırlanıyor!

Türk Hava Kurumu Keşan Şubesi Başkanı Eyyup Kavazlar, Cumhuriyet’in 100. yıl kutlamaları hazırlıklarına başladıklarını belirtti.

Türk Hava Kurumunun öncelikli görevi olan gençlere havacılığı sevdirme çalışmalarından model uçak yapımı eğitimlerine başladıklarını belirten Kavazlar:Bu çalışma aynı zaman da çocuklarımızın ve gençlerimizin yaz tatilinde boş zamanlarını faydalı işlerde değerlendirmelerini sağlayacaktır. Bunun yanında ilçemizde 29 Ekim 2023 Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına katılmak için de hazırlıklar yapılmış olacaktır. THK Keşan Şubesi’nde zaman içinde mevcut imkanlar dahilinde 12 yaştan başlayarak 70’li yaşlara kadar gruplar halinde kurslar tertip edilecek istekler doğrultusunda köylerimizde ve beldelerimizde de model uçak kursları planlaması yapılabilecektir.

Tabi ki bu çalışmaların yapılabilmesi için de ekonomik gücü yeterli olmayan kursiyerlere destek amaçlı sponsorlardan da destekler alınabilecektir. THK Keşan Şubesi, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘İstikbal Göklerdedir’ söyleminden yola çıkarak 1925 yılında merkezi Ankara da kurulan Türk Hava Kurumu’nun Keşan Şubesi de 1925 kurulmuş Keşan’ın saygıdeğer büyüklerinin günümüze kadar getirdiği THK Keşan Şubesi’nin faaliyetlerinin sürdürülmesi bizlerin geleceği olan gençlerimize karşı borcumuzdur. İşte bu nedenle de ilçemizde gençliğe havacılığı sevdirmek için model uçak kurslarını açma kararını verdik.” dedi.

Eyyup Kavazlar, açıklamasının devamında şöyle konuştu: “Geçmişte de yardımlarını Türk Hava Kurumu’ndan yardımlarını esirgemeyerek 1931 yılında zamanın savaş uçaklarından olan ‘Keşan’ isimli uçağı alarak THK kanalıyla Türk Hava Kuvvetleri envanterine dahil etmiştir. Böyle bir geçmişin çocuklarının da geleceğin havacıları olabilmesi için yardımsever Keşan Halkının THK Keşan Şubesi’ne desteklerini esirgemeyeceği duygularını taşımaktayız. Model uçak kurslarına müracaatlar Türk Hava Kurumu Keşan Şubesi’nin 100. Yıl Pasajı 1.’inci katı 46 numaralı ofisinde devam etmektedir. Müracaatların tamamlanmasından sonra gruplar oluşturulacak ve kursiyerlerin uygun saatleri de göz önünde bulundurularak kurs grupları düzenlenecektir.

07.07.2023 tarihinde modellerini bitiren çocuklarımızın FAI onaylı kurs bitirme belgeleri şubemiz tarafından kendilerine teslim edilmiştir. İlk etapta değişik yaşlarda 2 erkek ve 1 bayan kursiyerimiz kurs bitirme belgelerini ve yaptıkları ‘Ata Model’ uçaklarını almışlardır. İleriki tarihlerde yapılacak düzenleme ile ilçemizde uygun alanda yaptıkları model uçakların uçabilen bir uçuş aracı olduklarına da şahit olacaklardır. Kursu un değişik zamanlarında çekilen kursiyer fotoğraflarını da sizlerle paylaşmak bizlere zevk vermektedir. Haydi gençler, kendini genç hissedenler… THK Keşan Şubesi’ndeki model uçak kursuna başvurulanızı yapıp Cumhuriyet’in 100. yılı kutlamalarında yerimizi alalım.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu