Haberler

Sinema-tiyatro, düğün salonları ve internet kafeler faaliyetlerine başladı..

Türkiye’de normalleşme kapsamında yeni bir döneme giriliyor. Koronavirüs tedbirleri sürecinde kapatılan birçok mekan yeniden faaliyete geçecek.
Bu doğrultuda, 1 Temmuz 2020 Çarşamba günü itibari ile; sinema ve tiyatrolar, açık hava konserleri, internet kafe, elektronik oyun, düğün ve nişan salonları faaliyetlerine başlayacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın talimatları doğrultusunda, İçişleri Bakanlığı’nın daha önce yayınladığı 81 İl Valiliğine gönderdiği genelgeye göre; sosyal mesafe kurallarına uygun olarak düğün salonları 1 Temmuz’da faaliyetlerine başlayabilecek.
Açık havada, mümkün olduğunca kısa sürede yapılacak düğünlerde maske kuralına uyulacak, takı törenleri ve temaslı oyunlar yapılmayacak. Karşılama ve uğrulama törenlerinde genelgede belirlenen kurallar geçerli olacak.

Mart 2020’de faaliyeti durdurulan sinema, tiyatro salonu ve gösteri merkezleri gibi işletmeler 1 Temmuz’da yeniden açılacak. Normalleşme süreci kapsamında açılacak olan bu işletmelerde yeni kurallar geçerli olacak.
İçişleri Bakanlığı genelgesine göre; bugün yeniden hizmete geçecek internet kafeler ve elektronik oyun yerlerine maskesiz girilemeyecek, içeride maske çıkarılmayacak.

Sosyal mesafe kuralına uyularak ve hijyen tedbirleri alınarak, sinema salonu, düğün salonu, internet oyun alanları gibi yerlerin, bugünden itibaren açılıyor olmasına rağmen; nargile kafe ve eğlence yerlerinin ise 1 Temmuz normalleşme takviminde yer almadığı görüldü.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, normalleşme süreci ile birlikte 1 Temmuz’dan itibaren 75 ilde bulunan Gündüzlü Bakım Merkezlerinin de faaliyete geçeceğini duyurmuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu