Çevre

Temiz Keşan Derneği ve Keşan Belediyesi işbirliğinde “Yağmur Bahçesi” saha çalışmaları başlıyor

Temiz Keşan Derneği’nin çalışmaları sonucu projelendirilen ve Keşan Belediyesi ile ortak yürütülecek “Yağmur Bahçeleri” oluşturmak için ilk adım atıldı.
30 Ocak 2021 tarihinde Keşan Belediyesi’nde Dernek yöneticileri ile bir araya gelen Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, “Temiz Keşan Derneği Yöneticileri ve Belediyemiz işbirliğinde hayata geçirmeyi planladığımız “Yağmur Bahçesi” projesi için hazırlıklarımızı yapıyoruz. Keşan’ımızı temalı alanlar ile renklendirmek için çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.

Toplantının ardından bugün bir basın açıklaması yapan Temiz Keşan Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ekin Öztürk, projenin su tasarrufu konusunda farkındalık oluşturacağını aynı zamanda bölgede ilk olarak uygulanacak projenin, bu tür çalışmalar konusunda öncü olacağını kaydetti.

Projenin çizimlerinin ve yer tespitinin yapıldığını belirten Öztürk, bölgede ilk olacak “Yağmur Bahçesi” projesinin saha çalışmalarına başlanacağını belirterek şunları söyledi:
“Sevgili vatandaşlarımız, kıymetli hemşerilerim! Sizlerin de bildiği üzere sadece bölgemizin değil, sadece ülkemizin değil, tüm Dünya’nın içerisinde bulunduğu çevresel bir deformasyon sürecinden geçmekteyiz.
Bu anlamda belki de tüm geleceğimizi tayin edebilecek adımların atılmasının zorunluğu olduğu bir dönemdeyiz.
Suyun değerinin arttığı bu salgın döneminde, su kullanımının ve su tasarrufunun ne denli önemli olduğunu tüm Dünya ile birlikte bizler de daha iyi anlamış bulunuyoruz.
Değişen iklim özellikleri bakımından bölgemize düşen yağışlar, yeraltı ve yüzey kaynaklarımıza ancak ve ancak can suyu olmaktadır.
Tüm bu olumsuzluklar göz önüne alındığında; su yönetim ve tasarrufunun etkin bir şekilde yönetilmesi oldukça ama oldukça önemlidir.
Temiz Keşan Derneği olarak bizler de hem farkındalık yaratmak hem de yağmur suyunun geri dönüşümüne olanak sağlanması adına bölgemizde ilk ve tek olma özelliği taşıyacak olan Yağmur Bahçesi Projesini sizlerle paylaşmaktan gurur duyuyoruz.
13 Ocak Çarşamba günü Denetim Kurulu Başkanımız Sayın Serbay Aksu’nun yapmış olduğu basın açıklamasında da vurguladığı bu önemli projeyi, Temiz Keşan Derneği ve Keşan Belediyesi ortaklığı ile hayata geçiyoruz. 30 Ocak Cumartesi günü Belediye Başkanımız sayın Mustafa Helvacıoğlu ve idari amirler ile yapmış olduğumuz toplantı neticesinde; yer seçimi ve çizimleri bitmiş olan projemizin saha çalışmalarına başlıyoruz. Bölgesel olarak farkındalık yaratacak ve geleceğe yönelik suyun etkin kullanımını, tasarrufunu ve önemini yerinde anlatmak adına eğitimlerin verilebileceği Yağmur Bahçesi Projesi‘ne Keşan Belediyesi’nin vermiş olduğu desteği çok kıymetli buluyoruz.
İnanıyoruz ki bu proje hem yerel, hem de bölgesel bağlamda örnek teşkil edecek ve başka projelere de öncü olacaktır.
Temiz Keşan Derneği olarak, bu proje de emeği geçen tüm arkadaşlarımıza üyelerimiz ve Keşan Halkı adına teşekkür ederiz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu