Genel

Sönmez: “Her şeye kaynak var, engellilere gelince yok”

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Keşan’da tören düzenlendi. Törende konuşan Keşan Zihinsel Engelliler Derneği Başkanı Emine Sönmez, bunca yıl içerisinde engelli sorunlarının ön planda tutulduğunu hiç görmediğini dile getirerek, her yere, her şeye kaynak bulunduğunu ama engellilere gelince “kaynak yok” denildiğini söyledi.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde başlayan törene; TBMM KEFEK Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal, Keşan Belediye Başkanı ve KİSEV Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Zihinsel Engelliler Derneği Başkanı Emine Sönmez, Keşan Engellileri Koruma Derneği Başkanı Fatma Öz, dernek üyeleri, siyasi partilerin başkan ve temsilcileri, bazı daire amirleri, engelli vatandaşlar ile aileleri katıldı. Keşan’daki engelli derneklerinin ve Keşan İyilik Sağlık ve Eğitim Vakfı (KİSEV), Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasının ardından saygı duruşunda bulunulmasıyla başlayan programda, Keşan Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı okundu.


Sönmez: “Sesimizi duymanız için illaki zihinsel engelli bir evlada mı sahip olmanız gerekiyor?”
Törende söz alarak engellilerin yaşadıkları sorunlara dikkat çeken Emine Sönmez, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün, herkes gibi yaşam hakkı olan engellilerin toplumda hak ettiklerini arama günü olduğunu dile getirerek, “Biz artık ‘şu yapılacak, bu yapılacak’ diye dinlemek istemiyoruz. Biz toplumda tasasız, kaygısız yaşamak istiyoruz. Hakkımızı istiyoruz. Her Engelliler Günü’nde, haftasında, aynı konuları dile getirmekten yoruldum. Siz aynı şeyleri dinlemekten bıkmadınız mı? Günler geçmek bilmiyor ama yıllar su gibi akıp gidiyor ve zaman asla geri gelmiyor. Bunca yıl içerisinde engelli sorunlarının ön planda tutulduğunu hiç görmedim. Her yere, her şeye kaynak bulunuyor ama bize gelince kaynak yok deniliyor. Sayın siyasilerimiz, bürokratlarımız, iş adamlarımız, sesimizi duymanız için illaki zihinsel engelli bir evlada mı sahip olmanız gerekiyor? Bizim acımızı, çaresizliğimizi yaşamadan içimizin kan ağladığını göremiyor musunuz? Biz yarın bu dünyadan göçüp giderken, engelli evlatlarımız ser sefil kaldıklarında yüreğiniz sızlamayacak mı? Arkanızı dönüp gidecek misiniz? Yoksa kendini bilmezler onlarla dalga geçerken, tacize uğrarken seyredecek misiniz? Evlatlarımızın bizden önce hakka kavuşmasını isteyecek kadar gaddarlaştığımızı biliyor musunuz? Devletin onlara sahip çıkması gerekmiyor mu? Çocuklarımızın engelli olmasını biz istemedik. Allah bu acıyı ve çaresizliği kimseye yaşatmasın. Bizim üzerimize düşen ilgililere sesimizi duyurmak, çaresizce kırmadan, gücendirmeden sitem etmek. Sizleri üzmeden duygularımızdan bahsetmek mümkün değildi. Bunun için bağışlayın. Yapılan her şey için minnettarız. Teşekkürler.” dedi.
Helvacıoğlu: “Adımlarımızın biçiminin hiçbir önemi yok, mühim olan yürüyüşümüzle sevgi köprüsünü geçmektir”


Daha sonra söz alan Mustafa Helvacıoğlu, bir gün değil her gün engelliler için çalıştıklarını kaydederek, “Bu yıla özel olarak 4 hususu öne çıkarıyoruz. İlki sevgi, ikincisi kardeşlik, üçüncüsü dayanışma, dördüncüsü de duyarlılıktır. Biz sevgi varsa, engel yoktur! diyenlerdeniz. Tıpkı Yunus Emre gibi söylüyoruz. ‘Ben gelmedim dava için, benim işim sevi için’ diyoruz. Engeller, engelliler için, engel değil, diyoruz. ‘Asıl engel sevgisizliktir’ diyoruz. Örneğin dün bunu bir kez daha vurguladık. Keşan Gazi Özel Eğitim Uygulama Okulumuzda sevgi etkinliği programı düzenledik. Yüz boyamadan müzikal etkinliklere, bandodan yarışmalara sevgiyle bir arada olduk. Yani söylediğimiz şudur: adımlarımızın biçiminin hiçbir önemi yok, mühim olan yürüyüşümüzle sevgi köprüsünü geçmektir. İkincisi kardeşliği öne çıkarıyoruz. Kardeşliği daha da büyütmek için buluşuyoruz. Çünkü; tohum toprağın bağrına, engelli birey de topluma emanettir. Bu emanet en çok da kardeşliğe muhtaçtır. Üçüncüsü dayanışmadır. Engelsiz yarınlar için tüm Keşanlılar bir araya geliyoruz. Engelli kardeşlerimiz için Keşan’ın omuz omuza olduğunu bir daha ispatlayacağız. Keşan’ı, engelliler için dayanışmada olması sebebiyle kutluyorum. Son olarak dördüncü vurgumuz duyarlılıktır. Çünkü bizi biz yapan, kolumuz, gözümüz, kulağımız değil kalbimizdir. Zihnimizdeki ve gönlümüzdeki engelleri kaldıralım. Sadece bir gün değil her gün engellerin farkında olalım. Hayat bizim içimizde, biz hayatın içindeyiz diyerek Keşan Belediyesi olarak bunun hep en iyi örneklerini verdik. ‘Önce insan’ diyen, insanı ‘yaratılmışların en şereflisi’ olarak gören bir geleneğin mensupları olarak bizler her konuda engelli kardeşlerimizin yanında yer almaya devam edeceğiz. Engelsiz bir Keşan, engelsiz bir Türkiye hedefine ulaşmak ümidiyle, bütün engelli kardeşlerimize sağlıklı ve mutlu bir yaşam diliyoruz.” diye konuştu.
Engelliler için alınan araç KİSEV’e teslim edildi.


Yapılan konuşmaların ardından bir hayırsever tarafından alınarak, engellilerin hizmetinde kullanılmak zere KİSEV’e bağışlanan engelli vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde dizayn edilmiş minibüsün teslimine geçildi. Asansör merdiven sayesinde engelli vatandaşların rahatlıkla kullanabileceği minibüsün teslim töreninde konuşan Fatma Aksal, Emine Sönmez’in engelliler için verdiği mücadeleye şahit olduğunu dile getirerek, “Kendi evladının sahip olduğu imkanlara tüm engelli vatandaşların sahip olmasını istiyor. ‘-cek’ ‘-cak’ ile kalmasında dedi. Aslında yapılan çok iş var ama yapılanları saymak istemiyorum. Özellikle son 20 yılda, AK Parti iktidarında bu ülkede evrim niteliğinde hizmetlere imza attı. Daha yapılacak işler var ama tüm engelli annelerimize seslenmek istiyorum; ‘kendinden önce evladının ölmesini isteyen tek anne engelli annesidir’ diyorlardı. Engelli annelerimiz bunu artık istemesinler. Devlet engellisine yaşlısına bakıma muhtacına sahip çıkıyor. Belediyelerimizin de işin ucunda olduğunu görmek bizleri memnun ediyor.” şeklinde konuştu. Tören, KİSEV’e bağışlanan araç için dualar edilmesi ve aracın incelenmesinin ardından sona erdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu