Haberler

“Acil karar almamız gerekir!” diyen Erdoğan, sosyal medya konusunu TBMM’ye havale etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1 Temmuz 2020 Çarşamba günü Ankara’da gerçekleştirilen AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplatısı’na telekonferans ile bağlanarak, 30 Haziran 2020’de, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak‘ın yeni doğan bebeği ile ilgili paylaşımı üzerine sosyal medyadan yapılan bazı yorumları sert bir dille eleştirerek; “Bu millete, bu ülkeye bu tür mecralar yakışmıyor. Onun için de bir an önce biz bunları parlamentomuza getirip bu tür sosyal medya mecralarının tamamen kaldırılmasını istiyoruz” dedi.

Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak‘ın yeni doğan çocuğu Hamza Salih ve kızı Esra Albayrak ile ilgili sosyal medyadan yapılan paylaşımlara ilişkin, “Bir bebek üzerinden ailesine ve onların temsil ettiğini düşündükleri değerlere saldıran bu alçakların peşini bırakmayacağız.” dedi.

“Kalbi kararmış alçakların peşini bırakmayacağız!”

Erdoğan; “Geçen gece 8. torunum Hamza Salih dünyaya geldi. Berat Bey evladının doğumunun sevincini yazdığı bir sosyal medya mesajıyla kamuoyuyla paylaştı. Bu mesjaın altına on binlerce kişi tebriklerini ifade eden yorumlar yaptı. Ancak sayıca az da olsa bırakınız ahlakı, namusu, haysiyeti; insanlıktan dahi nasibini almamış, kalbi kararmış bazı alçaklar içlerindeki kötülüğü sergileyen hakaretlerle bu güzel iklimi kirletmeye çalıştı. Yargı ve emniyet teşkilatımız hemen harekete geçip kimliklerini tespit etmeye ve işlem yapmaya başladı. Bir bebek üzerinden ailesine ve temsil ettiğini düşündüğü değerlere saldıran bu alçakların peşini bırakmayacağız. Her birinden işledikleri suçun hesabını soracağız.”

“İnternet mecralarını kullananlar, suç işleme konusunda layüsel değildir”

“İnternet mecralarını kullananlar suç işleme konusunda layüsel değildir. Bu konuda kapsamlı bir mücadele üzerinde çalışıyoruz.” diyen Erdoğan, şunları söyledi;
“Yalanın, iftiranın, kişilik haklarına saldırının, itibar suikastlerinin alıp başını gittiği bu mecraların bir düzene sokulması şarttır. Bu millete, ülkeye bu tür mecralar yakışmıyor. Bu tür sosyal medya mecralarının tamamen kaldırılmasını, kontrol edilmesini istiyoruz. İnternet mecralarını kullananlar, suç işleme konusunda layüsel değildir. İnternet ve sosyal medya mecralarının ülkemizde bir an önce hukuki ve mali muhataplık tesis etmeleri için ne gerekiyorsa yapmakta kararlıyız.”

Erdoğan; “Benzer saldırıları farklı vesilelerle daha önce de yaşamıştık. Bu tür ahlaksızlıkların artmasında bu mecraların kontrolsüzlüğünün rolü vardır. Niçin Youtube, niçin Twitter, niçin Netflix gibi sosyal medyalara karşı olduğumuzun ne demek olduğunu anlıyor musunuz? Bu ahlaksızlıkları ortadan kaldırmak için.
Bunlar ahlak sahibi değil. Bu millete layık olmayan bu gelişmeleri yaşamak, görmek istemiyoruz.”

“Hukuk devleti ilkesi, demokrasinin vazgeçilmez şartıdır”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konunun TBMM’de hızla ele alınması ve yasama dönemi bitmeden düzenlemenin hazırlanması çağrısı yaptı.

“Türkiye bir muz cumhuriyeti değildir. Bu ülkenin idari ve adli kurumlarını hiçe sayanları biz de hiçe sayarız.” diyen Erdoğan, “Hukuk devleti ilkesi, demokrasinin vazgeçilmez şartıdır. Asıl bu konuda gerekeni yapmazsak demokrasiye ve hukuka aykırı davranmış oluruz.” ifadesini kullandı.

Erdoğan; “Asıl üzerinde durmamız gereken konu medya ve sosyal medya mecralarının nasıl olup da böyle bir kokuşmuşluğun aracı haline dönüşmeleridir. Bir düzene sokulması şarttır. Bu millete, bu ülkeye bu tür mecralar yakışmıyor. Onun için de bir an önce biz bunları parlamentomuza getirip bu tür sosyal medya mecralarının tamamen kaldırılmasını, kontrol edilmesini istiyoruz. Küresel firmalar temsilcilikler vasıtasıyla her türlü hukuki ve mali sorumluluğu üstleniyorlar. Türkiye’de ise ısrarla bundan kaçınıyorlar.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu