Haberler

Saros Gönüllüleri: “BOTAŞ ülke topraklarını dış ticarete kurban etmektedir”

Saros Gönüllüleri Dayanışması Komisyonu, geçtiğimi günlerde mahkeme süreci devam ederken başlayan FSRU Limanı için tekrar ses yükseltti. Kepçelerin girdiği araziler için acele kamulaştırma kararının, toprak sahiplerine henüz gönderildiğini belirten gönüllüler, yürütmenin durdurulmasını istedi.

“Saros Körfezi kurban edildi”

Saros Gönüllerinin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi.:
“Saros Körfezimizin Sazlıdere kıyılarında alelacele inşaatı başlatılan,(FSRU ) Likit doğalgaz limanı ve boru hattı 20 gündür tarım topraklarımızı yok ederek devam ederken, ACELE KAMULAŞTIRMA ve EL KOYMA tebliği toprak sahiplerine daha yeni gönderilmiştir.
Gerekçeli karar 17.07.2020 tarihinde verildiği halde BOTAŞ şirketi aylarca kararı tebliğ ettirmemiştir. Arazi sahiplerine karar tebliğini yaptırmayan BOTAŞ mülkiyet sahiplerinin bilgisi dışında, kepçe, dozer, kamyon gibi tüm iş makineleri ile Saros Körfezine girmiştir. Halkın hizmetinde olması gereken BOTAŞ maalesef dış ticarete ülke topraklarını ve Saros körfezimizi kurban etmektedir.

“Acele kamulaştırma, hukuksuzluk reformudur”

“Doğal yaşam hakkımıza rant ve kâr için saldıran BOTAŞ yurttaşların zorlama ile mülkiyet haklarını ellerinden almıştır. Arazi sahibi ailelerin Atalarından kalan en değerli topraklarına el konulmuştur.
Çok düşük bedellerle BOTAŞ şirketinin vatandaşların ata topraklarını acele kamulaştırması halka karşı hukuksuzluk reformudur
Dava süreçleri sonlanmadan ve 2 ayrı keşif ve bilirkişi incelemesinin hemen ardından hukuka ve ÇED yönetmeliğine aykırılıklara rağmen başlayan inşaat ve hafriyatlar her gün daha fazla araziye zarar vermektedir.”

“Yürütme durdurulmalı”

Edirne İdare Mahkemesi?ne 1.ÇED ve 2.ÇED davaları için ayrı ayrı ?acilen yürütmeyi durdurun? konulu iki ayrı dilekçe verildiğini belirten gönüllüler, “Edirne İdare Mahkemesince bu hukuksuzluğun bir an önce Yürütmesinin Durdurulmasını talep ediyoruz. Saros körfezinde, denizde ve karada yaşayan tüm canlılara, insan haklarına yapılan haksızlığa karşı tüm insanlığı dayanışmamızı büyütmeye çağırıyoruz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu