Haberler

SP Keşan İlçe Başkanı Köseler: “Esnafın sorunlarına acilen çözüm üretilmeli”

Saadet Partisi Keşan İlçe Başkanı Ahmet Köseler ekonomide son durum tablosu ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Pandeminin belini büktüğü esnafın durumundan, Gıda İhtisas OSB’ye ve asgari ücretlinin geçinememesine kadar bir çok konuda görüş bildiren Köseler, yetkililere “Her şey süt liman gösteriliyor, öyle bir şey yok! Yetkililer sahaya inmeli, vatandaşın durumunu görmeli” diye seslendi.

“Senelere sirayet eden bir sıkıntı var, bu sonuçlar normal”

Pandemi sürecinin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yaşandığını hatırlatarak sözlerine başlayan Köseler, yaşanan ekonomik buhranın ayak seslerinin çok daha önceden geldiğini belirterek, “Senelere sirayet eden bir sıkıntı var, sonucun buralara gelmesi gayet normal” diyerek şöyle konuştu: “Her türlü yatırıma gayet açık bir coğrafyamız var; ama bunu siyasiler bir şekilde göremedi, yıllardır tabanına oturtamadı. Üretime dönük hamleler yapılamadı. Şimdi de bunun sıkıntılarını en ufak sorunlarda dahi esnafımız çekiyor. Esnafın sorunlarına acilen çözüm üretilmeli. Esnafın ayakta kalması için desteklemeler verilmeli. Verilecek desteklerde kredi olarak değil, hibe şekilde olmalı.”

“OSB, sözde kalmamalı”

Önümüzdeki süreçte tarıma dayalı bir ekonomi geliştirilmesi gerektiğinin önemine vurdu yapan Köseler, yakın zamanda bitirilmesi için çalışılan Gıda İhtisas OSB’ye de şu göndermeleri yaptı: “Keşan’da, ilerleyen süreç içerisinde Gıda İhtisas OSB?nin kurulmasıyla ilgili bir takım gelişmelerin olacağını düşünüyorum. OSB?nin kurulmasıyla birlikte bölgede istihdam edilenlerin sayısı artmış olacak ve işsizlik sorunu asgari düzeye inecektir. Bundan ötürü de, OSB?nin hızlı şekilde hayata geçirilmesi gerekiyor. Söylemde kalmadan hızlı bir şekilde hayata geçirilmeli”

“Pazara yansıyacak para yok”

Alım gücünün düştüğü ve piyasada paranın dönmediğini belirten Köseler, “Ülkemizde, asgari ücret açlık sınırının altında yer alıyor. Asgari ücretli, matematiksel olarak bir hesaplama yaptığında elinde avcunda hiçbir şeyi kalmıyor. İnsanlar pazara çıktığında esnafa yansıyacak para kalmıyor. Pazarcı arkadaşlar 10 lirayı bile birbirlerinden borç alıyorlar. Esnafa pandemi sebebiyle işleri bozulduğundan yardım edilmeli. Acil önlemler alınıp tüm sektör de bundan faydalanmalı. Bunlar nakdi, kredi ve vergi ertelemeleri olur ve bunlara kaynak ayrılmalı” diyerek yarım esnafların yardım çağrısını yineledi.

“TÜİK’e göre asgari ücretli aç!”


TUİK verilerine göre, asgari ücretin açlık sınırı altında kaldığını belirten Ahmet Köseler, “Asgari ücretin en az 3 bin TL seviyesinde olması lazım. Bir çok insanının sofrasında 3 çeşit yemek yok. Bu durumdayız, her şey süt liman diye gösteriliyor; ama böyle bir şey yok.! Bir fakir görsem benim içim acır, yetkililer bunu içerden görmeli ve sahaya inip öyle kararlar vermeli. Bu iş vereceğiniz faiz ve banka kredileri ile olmaz, acilen vatandaşın cebine para konulması lazım” derken, Necmettin Erbakan döneminde çıkarılan denk bütçe çalışmasını örnek göstererek şu şekilde konuştu: “Havuz sistemi oluşturuldu, toplananını herkese kucakla verdi. Vatandaş da bunu esnafa dağıttı, piyasa döndü. Bu yüzden en az 3 bin lira olmalı asgari ücret, yukarısı olabilir; ama aşağısı olmamalı.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu