Haberler

Anne ve oğlu karbonmonoksit gazından zehirlendi

Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde sobadan çıkan karbonmonoksit gazından zehirlenen çocuk hayatını kaybetti.

Alınan bilgiye göre; iş yerinden ayrıldıktan sonra Yıldırım Mahallesi’ndeki evine dönen Şerif Çınar, oğlu Emirhan Çınar (10) ve eşi İpek Çınar’ın (29) hareketsiz yattıklarını görünce sağlık ekiplerine haber verdi.

Hastaneye kaldırılan Emirhan Çınar müdahaleye rağmen hayatını kaybederken, durumu ciddiyetini koruyan İpek Çınar yoğun bakıma alındı.

Anne ve oğlunun sobadan çıkan karbonmonoksit gazından zehirlendikleri belirlendi.

Kaynak: AA

Soba zehirlenmelerine dikkat!

Soba zehirlenmesi; odun, kömür gibi ısınma aracı olarak kullanılan maddelerin yanması ile ortaya çıkan karbonmonoksit (CO) gazından kaynaklanır. Bu gaz solunduğunda, akciğerlerden kana karışarak kanda oksijen taşıyan moleküllere bağlanarak oksijenin dokulara taşınmasını engeller. Bunun sonucunda dokulara yeterli oksijen taşınamaz ve kişi hayatını kaybeder.

İlk Belirtiler 

Tatsız, renksiz, kokusuz olması ve tahriş etme özelliğinin olmaması nedeni ile fark edilmediği için “sessiz katil” olarak bilinmektedir.
Karbonmonoksit zehirlenmesinde ilk belirtiler; baş ağrısı, yorgunluk hissi, mide bulantısı gibi semptomlardır. Genellikle bu semptomların ağırlığı karbonmonoksit düzeyi ve maruz kalınan süre ile ilişkilidir. Ciddi zehirlenmelerde baş dönmesi, kusma, bilinç kaybı ve ölüm görülür. Eğer karbonmonoksit zehirlenmesi geçirdiğinizi düşünüyorsanız; hemen camlar açılmalı ve ortamın havalandırılması sağlayın. Hızla ortamdan uzaklaşın ve açık havaya çıkın ve 112 Acil Yardım Servisini arayın.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu