Gündem

Tarımsal üretimin sorunlarını değerlendiren İnce, çözüm için partisinin tarım politikalarını işaret etti

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Keşan ziyaretleri sırasında ilçe esnafı ile birlikte Keşan Ticaret Borsası ve Keşan Ticaret ve Sanayi Odası’nda ekonomi hakkında konuştu. Özellikle köylülerin artık üretemediğini ve gıda fiyatlarının da giderek yükseldiğini söyledi.

“2 bin 500 nüfuslu köyde 1 eşek var”

Ticaret Borsası’nda yaptığı konuşması sırasında bir köyde yaşadıklarını anlatan İnce, “Üreticiyi teşvik etmek lazım. Bundan 15 sene öncesinde köy kahvesinde oturuyorum. Ne içersiniz diye sordular? Ayran dedim. Köy kahvesinde hazır ayran görünce ‘Eyvah batıyoruz’ dedim. Torunum var, köyde eşek gösterelim dedik. 2 bin 500 nüfuslu köyde bir tane eşek bulabildik.”

“Tüm tarlalarda vana ve damlama sistemi”

Ziyaretleri STK ziyaretleri sırasında İnce, partisinin tarım politikaları hakkında konuştu. Önümüzdeki 15-20 içinde Türkiye’de su krizinin yaşanmasını beklediğini söyleyen İnce, “Nasıl doğalgaz, her bir apartmanın önüne geldi. Tüm tarlaların başına da böyle vana gelmesi gerekir. Bunun maliyeti 13.5 milyar dolar. Yani Kanal İstanbul kadar. Biz iktidar olursak 3 yılda her tarlanın başına bir vana getirip damlama sistemine geçeceğiz. Türkiye’de hala vahşi sulama yapılıyor. 3-5 yıl içinde damlama sistemine eğer geçemezsek, enerji krizinden sonra su krizi, ondan sonra da gıda krizi başlayacak. Güvenli gıdayı bulamayacağız. Sonra Ukrayna’dan gemi beklersiniz.” dedi

“7.5 ve üzerindeki depremde, helikopterler ile kireç atarız”

Daha sonra Türkiye’yi bekleyen deprem tehlikesi hakkında da açıklamalar yapan İnce, “Deprem başımızdaki büyük problem. Bu memleketin beka sorunudur, bağımsızlık problemidir. İstanbul çevresindeki 7.5 ve üzerindeki depremde, helikopterler ile kireç atarız. Devlet buralar için 90 milyar lira para topladı. Tanesi 50 bin dolardan konut yapılsaydı, 760 bin konut yapılırdı. Soruyoruz hesap da vermiyorlar. ” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu