Haberler

Gürkan, Çakıcı ziyareti konusunda ilk kez konuştu!

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Alaattin Çakıcı‘nın Edirne Belediyesi’ne yaptığı ziyaretin ardından ilk defa konuştu. İsteyen her vatandaşın belediyeye girebileceğini belirten Gürkan, CHP Genel Merkezi’nden gelen olumsuz bir yaklaşımın olmadığını belirterek, “Suçu varsa, mahkeme orada, cezası verilecekse; adalet orada. O bizim işimiz değil. O başka bir şey.” dedi.16 yıl cezaevinde yattıktan sonra yeni infaz düzenlemesiyle 16 Nisan’da tahliye edilen Alaattin Çakıcı, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan‘ı 26 Ekim 2020 tarihinde makamında ziyaret etmişti.
Ülke gündeminde geniş yankı uyandıran bu ziyaret tartışmalara neden olmuş, ziyaret sonrasında CHP Genel Merkezi’nin kamuoyuna açıklanmak üzerine Recep Gürkan‘a bir metin yolladığı; ancak kendisinin bunu açıklamadığı iddia edilmişti. Bunlara ek olarak, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Çakıcı arasında patlat veren tehdit içeren mektuplar krizi sonrasında konunun odağı olan Gürkan‘ın ne diyeceği merak konusu olmuştu.Tüm bu iddialara ilk kez cevap veren Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan şu ifadeleri kullandı: “Bu konuyla ilgili bugüne kadar hiç açıklama yapmadım ve yapmayacağım, sadece şunu soracağım. Ben bu şehrin belediye başkanıyım. Belediyeye gelen her vatandaşı kabul ettim. Bundan sonra da, etmeye devam edeceğim. Ben yargı değilim. Ben kimseyi yargılama yetkisine sahip değilim. Belediyeler halkın kurumdur, gelen her vatandaş da belediyeye girer. Suçu varsa, mahkeme orada, cezası verilecekse; adalet orada. O bizim işimiz değil. O başka bir şey.
Ben sadece şunu soracağım. Çakıcı’nın Genel Başkan ile ilgili söyledikleri, yazdıkları ve mektupları beni ziyaretinden önce mi oldu, sonra mı oldu? CHP Belediye Başkanı, Genel Başkanı’na hakaret edildikten sonra mı kabul etti, yoksa bunların hiçbiri ortada yokken mi?”

“Ziyaret sonrasında Genel Başkan’dan gelen ve açıklanmayan bir metin var mı?” sorusuna cevap veren Gürkan şu şekilde cevap verdi: “Parti konularını ben basın önünde konuşmam; ama öyle bir şey yok. Genel Merkez’den gelen böyle bir şey yok. Basında çıkan ‘İnceleme başlatıldı’ haberleri gibi bir şey de söz konusu değil. Siyasi geleceği de insanlar kendileri belirler, başka kimse belirleyemez”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu