GenelYaşam

Sıvı yağda zam haberini alan vatandaş marketlere koştu

Sıvı yağ fiyatlarına zam geleceği haberi vatandaşları market kuyruklarına soktu. Etiketlere yeni fiyatlar yansımadan sıvı yağ satın alanları gören vatandaşlar, pazar alışverişini yarıda bıraktı.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal harekatı sürerken, bu durumdan en çok etkilenecek ülkeler arasında Türkiye bulunuyor. Bugün itibariyle 10. gününe giren ve ne zaman biteceği henüz öngörülmeyen savaş sebebiyle, özellikle buğday ve ayçiçek yağında sıkıntı yaşanabileceği yönünde ciddi uyarılar yapıldı.

Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği, Ticaret Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü’ne yazı yazarak stoklarda en fazla Mart sonu, Nisan ortasına kadar yetecek kadar yağ kaldığını, Rusya’nın, ithalat gemilerine izin vermesi için Dışişleri Bakanlığı ve Rusya Büyükelçiliği nezdinde acil girişimde bulunulmasını istedi.
Öte yandan dünyanın en büyük ayçiçeği ithalatçılarından olan Türkiye’nin Ukrayna ve Rusya’dan yaptığı ham yağ ithalatı büyük oranda durdu.

Şubat ayında 5 LT ayçiçek yağı 120 TL’ye kadar düşerken Mart ayında ise fiyatlar uçtu. Ayçiçek yağı 180 TL’den satılmaya başladı.
Bu haber sosyal medyada yayılırken, yağ fiyatlarına zam geleceği haberi vatandaşlar arasında panik yarattı. Erken saatlerde marketlere giden vatandaşlar 5 litrelik yağ satın alırken, onların marketlerden ellerinde yağ tenekeleri ile çıktığını gören diğer vatandaşlar da çıktıkları cumartesi pazarı alışverişini yarıda bırakıp yağ alışverişi için marketlere yöneldi.
Çok kısa zaman içinde marketler uzun kuyrukların oluştuğu görülürken, bazı marketler müşterilerinden 1 adetten fazla yağ satın almamasını istedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu